Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
7 tipp a tiszta izomtömeg növeléséhez, növényi étrenden

7 tipp a tiszta izomtömeg növeléséhez, növényi étrenden

Szeretnél izmosodni, de nem akarod feladni a vegán életmódot? Esetleg már aktívan gyúrsz és most szeretnél átállni a növényi étrendre? Olvasd el a cikket!

Egy örök klasszikus kérdés: hogyan lehet izomtömeget növelni úgy, hogy közben zsír ne rakódjon le ránk? A száraz, vagyis zsírmentes izomzat maximalizálása érdekében nagyon oda kell figyelned arra, hogy mit eszel és mikor, illetve az sem mindegy, hogy az edzőteremben mit csinálsz. Ebben a cikkben 7 hasznos tippet gyűjtöttünk össze, speciálisan azok számára, akik növényi étrend mellett szeretnének erősebbé és izmosabbá válni.

1. Egyél teljes értékű ételeket!

Sajnos még a növényi alapú étrendet követő emberek körében is rendkívül gyakori, hogy rengeteg feldolgozott élelmiszert fogyasztanak, például chipseket, gyorsfagyasztott húspótlókat, félkész- és készételeket. Az egészséges élethez és az izomépítés támogatásához minél több tápanyaggal (vitaminokkal, ásványi anyagokkal, antioxidánsokkal, stb.) kell ellátnod a szervezetedet, és ez kizárólag teljes értékű, feldolgozatlan ételekkel lehetséges.

2. Ne „jojózz”!

Nassolni szabad, de csak mértékkel. Nem fogsz elhízni és az izomtömeged sem fog csökkenni attól, hogy heti 3-4 alkalommal eszel például egy kis fekete csokoládét, bogyós gyümölcsöt és kókuszjoghurtot desszertre. Hiába egészségesek azonban a főételeid, ha minden este jégkrémmel és vegán nassolnivalókkal tömöd magad. Ezek az ételek hihetetlenül kalóriadúsak és hátráltatják a minőségi, zsírmentes izomtömeg építését. Az sem mellékes, hogy az ilyen édességek és nasik jellemzően tele vannak zsírral (gyakran telített zsírral) és cukrokkal, ezért rendszeres fogyasztásuk egyáltalán nem tesz jót a hosszú távú egészségednek.

3. Ne hagyj túl nagy „étkezési ablakot”!

Az emberi szervezet évmilliók alatt alkalmazkodott a koplaláshoz, sőt, sokkal természetesebb, mint a manapság elterjedt napi 4-6 étkezés, ami egy 12-14 órás „étkezési ablakban” történik. Tévhit, hogy az étkezési ablak 6-8 órára történő csökkentése izomveszteséggel vagy bármilyen negatív egészségügyi következménnyel járna. Sőt, épp ellenkezőleg: egyre több tudományos kutatás igazolja, hogy az időszakos böjtölés (pl. 8 órás étkezési ablak és 16 óra böjt) gyorsíthatja az anyagcserét, javítja az inzulinérzékenységet, a koleszterinszintet és a vérnyomást. Természetesen a kalóriabevitelre ugyanúgy oda kell figyelned időszakos böjtölés esetén is!

4. Az edzések legyenek kemények és soha ne legyenek unalmasak!

Az izomépítéshez úgynevezett progresszív túlterhelés szükséges, vagyis ahhoz, hogy erősebb és izmosabb legyél, folyamatosan nagyobb izommunkát kell végezned. Ez általában az ellenállás, vagyis a megmozgatott súlyok növelésével érhető el a leghatékonyabban, de egyéb módszerek is léteznek, például növelheted a sorozatonkénti ismétlések számát, az edzések gyakoriságát vagy csökkentheted a sorozatok közti pihenőidőt. Emellett az is fontos, hogy az edzéseid soha ne legyenek unalmasak: az nem hasznos (sőt, kártékony), ha edzésről edzésre változtatsz a rutinodon, ugyanakkor kb. 4 hetente érdemes kicsit változtatni, hogy ne süppedj bele a monotonitásba.

5. Tanulj meg helyesen reagálni az elcsúszásokra!

Mindenki életében akadnak olyan napok, amikor valamilyen okból „elcsúszik”, és nem tartja magát az egyébként megszokott kalóriabeviteléhez. Habár egy-két ilyen nap még nem a világvége, amennyiben az esetek 90-95%-ában helyesen étkezel, a legjobb az, ha van előre meghatározott stratégiád, amivel ellensúlyozod a szándékos vagy épp véletlen csalónapokat. Jó ötlet például az, ha másnap még szűkebbre veszed az étkezési ablakodat (pl. 4-6 óra) és sok rostdús zöldséget eszel (pl. brokkoli, édesburgonya, zöld leveles zöldségek), melyek eltelítenek, de kalóriában szegények. A fehérjéd ilyenkor származzon fehérje- és rostdús ételekből (pl. tempeh és kendermag). Az elcsúszás utáni napokon maradj távol a magvajaktól vagy a kókuszjoghurttól, ezek szuper kalóriadúsak, ellenben nem biztosítanak telítő rostokat.

6. Gondoskodj a megfelelő fehérjebevitelről!

A fehérje nélkülözhetetlen az izmaid számára, úgy kell rájuk tekinteni, mint az izmok szükséges építőkövére. A legtöbb ember nincs is tisztában azzal, hogy mennyi fehérjét visz be egy átlagos napon (ahogy egyébként a szénhidrátok, zsírok, és kalóriák számával sem). Érdemes néhány hétig étkezési naplót vezetned, hogy kiderüljön, elegendő mennyiségű fehérjét fogyasztasz-e az izomépítéshez. Hogy mennyire van szükséged pontosan? Erről itt írtunk korábban.

7. Tedd étrended állandó részévé a fehérjés zabkását!

A fehérjés zabkása elronthatatlan, végtelen variációban elkészíthető, finom, tápláló és laktató! Ez a párosítás lényegében bármely napszakban tökéletes étel, gazdag fehérjében és rostokban, lassan felszívódó komplex szénhidrátokat tartalmaz és hosszú időre csillapítja az éhséget. A fehérjés zabkása kiválóan támogatja az izomépítési törekvéseidet, ráadásul az elkészítése is igazán pofonegyszerű. Próbáld ki az almás vagy a kókuszos overnight zabkása receptünket!


Forrás:

plantproof.com/vegan-tips-for-lean-muscle-gain/

bodybuilding.com/content/progressive-overload-the-concept-you-must-know-to-grow.html

musclebuildingfoodshq.com/the-benefits-of-oatmeal/

Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér