Sokak számára a karácsony a legstresszesebb időszak: a rengeteg készülődés ugyanis nem csak örömet, de sajnos nagyon sok bosszúságot is tud okozni. Rohanás, bevásárlás, vendégvárás, sütés-főzés, és így tovább. De ha sok is a teendő, nem szabad hagynunk, hogy a feszültség, a stressz eluralkodjon rajtunk. 25 tippet gyűjtöttünk össze, melyek segítenek abban, hogy idén stressztől mentes legyen az ünnep!
1. Tervezz előre!
Állíts össze egy bevásárlólistát, írd össze, hogy kinek milyen ajándék kell, miből fog állni a karácsonyi menü, és milyen egyéb teendők vannak még. Határozd meg jó előre, hogy melyik napon milyen feladatokat kell elvégezned – ezzel elkerülheted a kapkodást és idegeskedést.
2. Ne feledkezz meg magadról sem!
A karácsonyi sürgés-forgásban, az ajándékok keresgélése közepette könnyen megfeledkezünk saját boldogságunkról. Lepd meg saját magadat is valamivel, vagy tölts olyasmivel is időt, ami kifejezetten boldoggá tesz!
3. Légy kreatív!
Nem kell minden ajándéknak és dekorációnak boltban vásároltnak lennie. A saját kezűleg készített ajándékokkal nem csak pénzt spórolhatsz, de a hosszú sorokat is elkerülheted, és nagyobb örömet is okozhatsz! Kattints ide néhány ehető ajándék-ötletért!
4. Ne támaszkodj a koffeinre!
A koffein elsőre jó ötletnek tűnhet, ha plusz energiára vágyunk a stresszes időszakokban. Valójában azonban a koffein növelheti a hírhedt stresszhormon, a kortizol szintjét a szervezetben.
5. Lassíts a tempón!
Mind tudjuk, hogy a kapkodásnak sosincs jó vége. Érthető, hogy időben el akarsz készülni mindennel, de a gyors tempó könnyedén még rosszabbá teheti a helyzetet, ezzel fokozva a stresszt.
6. Sétálj a friss levegőn!
Az időjárás ilyenkor nem túl csábító, de hidd el: már akár 15 perc szabadban töltött idő is nagyon sokat javíthat a hangulatodon. Mindenképp akkor menj ki, amikor világos van!
7. Egyszerűsíts!
Biztos, hogy a listádon csak fontos tennivalók szerepelnek? A felesleges dolgokat húzd ki, halaszd későbbre (akár év elejére), a többit pedig állítsd fontossági sorrendbe!
8. Töltsd fel magad antioxidánsokkal!
Védik az immunrendszert, segítenek megelőzni a krónikus betegségek (pl. a rák) kialakulását, és még a stressztűrő képességet is fokozzák. Sok antioxidáns található az alábbiakban: bogyós gyümölcsök, sötétzöld leveles zöldségek, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonák, tea.
9. Ne félj az új dolgoktól!
A hagyományoknak megvannak a maguk szépségei, a rutin se rossz dolog, ugyanakkor időről időre nem árt új dolgokat is kipróbálni. Légy spontán, kavard fel az állóvizet! Ez vonatkozhat a dekorációkra, a karácsonyi menüre, bármire. A legidőigényesebb feladatoknál például gondold végig: miért is csináljátok pontosan úgy, ahogy? Ha a válaszod az, hogy "mert mindig is így szoktuk", akkor érdemes mindenképp megfontolni valamilyen változtatást.
10. Ne akarj maximalista lenni!
Ne légy a tökéletesség megszállottja! Az még nem jelenti a világvégét, ha a lakás kicsit rendetlen, vagy a vacsora késik 5 percet. Élvezd inkább a társaságot, a szeretteiddel való együttlétet, add át magad az ünnepi hangulatnak.
11. Pótold a D-vitamint!
Sose lehet elégszer ismételni: a téli időszakban szinte mindenki D-vitamin hiányos. A D-vitamin pedig fontos szerepet tölt be a hangulat szabályozásában – ezért a legjobb étrend-kiegészítővel naponta pótolni.
12. Kérj segítséget!
Nem szégyen segítséget kérni másoktól, ha nyakig ülünk a teendőkben. A gyerekek különösen szeretik a közös sütést és főzést, de a szülőket, idősebb rokonokat is be lehet vonni a készülődésbe.
13. Igyál gyógyteát!
Egyes gyógynövények remek nyugtató, stresszcsökkentő hatással rendelkeznek. Ilyen a kamilla, a borsmenta, a levendula, vagy a gyömbér is. Ezeket tea formájában kitűnően lehet használni a feszültség oldására (napi 1-2 csésze mennyiségben).
14. Dobd el a kütyüket!
Persze ne szó szerint. A technológia lenyűgöző, hiszen összeköt minket távol lévő emberekkel, ezernyi lehetőséget hordoz magában. De megvannak az árnyoldalai is: kutatások igazolták, hogy a túlzott kütyühasználat az alvásminőségre, a stressz szintre és mentális egészségünkre is negatívan hat. Kapcsold ki egy időre az elektronikai készülékeket és beszélgess a barátokkal, rokonokkal.
15. Szagolgass citromot!
Kutatók felfedezték, hogy a citrom illatától fokozódik a noradrenalin termelése, aminek hatására azonnal enyhül a stressz és javul a hangulatunk.
16. Ne feledkezz meg a reggeliről!
A reggeli étkezés adja meg a kezdő energialöketet, amivel a stresszes, rohanós időszakot könnyebben át tudjuk vészelni. Ha éhesen vágunk neki a napnak, az a hormontermelésre, az anyagcserére, de a szív- és érrendszerre is negatívan hat.
17. Aludj eleget!
A stressz miatt kevesebbet és rosszabbul alszunk, pedig a napi 8 óra alvás elengedhetetlen a mentális jóléthez. Ha alvásproblémáid vannak, olvasd el cikkünket, ide kattintva.
18. Készíts költségvetést!
Nagyon sokan az ünnepi költségek miatt stresszelik végig a decembert, éppen ezért sokkal jobb megoldás, ha előre számolunk! Írj össze minden egyes költséget (ételek, italok, fenyőfa, díszek, ajándékok, stb.) Ne feledkezz meg semmiről, és inkább -tól –ig összegeket jegyezz le.
19. Egyél egy kis mézet!
Feltölt energiával, emellett antioxidáns és antibakteriális hatása erősítheti az immunrendszert.
20. Tekerd fel a hangerőt!
Ideges vagy? Hallgasd kedvenc zenéidet! A Marylandi Egyetem kutatása szerint, ha olyan zenét hallgatunk, amit szeretünk, az ellazítja a vérereket és fokozza a véráramlást. Ez nem csak ellazít, de a szívnek is jót tesz!
21. Ne csak lustálkodj, mozogj is!
A mozgás nem csak a testnek, de a léleknek is jót tesz. Kutatások sora igazolta, hogy nagyon hasznos segítség a stressz oldásában. Éppen ezért fontos, hogy az ünnepek előtt és alatt se hagyd abba a mozgást – mozogj otthon, menj le futni, sétálni!
22. Gyakorold a megbocsátást!
Nem szabad elfelejteni, hogy a karácsony nem csak az ajándékozásról szól, hanem elsősorban a szeretetről. Legyen szó közeli vagy távoli rokonról, barátról vagy akár ellenségről – a harag és a keserűség helyett inkább koncentrálj a megbocsátásra, a pozitív érzésekre.
23. Ésszel az édességgel!
A túl sok cukortól a vércukorszint ingadozni kezd, amitől a stresszt is kevésbé fogod bírni. Azért nem kell minden finomságra nemet mondani: ügyelj a mértékletességre, és kerüld a hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket!
24. Ne feledkezz meg a B-vitaminokról!
Fontos szerepük van az idegrendszer normál működésében, segítenek megbirkózni a stresszel. Olvasd el korábbi cikkünket a B-vitaminokról, ide kattintva.
25. Maradj pozitív!
Találd meg minden helyzetben a jót, ne a negatívumokra koncentrálj. Hidd el, ettől jobb lesz a hangulatod, csökken a stressz, és az általános közérzeted is javulni fog. Kezdd azzal, hogy minden nap leírsz három dolgot, amiért hálás vagy!