fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
9985 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Hormonrendszer
Hormonháztartás helyreállítása

A hormonháztartás helyreállítása természetes módszerekkel

Milyen tünetei vannak a hormonzavarnak, és mik lehetnek a kiváltó okai? Ismerd meg a legjobb természetes módszereket a hormonháztartás helyreállításához!

Bonyolult és összetett kérdéskör a hormonoké, azonban van pár támpont, melyek nyomán elindulhatunk, ha hormonális problémát gyanítunk. Az ilyen jellegű zavarok gyakran egymástól függetlennek látszó tünetekben mutatkoznak meg, úgy, mint az elvékonyodó haj, a fókuszálási nehézségek, elhízás, hangulatingadozás, a menstruációs zavarok vagy az alacsony libidó is.

A hormonrendszer egyensúlyának hiánya leggyakrabban az ösztrogén és progeszteron hormonok nem megfelelő arányát jelenti. Az arányok eltolódása elsősorban az életkor előrehaladta miatt következik be, 35 és 50 éves kor között ugyanis a progeszterontermelés drasztikusan lecsökken, ám az ösztrogéntermelődés csak részben mérséklődik. Egyéb okok is állhatnak a háttérben, ezek főként az életmódban keresendők; ilyen lehet a táplálkozás, a vegyszerekkel való érintkezés vagy a tartós fogamzásgátló szedés is.

Az okokhoz hasonlóan a megoldások egy része is életmódbeli, életrendbeli változtatásokban található meg. Ráadásul számtalan természetes módja van a feje tetejére billent hormonegyensúly helyreállításának, úgy, mint a tudatos tápanyagbevitel és különböző gyógynövények alkalmazása.

Alábbi cikkünkben megosztjuk veled, milyen természetes módszereket alkalmazhatsz, hogy helyreállítsd a hormonháztartásod, valamint részletesen áttekintjük a lehetséges okokat és a legjellemzőbb tünetek sorát.

Mi okozhatja a hormonális egyensúly felborulását?

A hormonális egyensúly eltolódásának, ahogy a bevezetésben is utaltunk rá, számos oka lehet. Alapvetően érdemes tudni, hogy bizonyos életszakaszokban teljesen normális a hormonszintek változása, például a menzesz előtt és alatt, a terhesség alatt, valamint a menopauza elérkeztekor. A progeszteron hiányának kialakulásában szerepet játszik továbbá a mindennapos életmód, az egészségi állapot, valamint az életkor is.

Betegségek, egészségi problémák

  • Klimax – A menopauza elérkeztével nagyban átalakul a női szervezet működése: a petefészek által termelt ösztrogén szintje először ingadozik, majd drámaian lecsökken a szervezetben.
  • PCOS – Az egyik leggyakoribb hormonális elváltozással járó betegség a policisztás ovárium szindróma. Ezt a komplex hormonzavart az androgén hormonok és az inzulin magas szintje jellemzi. A túlzott inzulintermelés hatására a petefészekben megnő a tesztoszteron termelés, ami megannyi kellemetlen tünetet okoz, például elhízás, hajhullás, akné, hangulatingadozás. A PCOS a meddőség leggyakoribb oka.
  • Inzulinrezisztencia – Gyakran áll összefüggésben az ösztrogén hormon dominanciájával. Amennyiben az ösztrogénszint nem optimális, a teherbeesés esélye lecsökken. Ha diagnosztizálásra kerül a betegség, érdemes a többi hormon szintjét is megvizsgálni, ugyanis az endokrin rendszer ilyenkor együttesen omlik össze. Ebben a folyamatban kialakulhat a pajzsmirigy alulműködése is, mely hasonló tünetekkel bír, mint az IR és az anyagcsere folyamatokat befolyásolja negatívan.
  • Pajzsmirigy-alulműködés – Az IR-hez hasonlóan ez a betegség is okozhat túlsúlyt, menstruációs panaszokat, vagy akár meddőséget is. Ilyenkor is az ösztrogén és progeszteron hormonok egyensúlyának kibillenését tapasztaljuk, ami memóriagondokhoz, konstans fáradtságérzethez is vezethet. Mivel az ösztrogén hormon a teljes szervezetre, így az idegrendszerre is hatással van, közvetetten hangulatváltozásokat és depressziót is eredményezhet.
  • Endometriózis – Ez a betegség szintén a túl sok ösztrogén hormonnal és a túl kevés progeszteronnal áll összefüggésben. Az ösztrogén alapvetően segít a méhnyálkahártya vastagodásában, de ha nem megfelelő a progeszteronszint, nem tudja ellensúlyozni az ösztrogén hatásait és a méhnyálkahártya túlburjánzik. Így a kialakuló nyálkahártya szigetekből gyulladás és ciszták alakulnak ki.


Egyéb okok

  • Szintetikus hormonalapú fogamzásgátlók – Ezek a készítmények a szintetikus hormonok miatt megzavarják a természetes egyensúlyt és növekszik az ösztrogén dominanciája. Ez leginkább akkor érzékelhető, ha abbahagyjuk szedésüket, addig a szintetikus progeszteron elleplezi a negatív hatásokat. A huszonkettes csapdájának mondható, hogy a víztisztítással sem szűrhető ki a csapvízbe kerülő hormonális bomlástermékek, így azok újra és újra a szervezetünkbe juthatnak.
  • Stresszes életmód - Nem újdonság, hogy a stressz általánosan negatívan hat az egészségre, azonban a hormonokra gyakorolt hatása talán kevésbé ismert. Fokozatos stressz hatására az adrenalin- és a kortizolszint is megemelkedik, velük együtt pedig a vércukorszint is. Amennyiben a kortizolszint magas marad, úgy a diabetes mellett a hormont termelő mellékvese kifáradásának is megnő a kockázata, ami kezdetben fáradtsághoz, súlyosabb esetben meddőséghez is vezethet. A magas kortizolszint következtében elmarad a tüszőrepedés, ezzel csökken a progeszteronszint.
  • Extrém fogyókúra – A drasztikus fogyókúrák általában jojó-effektussal járnak, azaz egymást váltja a hirtelen hízás és fogyás. Ez rendkívül káros a szervezetre nézve, mivel a kötőszöveteket és a hormonháztartást is roncsolja. Emellett a folyamatos fogyókúra az ösztrogénszintet is lecsökkenti és tünetei által újabb, nem kívánt hormonális folyamatokat indít el a szervezetben.
  • Mozgáshiány – Az edzés és a fizikai aktivitás rendkívül pozitívan hat a hormonháztartásra. A testmozgás hatására ugyanis enyhül a stressz, fokozódik az anyagcsere és javul a nyirokkeringés. Ösztrogéndominancia és progeszteronhiány esetén is hasznos lehet.
  • Alacsony jódbevitel – A jódhiány egyaránt érinti a nőket és a férfiakat is, Magyarországon pedig ez hatványozottan igaz, hiszen hazánk jobbára jódhiányos. A jód megfelelő mennyisége elengedhetetlen a pajzsmirigy megfelelő működéséhez, amennyiben szintje alacsony, alulműködés alakulhat ki. Bár ezt kevesebbszer említik, a jód alacsony szintje a férfiaknál a spermiumszám és a libidó csökkenéséhez is vezet.

Milyen tünetei lehetnek a hormonális zavaroknak?

A korábbiakban ugyan már részben érintettük a hormonális zavarok lehetséges tüneteit, az alábbiakban sorba szedtük neked, hogy könnyebben átlátható legyen, mely tüneteknél vagy tünetegyütteseknél érdemes még inkább odafigyelni és számításba venni hormonális probléma fennállását. Alapvetően elmondható, hogy a tünetek jellemzően nem önmagukban jelentkeznek és a hormonrendszer rendkívül komplex felépítése miatt a cikkben felsorolt problémák szinte mind összefüggésbe hozhatók egymással, hiszen egy-egy hormon rengeteg működésbeli lépésért felelős a szervezetben.

Fizikai tünetek

Széles skálán összegezhetőek a hormonzavar tünetei, így alábbiakban a teljesség igénye nélkül összeszedtük azokat a fizikai tüneteket, melyek a legtöbbször gyanúra adhatnak okot.

  • Rendszertelen menzesz
  • Alvászavarok
  • Fáradtságérzet, alacsony energiaszint
  • Testsúlyváltozások
  • Pattanások
  • Emésztési zavarok
  • Krónikus fáradtság
  • Éhségérzet
  • Libidó csökkenése
  • Köröm-, haj-, bőrproblémák
  • Teherbeesési nehézségek, meddőség

Pszichés tünetek

A hormonháztartás felborulása legalább annyira tetten érhető a mentális állapot változásaiban, mint a fizikai tünetekben. Ahogy a korábbi tünetek esetén, itt is többféle területen zavarja össze a természetes működést a hormonok egyensúlynak eltolódása. Amennyiben többet is huzamosabb ideig tapasztalsz belőlük, érdemes utánajárni, mi lehet a kiváltó ok.

  • Hangulatingadozás
  • Depresszió
  • Szorongás
  • Ingerlékenység
  • Memóriazavarok
  • Koncentrációs zavarok
  • Pánikrohamok

A hormonháztartás helyreállítása természetes módszerekkel

Bár sokféleképpen nehezítik az életünket a hormonzavarok, jó hír, hogy a kellemetlen tünetekkel megannyi természetes módon felveheted a harcot. Ráadásul kezdetben elég egészen kis lépésekkel haladni a változás útján, a következetesség azonban kulcsfontosságú, hogy fenntartsd szervezeted megfelelő állapotát. A jelenkor életvitele ugyan gyakran kihívások elé állítja a szervezetet - beleértve mind a mentális, mind a fizikai egészséget - fontos, hogy megtaláljuk az aranyközéputat és kellő figyelmet fordítsunk testünk egészségére. Az életmódváltás tulajdonképpen ajtót nyit számunkra, hogy visszataláljunk egy minden szempontból kiegyensúlyozottabb verziónkhoz.

Hormonháztartás helyreállítása

Életmódbeli változtatások

  • Rendszeres testmozgás -A sportolással a felesleges kilóktól való megszabadulás és a fittség növelése mellett számos módon tehetünk hormonszintünk helyrebillentéséért is. Mérsékelhetőek többek között olyan háttérben meghúzódó tényezők, mint a stressz, az anyagcsereproblémák, a krónikus gyulladás, valamint javítható a nyirokkeringés, a hormonok szállítása, és a felesleges hormonok kiürítése. A rendszeres testmozgás egyaránt segíthet olyan problémákon, mint az ösztrogén dominancia (vagy hiány), progeszteronhiány, magas tesztoszteronszint, de az IR és a pajzsmirigy-alulműködés tüneteinek mérséklésében is segíthet.
  • Stressz csökkentése – A stressz szintén gyakorolhat negatív hatást a hormonokra, éppen ezért javallott minél több időt fordítani a relaxációra és amennyire lehetséges, kiszűrni a mindennapos stresszfaktorokat, lecsökkenteni a munkahelyi túlórák számát. Az egyik legjobb dolog, amit tehetünk, hogy több időt töltünk a szabadban és szentelünk kedves időtöltéseinkre.
  • Minőségi, napi 7-8 órás alvás – A megfelelő mennyiségű és kellőképp pihentető alvás elengedhetetlen a szervezet és a hormonrendszer számára az egészséges működéshez. Ha alvási nehézségeket tapasztalsz, megpróbálkozhatsz gyógynövényes készítményekkel, valamint teákkal, melyekről alább olvashatsz bővebben.
  • Testsúly csökkentése –A súlyfelesleg a hormonzavarok „melegágya”. Kutatások igazolják, hogy a plusz kilók növelik az IR, PCOS, pajzsmirigyzavarok, ovulációs zavarok, meddőség kockázatát. Megfelelő étrenddel rengeteg olyan hormon-kiegyensúlyozó tápanyagot is megadhatsz a szervezetednek, melyek talán korábban kimaradtak.
  • Cukorbevitel csökkentése – Amennyiben túl magas a vércukorszint, hirtelen inzulintermelésre van szükség. Ha ez az állapot huzamosabb ideig fennáll, az IR-hez, cukorbetegséghez vezethet, vagy elhízáshoz, férfihormon-többlethez, PCOS-hez, meddőséghez.
  • Kiegyensúlyozott, változatos étrend –Fontos, hogy kerüljük a felesleges kalóriák és a finomított szénhidrátok (cukor, fehér rizs, fehér liszt, stb.) bevitelét, ezek ugyanis nem bővelkednek hasznos tápanyagokban és csak a zsírraktárat növelik. Elsősorban a feldolgozatlan, teljes értékű ételek (pl. halak, zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák) fogyasztása ajánlott.
    Tipp: A brokkoli rendkívül jó választás, ugyanis az abban megtalálható glükozinolátok stabilizálják a horminszintet.
    A csicseriborsó hasonlóképp kulcsfontosságú tápanyagokat tartalmaz a hormonok működéséhez amellett, hogy az idegrendszer és az izmok működését is támogatja.
    A fahéj is meglepően pozitív hatásokkal bír; a hasnyálmirigy által termelt inzulin szintjét segít helyreállítani, valamint segít kiegyensúlyozni a progeszteron és ösztrogén hormonok szintjét.
    A lazac magas omega-3 zsírsav tartalmának köszönhetően szintén segít az inzulinszint helyreállításában.
    A zöld tea az adrenalinszint fenntartásában segít, ezért reggel érdemes fogyasztani.
    A lenmag szintén jó kiegészítője lehet az étrendnek, ez az apró mag ugyanis az ösztrogénszint emelésében segíthet.

Gyógynövények

  • Barátcserje – A női szervezet progeszteronszintjét növelheti, miközben a prolaktin- és ösztrogénszintet csökkentheti. Gyakran alkalmazzák cikluszavarok, kellemetlen PMS tünetek, valamint a menopauza panaszainak enyhítésére is, emiatt a hormon kiegyensúlyozó készítményben gyakran megtalálható.
  • Macagyökér – Közvetve hat a hormonrendszerre, a hormonok termelésére. Pozitívan befolyásolja a libidót és segít a hormonális problémákkal összefüggésben álló stressz, hangulati zavarok csökkentésében is. PMS, termékenységi gondok és klimax idején is ajánlott használata.
  • Fekete kömény – Hatékonyan alkalmazható PCOS tüneteinek kezelésében, mivel az ösztrogénhez hasonló (de annál jóval gyengébb) hatást is kifejthet, valamint hozzájárulhat a tesztoszteron, az inzulin, és a pajzsmirigyhormon szintjének optimalizálásához is.
  • Fürtös poloskavész - Olyan, a hormonális problémákkal összefüggő betegségek kezelésére alkalmazzák, mint a PMS, egyéb menstruációs rendellenességek, valamint a menopauza egyes tünetei. A fekete köményhez hasonlóan fitoösztrogénként is működhet a szervezetben, így az ösztrogénhez hasonló hatást fejthet ki.
  • Ashwagandha – Hatással lehet a kortizolszintre így segíthet az alvásminőség javításában. Emellett csökkentheti az inzulinrezisztenciát és a nemi hormonok egyensúlyát is támogathatja. Egy vizsgálatból kiderült, hogy az agyalapi mirigy által termelt pajzsmirigy-stimuláló hormonok (TSH) szintje csökkenhet, a T3 és T3 pajzsmirigyhormonok szintje pedig növekedhet ashwagandha szedésétől.
  • Cickafark – Amellett, hogy gyulladáscsökkentő, görcsoldó, emésztést javító tulajdonságokkal bír, fitoösztrogén tartalma miatt kiválóan alkalmazható a hormonális egyensúly visszaállításában, fenntartásában.
  • Palástfű – Ez a növény a női szervezetben a progeszteron hormonhoz hasonlóan fejti ki a hatását, így segít a rendszertelen ciklus beállításában, a terhesség megtartásában vagy az endometriózis kezelésében is.
  • Zsálya – Elsősorban nem a probléma megoldására, hanem tüneti kezelésre jó, a hormonális zavarok egyik fő tünete, az izzadás enyhítésében segít.

Milyen esetben ajánlott orvoshoz fordulni?

Milyen panaszok esetén érdemes felkeresni endokrinológust?

  • Menstruációs zavarok – Sok minden okozhatja, de leggyakrabban hormonzavar áll a háttérben. Főként progeszteron hiányra, inzulinrezisztenciára (IR) és pajzsmirigy rendellenességekre hívja fel a figyelmet.
  • Meddőség – Hátterében gyakran hormonális okok állnak, de előfordulnak szervi elváltozások is, például a petevezeték elzáródása.
  • Hajhullás, száraz bőr - Az endokrin rendszer zavara könnyen vezethet ilyen tünetekhez. Gyakran együtt jelenik meg olyan kellemetlen tünetekkel, mint a töredező körmök és a zsíros, pattanásos bőr, melyek tesztoszteron túltengés, IR, pajzsmirigyzavar vagy mellékvese problémák tünetei is lehetnek.
  • Hőhullámok – Amennyiben a nyári hőség enyhülésével is megnövekedett izzadást, hőhullámokat tapasztalunk, az akár betegséget (pl. pajzsmirigyzavart), vagy menopauzát is jelezhet.
  • Hüvelyszárazság – Leggyakrabban alacsony ösztrogénszint okozza, így sokszor a menopauzához köthető.
  • Testsúlyproblémák – Ez kimondottan árulkodó lehet, amikor kiegyensúlyozott táplálkozás mellett tapasztaljuk, legyen szó túlsúlyról vagy súlyveszteségről. Ilyenkor felmerülnek a pajzsmirigy és a mellékvese zavarainak gyanúja, valamint az inzulinproblémák lehetősége.

A hormonvizsgálat lépései lehetnek

A laboratóriumi vizsgálatot mindig konzultáció előzi meg, ahol a beteget az orvos kikérdezi korábbi betegségeiről, műtétekről, panaszokról, tünetekről, szedett gyógyszerekről, majd ezek alapján következik a speciális laborvizsgálat.

  • Vénás vérvétel – Ez a leggyakoribb módja a hormonszint meghatározásának. Esetenként kimondottan éhgyomorra vagy étkezés utáni vérmintára van szükség, erről azonban mindig előzetesen tájékoztatnak az orvosok.
  • Ritkább esetben: vizeletből vagy nyálmintából történő mintavétel.
  • Terheléses vizsgálat: a hormontermelődés serkentésével – Jellemzően a cukor- és inzulinszintet mérik vele.


Összességében tehát elmondható, hogy a hormonális elváltozások mind az okokat, mind a lefolyást, mind pedig a tüneteket tekintve rendkívül sokszínűek. Szerencsére azonban a hormonháztartás helyreállítása sok esetben gyógyszeres, vagy műtéti beavatkozás nélkül is megtámogatható, természetes úton, az életmód javításával. Éppen ezért bátorítunk, hogy problémák észlelése nélkül is válaszd az egészséget. Amennyiben mégis olyan problémákat tapasztalsz, melyeket nem tudsz egyedül megoldani, mindenképp keress fel endokrinológus szakembert, hogy visszatalálj saját egyensúlyodhoz.

Felhasznált irodalom
biosziget.hu/hormonalis-egyensulytalansag-tunetei-kialakulasa-es-lehetseges-megoldasok
hazipatika.com/napi_egeszseg/noi_bajok/cikkek/a_hormonzavar_tunetei_noknel
endokrinkozpont.hu/hirek/gyakori-betegsegek-melyek-mogott-hormonzavar-is-huzodhat-1
egeszsegkalauz.hu/betegsegek/hormonalis-betegsegek/szorongas-ilyen-tunetekkel-jar-amikor-hormonzavar-okozza/tggmf2q
egeszsegkalauz.hu/betegsegek/hormonalis-betegsegek/ezek-a-jodhiany-tunetei-ferfiaknal/wd6yw0k
endokrinkozpont.hu/hirek/okok-melyek-hormonzavarokhoz-vezethetnek
tgy-magazin.hu/betegsegek-a-tol-z-ig/termeszetesen-a-hormonalis-egyensulyert
biogyogyulas.hu/betegseg/eh/hormonok/670-4-gy%C3%B3gyn%C3%B6v%C3%A9ny-a-hormonh%C3%A1ztart%C3%A1s-kiegyens%C3%BAlyoz%C3%A1s%C3%A1ra
egeszsegpercek.com/nok-egeszsege/helyreallithato-az-egyensuly-a-legfontosabb-lepesek-5-pontban/
netamin.hu/tudasbazis/cikkek/zoldsegek-es-gyumolcsok/a-maca-gyoker-sokoldalu-hatasa/
airmid.hu/blog/entry/fitoterapia/noi-hormon-harmonia-gyogynoevenyekkel.html
mindmegette.hu/etelek-amik-egyensulyba-hozzak-a-hormonhaztartast-56741/
endokrinkozpont.hu/hirek/mikor-erdemes-endokrinologust-felkeresni
webbeteg.hu/cikkek/endokrin/23499/hormonvizsgalatok
endokrinkozpont.hu/hormonvizsgalat
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Barátcserje kapszula 200/390 mg
Netamin Facebook oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér