Az A-vitamin hatása
Az A-vitamin (retinol) zsíroldható vitamin, tehát zsiradékban feloldódva jut be és hasznosul a szervezetben. Éppen ezért túl is adagolható, nem ürül ki a szervezetből a vízzel, mint a vízoldható vitaminok teszik. Az A-vitamin előanyaga a β-karotin – ami két összekapcsolt A-vitamin molekulából áll -, a bélben alakul át A- vitaminná. A likopin és lutein - nem-proretinoid karotinoidok – is itt szívódnak fel. A táplálékkal bevitt retinol mintegy 70-90 %-a, a karotinoidoknak 20-50 %-a szívódik fel. A főzési veszteség 20%. A napi beviteli érték 0,8-1 mg retinolekvivalens kell legyen.
A retinol a szem ideghártyájában a fény érzékeléséért felelős rodopszin vagy látóbíbor képződéséhez szükséges, szürkületben e vegyületek segítségével jön létre a kép. Az egyik jellemző, időskori szembetegség, a makula-degeneráció elkerüléséhez hozzásegít két antioxidáns karotinoid, a lutein és a zeaxantin, amelyek közömbösítik a káros UV sugárzás hatására a szem sejtjeiben keletkező szabad gyököket. A farkasvakság az A-vitamin hiány első tünete lehet, csakúgy mint a száraz, pikkelyesen hámló bőr is. Továbbá a hiány következtében gyakori fertőzések alakulhatnak ki a légutakban, húgyúti szervekben, esetenként gyomor-, bélrendszeri panaszok, étvágycsökkenés, hasmenés léphet fel.
Az A-vitamin segít a bőr fiatalságának megőrzésében is, a kollagén lebomlását csökkenti, új kötőszövetrostokat segít felépíteni. A csontok, fogak egészséges növekedését is biztosítja, főleg gyermekeknél fontos a megfelelő ellátottság biztosítása, szintén náluk a nyers táplálékkal bevitt béta-karotin csökkenti az allergiahajlamot. Hozzájárul a túlműködő pajzsmirigy egészségének a helyreállításához. A retinol a légutakat is védi, így csökkenti a fertőzések kialakulását. A karotinoidok csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek előfordulási arányát, segít csökkenteni a koleszterin szintet. A C-vitaminnal együtt fogyasztott nagyobb mennyiségű karotin a szürkehályog megelőzésében játszik szerepet. Mint antioxidáns, nagyon fontos szerepet kap a daganatos megbetegedések elleni harcban (tüdő-, gyomor- bőr és vastagbélrák megelőzésében, de a melanoma kialakulásában is), mivel a szervezetben képződő gyököket le tudja kötni. Segíti munkáját a C- és E-vitamin is, valamint a szelén.
A túladagolás veszélyei
Természetes A-vitamin tartalmú a tej és tejtermékek, tojássárgája. Karotint tartalmaznak (elővitamint) a zöld, sárga és vörös növények, a sárgarépa, sárgabarack, sóska, spenót, sütőtök, sárgadinnye, paradicsom, paprika, kelkáposzta tartalmaznak.
Mint zsírban oldódó vitamin, a D-, E- és K vitaminnal egyetemben, a májban raktározódik (1-2 évre elegendő), ahonnan hiány esetén fel tud szabadítani a szervezet. Túladagolása vitaminkészítmények és magas vitamintartalmú ételek együttes fogyasztása esetén léphet fel - napi 3000 mcg-nál több A-vitamin rendszeres fogyasztása esetén. A karotin túladagolásakor a bőr sárgára színeződhet főleg a tenyéren és a talpon, ez azonban nem mérgező hatású.
A túladagolás hosszú távú tünetei lehetnek még a száraz bőr, viszketés, hámlás, bőrpír, de rendszeres fejfájást, hányást, gyomorpanaszokat, rossz közérzetet, étvágycsökkenést, fáradékonyságot, ingerlékenységet, ízületi fájdalmakat, vesebántalmakat és hajhullást is okozhat.