Apró, lilás vénák, dudorok a vádlin vagy a lábszár felső részén… nem is említve a kellemetlen, feldagadt láb érzést. Ismerős a riadalom, amit okoznak? A kellemetlen tüneteket fontos, hogy időben kezeljük, hiszen így számos későbbi szövődménytől kímélhetjük meg magunkat. A cikkben körbejárjuk, mi okozza a leggyakrabban a visszeret, hogyan előzhető meg, és mik a legjobb természetes módszerek, amiket alkalmazhatunk ellene!
Mi vezet a visszérbetegség kialakulásához?
Mi pontosan a visszér?
A visszerek alapvetően azok az erek, amelyek elszállítják a szövetektől a szén-dioxiddal telített vért – így segítve a verőereket abban, hogy az oxigénben gazdag vért eljuttassák a testünk minden részébe. Ha a visszerek elégtelenül működnek, a vénák kóros mértékben kitágulnak. Ez a visszérbetegség, melynek több típusa és fázisa is ismert; a leggyakrabban a vénatágulatot értjük alatta.
Mikor alakul ki visszérbetegség?
Ha rendellenesen megvastagszik vagy kitágul az érfal, akkor nem tudja az elhasznált, szén-dioxid dús vért elszállítani megfelelően, és létrejöhet a visszérbetegség. Leggyakrabban a comb és a lábszár vénáinál jelenik meg.
Négy alaptípusát különböztetjük meg.
Pókháló visszeresség
A visszér legenyhébb formája. Kétféle alakban jelenhet meg rajtunk: vagy a csoportokban elhelyezkedő, egyetlen pontból kiinduló, lilás, vastag visszerekként, vagy elszórt, apró, rózsaszínű visszerekként.
Seprűvénák
Ezek a hajszálér-tágulatok az 1 mm-es vastagságot sem feltétlenül érik el. A bőr legfelső rétegében fordulnak elő, onnan ágaznak szerteszét, a színük pedig piros. Legtöbbször mélyebb, vastagabb vénákból erednek, és vörös, lila vagy sötétkék színben is „pompázhatnak”.
A seprűvénák különös módon nemcsak az alsó végtagokon, de akár az orrunkon vagy az arcunk egyéb részein is megjelenhetnek. Mindössze esztétikai problémát okoznak, de nem jeleznek betegséget; a bőr vérellátását sem különösebben akadályozzák.
Retikuláris vénatágulatok
Kékes színű, 2-4 mm vastag, egyenes lefutású, egymással lazán összekapcsoló visszerekről beszélünk ennél a típusnál, melyek a bőrön keresztül is jól láthatóak. Általában a combunk külső és hátsó felszínén, illetve lábszárunkon alakulhatnak ki, de ritkán okoznak panaszt. A bőr felszínéből elvétve emelkednek csak ki. Inkább csak kozmetikailag, esztétikailag zavaró tényezők ezek is.
Főtörzsi visszeresség
Idáig a csak esztétikailag problémát jelentő típusokról beszéltünk; a szaknyelvben „nehézláb érzésként” is definiált főtörzsi visszeresség azonban már nagyobb gondot is jelezhet. Általában annak a következménye, hogy a vénákon belüli nyomáscsökkentő billentyű nem működik kielégítően.
Kidudorodó, ceruzavastag, kacskaringós értágulatok jellemzik ezt a visszértípust, mely néha a comb belső részén és a térden, de leggyakrabban a lábszáron jelenik meg. Ilyenkor bedagad a bokánk és a lábszárunk, ami feszítő fájdalommal és a lábunk nap végi, komoly elfáradásával jár.
A pókháló visszerességtől, a bőrpírtól, az időszakos lábfájástól vagy a láb barnás elszíneződésétől a főtörzsi visszerességig és lábdagadásig 5 év is eltelhet. Ha azonban elhanyagoljuk a problémát, 15-25 éven belül már lábszárfekéllyel vagy mélyvénás trombózissal küzdhetünk, melyet már sokkal nehezebb kezelni. Ez azonban az időbeni felismeréssel és a visszér orvoslásával megelőzhető.
Fokozottan veszélyeztetettek vagyunk, ha álló- vagy ülőmunkát végzünk, dohányzunk, túlsúllyal rendelkezünk, keveset mozgunk, nyugdíjasok vagyunk, vagy ha épp babát várunk (bár ekkor szerencsére csak ideiglenesen).
Ezek a legjobb természetes gyógymódok visszér ellen!
Ha már kialakult a baj, hoztunk néhány természetes módszert, melyekkel hatékonyan orvosolhatod!
Életmódbeli változtatás
Rendszeres testmozgás és visszértorna
Amennyiben már tapasztaljuk magunkon a visszér jeleit, a legjobb mozgásforma számunkra valamilyen vízben végezhető sport lesz – különösen az úszás, mely több fronton is tehermentesíti testünket. Egyrészt a víznyomás segít kiüríteni a pangó vénákat, visszereket, és falaikat hideg hőmérsékletével összehúzza. Másrészt a ritmusos lábtempóval működtetni tudjuk alsó végtagunk izompumpáit. Utóbbi szempontból a kerékpározás is jó döntés lehet.
Létezik azonban már egy, speciálisan erre a problémára kifejlesztett mozgásforma: a visszértorna is. Ez fekvő helyzetben is végezhető, a lábakat tehermentesítő gyakorlatok sorozata. Lényege, hogy alsó végtagjainkat a szívünk felé emelve hozzájárul a vénák kiürítéséhez. Otthon is könnyedén elvégezhetjük.
Káros szenvedélyek elhagyása
Az alkohol, a cigarettázás és a túl zsíros/cukros ételek mellőzésével, a kávéfogyasztásunk csökkentésével is sokat tehetünk vénáink egészségéért.
Megfelelő ruházat, cipő viselése
Bár lehet a munkahelyünkön egy előírt dresszkód, törekedjünk rá, hogy amennyire lehet, kényelmesen, és ne szoros ruhákban töltsük az egész napunkat! Így a szűkebb orrú, magassarkú vagy éppen nagyon lapos talpú cipőt, a szoros derekú harisnyát vagy nadrágot, a passzentos zoknikat érdemes száműznünk a ruhatárunkból. A legjobbat akkor teszünk vénáinknak, ha 3-5 cm-es sarkú lábbelit hordunk.
Étrendbeli változtatás
A gyors-és félkész ételek elhagyása, ennivalóink sózásának csökkentése, a rostban gazdag harapnivalók étrendünkbe való beiktatása mellett érdemes gyakran fogyasztanunk gyógynövényekből, vitaminokból is!
Gyógynövények
Fekete áfonya
A növényben lévő erős antioxidánsok leredukálják a hajszálerek törékenységét, tágulásukat javítják, valamint az erek vérkeringését általánosságban is serkentik. Napi 2-3 alkalommal javasolt 80-120 mg fekete áfonya kivonatot fogyasztani.
Vadgesztenye kivonat
A magjában lévő, eszcin nevű hatóanyagnak hála gátolja a vérrögképződést és a vízvisszatartást, emellett csökkenti a gyulladást, erősíti az érfalakat és hozzájárul az egészséges vénás keringéshez. A visszeres lábszárfekélyen, duzzanatokon hatékonyan segíthet. Napi ajánlott beviteli mértéke 500 mg.
Szőlőmag
A világ egyik legerősebb antioxidánsával (OPC) felfegyverzett szőlőmag a keringés és az erek egyik legfőbb támogatója. Naponta 200-300 mg-mal nagyban hozzájárulhatunk vénáink megfelelő működéséhez.
Gingko-biloba
A ginkgo biloba nemcsak a memóriánkra jó közismerten, hanem a keringésünk élénkítésére is nagyszerűen alkalmazható gyógynövény. Ha visszerünk van, naponta kb. 300 mg-ot javasolt szednünk.
Gotu kola
A bőrbetegségek és a sebek hatékony kezelése mellett a gotu kola, az ayurvédikus gyógyászat egyik legfőbb gyógynövénye a vénák és kapillárisok, valamint a vérkeringés fontos erősítője is.
Körömvirág
A sárga körömvirágból készült tea erős gyulladáscsökkentő, így belsőleg tisztítja vérünket és enyhíti a visszér tüneteit, megakadályozva a vérrögök kialakulását is. Külsőleg pedig krém formájában segíthet elnehezedett lábainkon, pangó vénáinkon. Gazdag flavonoidokban és C-vitaminban is.
Orvosi somkóró
Az orvosi somkóró flavonoidot és kumarint is tartalmaz. Flavonoid tartalmából adódóan ödéma- és gyulladáscsökkentő. Emellett gátolja a vérrögképződést is. Mivel azonban másik alkotóeleme, a kumarin olyan véralvadásgátló, melyet a vadgesztenye is tartalmaz, e két növénykivonatot tartalmazó gyógyszerek szedése együtt nem javasolt.
Varázsmogyoró
A „csattanó mogyoró” legfőbb hatóanyagai a flavonoidok, a fenolsavak és a tanninok. Ez a gyógynövény számos kedvező hatással bír: antioxidáns, gyulladáscsökkentő és vírusellenes. Lassítja a véráram sebességét, emellett érszűkítő hatású is – így kitűnően alkalmazható visszerek ellen is, kapszula vagy krém formájában.
Almaecet
Az almaecetes borogatás nem véletlenül népszerű gyógymód: véráramlásjavító, fájdalom- és gyulladáscsökkentő, valamint értisztító mivolta miatt igen hatékony visszér kezelésre.
Vitaminok
C-vitamin
Fontos és rendkívül hatékony antioxidánsként a vízben oldódó C-vitamin elősegíti az érfalak épségének fenntartását, valamint fokozza az elasztin és a kollagén rost képződését is. 500 mg szedése javasolt, napi 2-3 alkalommal.
E-vitamin
Szintén az antioxidáns hatású vitaminok közé tartozik, mely zsírban oldódik. Naturális vérhígító, erősíti az érfalakat és serkenti a vérkeringést. 400 IU belőle az ajánlott napi beviteli érték.
Hogyan lehet megelőzni a visszérbetegség kialakulását?
Miért gyakori manapság a visszérprobléma?
Bár okozhatja genetikai hajlam is, visszeres panaszokkal az álló- vagy ülőmunkákat végzők közül szenvednek a legtöbben, valamint a mindezekkel gyakran együtt járó, mozgásszegény életmód. Testünk ugyanis arra lenne alapvetően kondicionálva, hogy mozogjunk, ezáltal is elosztva a nyomástöbbletet, mely a bokánk környéki vénákra nehezedik.
Mindezeken felül az elhízás is megnöveli a vénák falának nyomását (főleg a hasüregiekét), illetve az idősek, a nők (főleg azok, akik fogamzásgátlót is szednek), valamint a szívbetegek is fokozottan veszélyeztetettek.
Ám egyszerűen megóvhatjuk vénáink egészségét, ha rendszeresen mozgunk, figyelünk az egészséges táplálkozásra és testsúlyra, valamint a dohányzás mellőzésére/elhagyására.
Te is veszélyeztetett vagy? Így vigyázz egészségedre!
Megfelelő testsúly
Ha hajlamosak vagyunk az elhízásra, vagy jelenleg is túlsúllyal küzdünk, kezdjünk minél hamarabb életmódváltásba: a többletkilók ugyanis feleslegesen terhelik meg vénáinkat, növelve a visszér rizikóját.
Rostban gazdag, csökkentett sóbevitelű étrend
Ha székrekedésünk van, ez pluszteherként nehezedik szervezetünkre és vénáinkra. Ezért is kell törekednünk rá - főként ha visszérre hajlamosak vagyunk -, hogy minél több rostforrást fogyasszunk. Ilyen az árpa, a répa, a szezámmag, a borsó, az alma vagy a zab.
A sóbevitellel pedig azért legyünk óvatosak, mert a gyorséttermi, félkész vagy úgy általában a túlsózott ételek vízvisszatartáshoz, így pedig az erek nyomásának fokozásához vezetnek.
Mozgás
Ha még egészségesek a vénáink, elmehetünk kocogni vagy futni is, ha viszont már látunk visszereket, akkor inkább az úszás javasolt. Ez esetben ugyanis nem nehezedik egy több mint másfél méteres véroszlop a lábszárainkra: vízszintes testhelyzetünkben nem terheljük tovább lábaink vérkeringését.
Antioxidánsokban gazdag élelmiszerek
Sok C-vitamint találunk a friss gyümölcsökben, zöldségekben, A-vitamint a májban, halhúsban és tejtermékekben. E-vitamint a tojássárgájában és a növényi olajokban, az A-vitamin előanyagát, a béta-karotint pedig a sárga, vörös és zöld színű gyümölcsökben, zöldségekben lelhetjük fel. A szelént halakkal, húsokkal pótolhatjuk.
A visszértágulat könnyen megelőzhető, de ha már kialakult, a kezdeti fázisaiban szerencsére még egyszerűen kezelhető is. Ne hanyagoljuk el a problémát, figyeljünk oda a kezelésére!