Az antioxidánsok nagyon fontos szerepet töltenek be a szervezetünkben: megvédik a sejtjeinket a szabadgyökök káros hatásaitól, megelőzik az öregedést és a betegségek – többek között a szívbetegségek vagy a rák – kialakulását. A napjainkra jellemző rohanó életvitel, a mozgáshiány és a nem megfelelő táplálkozás következtében fokozottan szükségünk van az antioxidánsok nagyobb mennyiségű bevitelére. Az astaxanthin ebben lehet segítségünkre, méghozzá nem is akárhogyan!
Mi az astaxanthin?
Az astaxanthin egy természetben előforduló, vörös színű karotinoid vegyület, amely bámulatos antioxidáns tulajdonságokkal bír. Az astaxanthin antioxidáns hatása 550-szer erősebb, mint az E-vitaminé, 800-szor erősebb, mint a Q10-koenzimé, és 6000-szer erősebb, mint a C-vitaminé!
Szemben a béta-karotinnal vagy a C-vitaminnal, az astaxanthin egyedülálló módon képes a sejtek bilipid membránján belül és kívül is megtapadni, így biztosítva jobb stabilitást és erősebb védelmet a sejtek számára.
Az astaxanthin forrásai
Az astaxanthin elsősorban a Haematoccous Pluvialis nevű mikroalgából nyerhető ki, de megtalálható még más algafajokban is, illetve olyan tengeri élőlényekben, melyek ezeket az algákat fogyasztják (lazac, homár, pisztráng, rák, stb.). Az astaxanthin adja ezeknek az élőlényeknek a rózsaszínes-vöröses színét.
Fontos figyelembe venni, hogy az astaxanthin a zsírban oldódó antioxidánsok közé tartozik, ezért az optimális felszívódás érdekében érdemes kis mennyiségű zsírral együtt bevinni a szervezetbe.
Az astaxanthin jótékony hatásai
Ápolja a bőrt
Egy 2012-es klinikai kísérlet szerint az astaxanthin segíthet eltüntetni a ráncokat, csökkenti az öregedési foltok méretét és ápolja, hidratálja a bőrt. Az eredmények szájon át szedve és bőrre kenve egyaránt jelentkeztek, a férfiaknál és a nőknél is.
Növeli az állóképességet, erősíti az ízületeket
Számos kutatás vizsgálta az astaxanthin hatását az állóképességre és az edzés utáni kimerültségre. Az eredmények alapján az astaxanthin hatékonyabbá teszi a szervezet energia-termelését (a zsírsavak felhasználását), ami növeli az állóképességet és megelőzi az izomveszteséget. Erős antioxidáns hatása miatt az astaxanthin hasznosnak bizonyulhat az ízületi problémák kezelésében is, mint a rheumatoid arthritis vagy a kéztőalagút szindróma.
Védi a szív egészségét
Egy 2006-ban publikált kutatás szerint az astaxanthin hatásos lehet a szívbetegségek megelőzésében; csökkentheti a vérnyomást, védi az ereket az oxidatív stressz ellen és javíthatja az érfalak rugalmasságát.
Enyhíti a menopauza tüneteit
Egy kutatásban astaxanthint, kalciumot, D3-vitamint, likopint és citrus bioflavonoidokat adtak 65 menopauzás nőnek egy 8 hetes periódus során. Az eredmények alapján az astaxanthin, kombinálva egyéb hatóanyagokkal, kiválóan alkalmazható a menopauza tüneteinek kezelésére.
Támogatja a szem egészségét
Az astaxanthin még a közismert szemvédő antioxidánsoknál, a luteinnél és a zeaxanthinnál is erősebb hatással bír: segít az öregkori makula degeneráció (AMD) kialakulását megelőzni és javítja a látás élességét.
Alzheimer-kór és Parkinson-kór kezelése
Több kutatás foglalkozott azzal, hogy az astaxanthin miként használható neurodegeneratív betegségek javítására. Mivel az oxidatív károsodás többek között az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór kialakulásában is részt vehet, ezért az astaxanthin fontos szerepet tölthet be ezen betegségek tüneteinek enyhítésében, valamint megelőzésükben.