Ha a kedvenc farmerod már nem megy fel rád, a mérleg nyelve sehogy sem akar mozdulni, vagy a sikeresen leadott kilók szép lassan mindig visszakúsznak rád, akkor valószínűleg az alábbi hibák valamelyikét te is elköveted. Ne izgulj, most segítünk a leggyakoribb fogyókúrás hibák felismerésében és orvosolásában!
1. Koplalás és divatdiéták
Mindenki azonnali, gyors, látványos eredményeket szeretne, és ezért sokan hajlandóak drasztikus eszközökhöz is nyúlni – koplalni kezdenek egyik napról a másikra vagy elkezdik valamelyik éppen divatos új diétát. A kalóriabevitel nagymértékű csökkentése valóban hozza is az eredményeket, de ennek egészségünk láthatja kárát: az anyagcsere vészesen lelassul, az immunrendszer legyengül, a fogyás pedig legtöbbször nem marad tartós. Készíts ésszerű és hosszú távú tervet, ne csábulj el a divatdiétáknak!
2. A reggeli kihagyása
Elsőre jó ötletnek hangozhat – a reggeli kihagyásával csökkenteni a napi kalóriabevitelt. Kutatások azonban azt mutatták, hogy aki nem reggeliznek, azok hajlamosabbak a túlevésre és többet is nassolnak a kelleténél. Egy fehérjében és rostban gazdag reggeli ezzel szemben még segít is a fogyásban.
3. Túl sok nassolás
Bőszen számolod a kalóriákat minden étkezésnél – de mi a helyzet az étkezések közötti kis nasikkal? Egy fél csoki itt, egy kis chips amott. Az apró nassolások hamar összeadódnak és könnyen szabotálhatod velük a diétádat. Használj egy külön füzetet vagy mobil alkalmazást és minden egyes kalóriát kövess. Persze a legjobb, ha megpróbálod minimalizálni a nassolások számát!
4. Semmi nassolás
Igen, jól látod, a nassolás teljes száműzése is hátráltathat a fogyásban. A nassolás önmagában még nem rossz. Azok az emberek, aki naponta többször étkeznek és a nagyobb étkezések között sem koplalnak, sokkal hatékonyabban tudnak fogyni. Egyél egészséges, fehérjében gazdag snackeket (pl. olajos magvak), ezzel elűzöd az éhséget és az anyagcseréd is mozgásban tartod.
5. Túl sok alacsony zsírtartalmú étel
A zsírszegény ételek rendkívül hasznosak a sikeres fogyáshoz. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy az alacsony zsírtartalom még nem egyenlő az alacsony kalóriatartalommal. Éppen ezért mindig tartsd szemmel, hogy mennyi kalóriát viszel be, akkor is, ha a zsírszegény opciókat választod.
6. Magas kalóriatartalmú italok
A leggyakoribb hibák egyike, hogy fogyókúra alatt nem vesszük figyelembe az elfogyasztott italaink energiatartalmát. Ez súlyos baklövés, ugyanis egy nagyobb capuccino vagy egy koktél akár több száz plusz kalóriát is jelenthet. Még a gyümölcslevekkel sem árt vigyázni! Fontos azt is figyelembe venni, hogy a „folyékony kalóriák” nem csökkentik jól az étvágyat.
7. Kevés folyadék
A megfelelő folyadékbevitel elengedhetetlen a sikeres fogyáshoz. Ha nem iszol elég vizet, az anyagcseréd lelassul, ez pedig jelentősen hátráltatja a zsírégető folyamatokat. Napi 2-3 liter az ideális.
8. A tejtermékek elhagyása
A legtöbb diétázó a tejtermékektől magas zsírtartalmuk miatt retteg, pedig ez a probléma könnyen orvosolható a zsírszegény termékek választásával. A tejtermékeket már csak azért is bűn száműzni az étrendből, mert gazdagok jó minőségű fehérjében, vitaminokban, ásványi anyagokban és probiotikumokban. Sőt, bizonyos kutatások azt mutatták ki, hogy a megfelelő kalciumbevitel segíti a zsírégetést.
9. Túl sok gyorséttermi étel
Az éhség bizony nagy úr, főleg egy hosszú nap végén: ilyenkor gyakran a legkényelmesebb megoldást választjuk és berohanunk egy gyorsétterembe. Amit ott kapunk az azonban nem feltétlenül a legegészségesebb vagy éppen a legkevesebb kalóriatartalmú. Egy hosszú távú felmérés szerint azok, akik rendszeresen (heti 2-nél többször) gyorsétteremben ettek, 5 kilóval többet híztak, mint azok, akik legfeljebb heti egyszer tették ezt.
10. Nem realisztikus célok
Ha úgy indulsz a fogyókúrának, hogy az első hétre -10 kilót tűzöl ki magad elé célnak, azzal csak a csalódásnak ágyazol meg. Ha nem indul be rögtön a fogyás vagy alulteljesíted a célt, könnyen kiábrándulsz és abbahagyod az egészet. Inkább válassz kicsi, de teljesíthető célokat. Ha nem vagy biztos benne, hogy mi számít teljesíthetőnek, kérd ki dietetikus tanácsát.