A boldogságkutatók meghatározása szerint boldogság az, ha „az egyén kerek egésznek tartja az életét”. Az adatok azt mutatják, hogy a boldogtalan emberek könnyebben megbetegszenek. A depresszió kockázati tényező számtalan betegség esetén, de még a várható élettartamra is kihat. A pozitív lélektani állapotok ezzel szemben csökkentik a halálozási rátát és növelik az élettartamot.1
De hogyan tudunk jobb hangulatot elérni gyógyszerek és kezelések nélkül? Listánk ebben segít.
1. Étkezz naponta 3-6 alkalommal!
Próbáld megtervezni étkezéseidet, és rendszeres időközönként egyél, kisebb adagokat, hogy megelőzd a vércukorszint túl mélyre történő esését, ami negatívan hathat a közérzetedre.
2. Limitáld a finomított szénhidrátok bevitelét!
Ilyenek a cukros üdítők, cukorkák, sütik, fehér lisztből készült termékek. Ezektől ugyan gyorsan energiához jutsz, de utána hamar vissza is zuhansz a fáradtságba, általában még mélyebbre.
3. Próbálj minden étkezésnél egy kis adag sovány fehérjét is bevinni!
Ettől éberebb és energetikusabb leszel.
4. Egyél omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket!
Például lazac, tonhal, szardínia, repceolaj, olívaolaj, lenmag vagy dió. Az omega-3 bizonyítottan hangulatjavító hatású.
5. Növeld a B-12 és folsav beviteled!
Ezek segítik a szervezet szerotonin-termelését. A szerotonin egy a hangulat szabályozásában szerepet játszó hormon. A B-12-nek és folsavnak a kagylók, gabonafélék, zabpehely, és zöldségek az elsődleges forrásai.
6. Mozogj minden nap!
Ez jelentheti az edzőtermet, sportot, egy sétát esténként vagy akár a gyerekekkel való játszást. Az aktív életmód energizál és hosszú távon boldogabbá tesz.
7. Ügyelj a rendszeres alvásra!
A hangsúly a rendszerességen van. Próbálj a hét minden napján (hétvégén is!) ugyanannyit aludni. Átlagosan 7-9 óra alvásra van szüksége egy embernek, de egyéntől függően ez valamivel kevesebb vagy több is lehet.
8. Lépj ki a friss levegőre!
Menj ki egy sétára a házból vagy a munkahelyedről! A kinti levegő és napsütés felébreszt és felfrissít.
9. Hallgass zenét!
Ha magával ránt a rosszkedv, keresd elő kedvenc zeneszámodat, és próbálj megfeledkezni a problémákról.
10. Kényeztesd érzékeidet!
Képek, hangok, ízek, illatok és tapintható dolgok mind hatással vannak aktuális hangulatunkra. Gyújts illatgyertyát, készítsd el kedvenc gyerekkori ételedet, vásárolj virágokat vagy végy egy hangulatos zenével társított habfürdőt.
11. Csinálj valamit, ami boldogsággal tölt el!
Lehet filmnézés, olvasás, vagy bármi más tevékenység, ami elvonja figyelmed a stresszel terhes szituációtól. A pozitív élmény feltölt és több energiával tudsz ismét feladataidnak esni.
12. Játssz egyet házi kedvenceddel!
A kutya, illetve macska simogatás bizonyítottan nyugtató, vérnyomáscsökkentő hatású.
13. Tégy valami jót másokért!
Végezz önkéntes munkát vagy jótékonykodj! Akár pénzbeli a segítség, akár más jellegű, a lényeg, hogy mások életének jobbá tétele a sajátod minőségét is javítja.
14. Próbálj többet mosolyogni!
Kutatások szerint önmagában a mosolygás fizikai tevékenysége is képes aktiválni agyunk boldogságközpontját. Mosolyogj többet és idővel belül is elkezdesz változni.
15. Készíts listát azokról a hangulatjavító módszerekről, amik neked beválnak!
Idővel, próbálkozások és tapasztalat útján, te magad is rájössz, mitől jobb a közérzeted, mi tesz téged boldoggá. Mindenki más személyiség, ezért merőben eltérő technikák létezhetnek. Ne feledd, végső soron csak te tudod, hogy saját életed mitől lesz jobb, ne hagyd, hogy más diktálja a te szükségleteidet!
1 Dr. Lissa Rankin, Gyógyulás gyógyszerek nélkül. (Budapest: Édesvíz Kiadó, 2014)