Az aranyér kényes téma, de akkor sem szabad félresöpörni, főleg mert kifejezetten gyakori betegség. A becslések szerint az emberek legalább egyharmadát érinti valamilyen mértékben. Mi is pontosan az aranyér, milyen tünetekre kell figyelni, és milyen természetes gyógymódok léteznek? Lássuk a válaszokat!
Mi az aranyér?
Az aranyér a végbélnyílás nyálkahártyája alatt elhelyezkedő vénás fonatból alakul ki. Az aranyeres csomók a végbél és a végbélnyílás falában keletkező vénatágulatok, melyek begyulladhatnak, vérezhetnek, megnagyobbodhatnak, néha kifordulnak vagy véralvadék képződhet bennük, és ilyenkor fájdalmassá válnak.
Az aranyér oka és tünetei
Az aranyér kialakulása mögött több tényező állhat: veleszületett hajlam (kötőszöveti gyengeség), fokozott hasüregi nyomásviszonyok (terhesség, szülés, székrekedés, nehéz súlyok emelése, bélürülési zavarok), illetve különböző civilizációs ártalmak (elhízás, mozgáshiány, helytelen táplálkozás).
Az aranyér fő tünetei: vérzés, fájdalom, kitüremkedés (a végbél utolsó szakasza kifordul, látható lesz), az aranyér előesése, viszketés, váladékozás, székelési nehezítettség.
Otthoni praktikák aranyér ellen
1. Rostok
A rostbevitel növelése (és a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel) lágyítja a székletet, megelőzi a székrekedést, kialakítja a rendszeres székelést, ezáltal csökkenti a székelési prés alkalmazását. Tudományos kutatások is igazolják, hogy a rostos ételek fogyasztásától csökken az aranyeres vérzés és enyhülnek a székeléssel kapcsolatos panaszok. Rostban gazdag ételek: friss gyümölcsök és zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, bab, magvak. Kiegészítőket is lehet használni a rostbevitel fokozására, például glükomannánt vagy útifű maghéjat.
2. Bioflavonoidok
A bioflavonoidok olyan antioxidáns vegyületek, melyek főként a citrusfélékben (narancs, citrom, grapefruit, mandarin) találhatóak meg. A legfőbb citrus flavonoidok a diozmin, a heszperidin és az oxerutin. Ezek a jótékony hatóanyagok megerősítik a vénákat és kapillárisokat, valamint csökkentik a gyulladásokat. Klinikai vizsgálatok eredményei alapján a bioflavonoidok csökkentik az aranyeres vérzést és fájdalmat, illetve a tünetek súlyosságát is mérséklik.
3. Kókuszolaj
A kókuszolaj nagy mennyiségben tartalmaz laurinsavat és kaprinsavat – ezek adják antioxidáns, antimikrobiális, gombaölő, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatását. Kiválóan alkalmas az aranyér-gondok enyhítésére. Alkalmazható külsőleg (az aranyérre kenve) és belsőleg (főzéshez, sütéshez használva) egyaránt.
4. Meleg ülőfürdő
Vegyél meleg vizes fürdőt! Az érintett területet 10-15 percig áztasd, napi 2-3 alkalommal. Ez enyhíti a fájdalmat, csökkenti a gyulladást és serkenti a vérkeringést, ami segít összehúzni a duzzadt ereket. A vízhez keverhetsz egy kis keserűsót vagy kamillavirágot is, így még tovább fokozva a hatást.
5. Jegelés
Tegyél egy jéggel teli zacskót vagy hideg vizes borogatást az érintett területre. Ettől a duzzadt erek és szövetek összehúzódnak és jelentősen mérséklődik a fájdalom is. A jegelést maximum 15-20 percig végezd, majd tarts legalább negyedóra szünetet. Napi 3-5 alkalommal ismételd meg a műveletet.
A jegelést és a meleg ülőfürdőt csinálhatod akár felváltva is, de külön-külön is attól függően, hogy melyiket tolerálod jobban, vagy érzed számodra megfelelőbbnek.