A vizelet inkontinencia valódi népbetegség: olyan gyakori, mint a szénanátha. Idős korban az emberek harmadánál jelentkeznek vizelet-visszatartási problémák. Mindezek ellenére a többség mégis tabuként, kínos kérdésként kezeli – talán azért, mert sokan nem is tudják, hogy léteznek egyszerű házi praktikák is, melyekkel kezelhető az inkontinencia. Az alábbi cikkben 5 ilyen tippet osztunk meg, kifejezetten az idősebb korosztályra szabva!
1. Medencefenék gyakorlatok
Tanulmányok igazolják, hogy gyakorlatok segítségével a vizelet elfolyását gátló medencefenék és a hólyagzáró izmok erősíthetők. Ilyen módon az inkontinencia akár teljesen megszüntethető. A gyakorlatok lényege, hogy ezeket az egyébként ritkán használt izmokat, egy nap legalább 3-4 alkalommal akaratlagosan megtornáztassuk.
A medencefenék az az izomréteg, ami elölről a szeméremcsonttól hátrafelé a farokcsontig terjed kétoldalt körben. Feladata a kismedencei szervek védelme. A legismertebb és egyben legjobb módszer a medencefenék izmainak edzésére a Kegel-gyakorlat, amit nők és férfiak is ugyanúgy végezhetnek. Az izmok megtalálásához csináljunk úgy, mintha meg akarnánk szakítani vizelés közben a vizeletsugarat, tartsuk 3 másodpercig megfeszítve ezeket az izmokat, majd lazítsunk. Ezt ismételjük meg tízszer, naponta három-négy alkalommal.
Az alábbi két, könnyen elvégezhető gyakorlat ugyancsak javasolt hölgyek és urak számára is:
Híd (bridge)
Feküdjünk le háttal a földre, a térdek behajlítva, a talpak a földön, a sípcsont pedig legyen merőleges a talajjal. A sarkunkat erősen nyomjuk le a földre, a csípőnket pedig emeljük fel, ameddig egyenes nem lesz a mellkas. A feneket szorítsuk össze, tartsuk meg pár másodpercig, majd engedjük le. Ismételjük meg 10-szer.
Kagyló (clamshell)
Feküdjünk oldalunkra, felhúzott lábakkal. Próbáljuk addig húzni a combjainkat, míg azok derékszöget zárnak a felsőtesttel, valamint a lábszár zárjon derékszöget a combbal. Térd a térden, boka a bokán. Anélkül, hogy kifordítanánk a bokát, emeljük a felül lévő térdet. Tartsuk fent 1 másodpercig a térdet, majd ismét eresszük le, ez egy ismétlés. Mindkét oldalra végezzünk 10-15 ismétlést.
2. Hólyagtorna
A hólyagtorna olyan módszer, ami nagyon eredményes tud lenni inkontinencia esetén. Mielőtt nekikezdenénk, érdemes vizelési naplót vezetni, amiben feljegyzünk minden alkalmat, amikor vizelési inger jelentkezik, a folyadékbevitel mennyiségét, összetételét, illetve azt is, ha vizeletszivárgás lép fel. Ez a napló segítséget nyújt a hólyagtornához, illetve a többi technikához is.
A hólyagtorna egyik formája a vizelés késleltetése. Amikor a vizelési inger jelentkezik, kb. 5 percig késleltessük a vizelést. Később fokozatosan növeljük az időtartamot 10 percekkel, egészen addig, amíg képesek nem vagyunk 3-4 órát kibírni anélkül, hogy vizelnünk kéne. Ha nagyon erős inger jelenik meg, próbáljuk elterelni a figyelmünket, 100-tól történő visszaszámlálással vagy relaxációs technikákkal, pl. mély lélegzéssel.
A hólyagtorna másik formája a vizelés szakaszos megszakítása lehet. Szakítsuk meg a vizelést, majd pár perc elteltével folytassuk azt. Ez segíthet a hólyag teljesebb kiürítésében, és az izmok megerősítésében is.
3. Egészséges testsúly elérése
A túlsúly vizeletszivárgást okozhat, mivel a súlytöbblettel rendelkezőknél a húgyhólyagra és a húgycsőre (is) nagyobb teher hárul. Ez elsősorban stressz inkontinencia, illetve a köhögés, nevetés, tüsszentés, emelés során fellépő vizeletszivárgás esetén fontos tényező. Kutatások bizonyították, hogy az elhízás fokozza a vizelettartási problémákat, és hogy a fogyás segíthet a kezelésükben.
4. Rendszeres „toalett tréning”
Nincs vizeletszivárgás, ha üres a húgyhólyag. A „toalett tréning” lényege, hogy előre meghatározott rendszerességgel, és nem a vizelési inger megjelenésekor ürítjük a vizeletet. Ha tudjuk, hogy 3 óránként tör ránk a vizelési inger, menjünk WC-re 2 és fél óránként. Ha túl sűrűn kell mennünk, próbáljuk meg hosszabbá tenni a két vizeletürítés közötti időt – ebben pl. segíthet a már említett medencefenék- és hólyagtorna.
Ha pl. egyik héten 2 óránként végzünk vizeletürítést, a következő héten legyen 2 óra 15 perc ez az időköz. Állítsunk be ébresztőórát vagy telefont, hogy ne felejtsük el. Ez mindenképp otthoni stratégia, hiszen csak akkor tudjuk meg, hogy túl sokat vártunk a vizeletürítéssel, ha megtörtént a „baleset”.
5. Folyadékbeviteli és étrendi szokások változtatása
Egy 3-4 napig vezetett vizelési napló segítségével kiderül, hogy a gyakori vizelési inger származhat-e túlzott folyadékbeviteltől. Ebben az esetben a folyadékbevitel mennyiségének csökkentése mérsékelheti vagy megszüntetheti a gyakori vizelési ingert. Amennyiben a vizelési ingerek az éjszakai pihenés alatt is jelentkeznek, úgy az esti folyadékbevitelt korlátozni kell.
A folyadékbevitelt igyekezzünk egyenletesen elosztani a nap során, igyunk napi 6-8 pohár vizet (1,5-2 liter). Ne felejtsük, hogy ha túl kevés folyadékot iszunk, az is irritálhatja a hólyagot és fertőzések kialakulásához is vezethet. A koffein- és alkoholtartalmú italokat teljesen iktassuk ki!
Ételek, amiket kerüljünk el: fűszeres ételek, savas ételek és italok (pl. citrus gyümölcsök, kávé, tea, paradicsom), cukor, méz és mesterséges édesítőszerek.