Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Egészséges szépség
Az étrendi E-vitamin szerepe a haj és a bőr egészségében

Az étrendi E-vitamin szerepe a haj és a bőr egészségében

Hajhullás, fakó haj, pattanások, pikkelysömör? Ezeken mind segíthet, ha megfelelő mennyiségű E-vitamint viszel be a szervezetedbe! Milyen ételekből juthatsz elegendő mennyiségben ehhez az antioxidáns hatású vitaminhoz? Mire figyelj, ha étrend-kiegészítő formájában szednéd? Kattints a válaszokért!

Az étrendi E-vitamin szerepe a haj és a bőr egészségébenA csillogóan fényes, dús haj elérésére keresed a választ, de sehogy se sikerül rátalálnod? Esetleg állandó bőrproblémákkal küzdesz, és ebből már nagyon eleged van? Ha bármelyik kérdésre is igennel válaszoltál, talán itt az ideje, hogy jobban odafigyelj az E-vitamin-beviteledre. Hogy miért? Bizonyára te is észrevetted már, hogy nagyon sok kozmetikum, bőr- és hajápolási termék összetevői között megtalálható ez a tápanyag. Arról azonban meglepően kevés szó esik, hogy nem csak külsőleg, hanem belsőleg alkalmazva is nagyon hasznos mind a hajadnak, mind pedig a bőrödnek!

Az E-vitamin nélkülözhetetlen vitamin, amelyet az emberi szervezet nem képes előállítani, ezért külső forrásból (ételek, étrend-kiegészítők) kell bevinnünk. Segít az immunműködés szabályozásában, támogatja a szív és az agy egészségét, fenntartja a jó látást, és erős antioxidáns képességgel is rendelkezik. A hajra és bőrre gyakorolt jótékony hatásait legfőképpen ez utóbbinak köszönheti.

Milyen hatása van az E-vitaminnak a hajra?

1. Támogathatja az egészséges hajnövekedést

Az E-vitamin erős antioxidáns, védelmezi a sejteket a szabad gyökök káros hatásaival szemben, így segíthet az egészséges hajnövekedés fenntartásában. A szabad gyökök atomok vagy molekulák, amelyek például erős napsugárzás, dohányzás, alkoholfogyasztás és stressz hatására keletkeznek. Elektronokat vonnak el egészséges sejtekből, elképesztő pusztítást végezve a szervezetben.

Az E-vitamin emellett a hajszálereket is védi és stimulálja, amivel fokozza a fejbőr vérellátását és támogatja a haj gyorsabb növekedését.

Az étrendi E-vitamin szerepe a haj és a bőr egészségében2. Segíthet a hajhullás megelőzésében

Egy 2010-ben publikált vizsgálat hajhullást tapasztaló nőkön és férfiakon vizsgálta meg az E-vitamin hajhullás-megelőző hatását. Az eredmények alapján az E-vitamin hatékonyabban javította a hajnövekedést, mint a hatóanyagot nem tartalmazó placebo kapszulák. Az E-vitamin segíthet megelőzni a hajvégek rongálódását, a hajtörést és a hajhullást.

3. Hozzájárulhat a haj fényéhez

Sokan tapasztalják azt, hogy az E-vitamint tartalmazó készítmények használatától (legyen szó olajokról vagy éppen étrend-kiegészítőkről) fényesebbé válik a hajuk. A környezetszennyezés, a magas hőmérséklet és a különféle kémiai anyagokat tartalmazó szerek károsítják, fakóvá teszik a hajat. Az E-vitamin segíthet az elvesztett fény visszaszerzésében.

Milyen hatása van az E-vitaminnak a bőrre?

Az E-vitamin gyakori összetevője a bőrápoló, hidratáló krémeknek, de a bőr egészsége és védelme érdekében a külső használata mellett érdemes odafigyelni az elfogyasztott E-vitamin mennyiségre is.

Ahogy fentebb már írtuk, az E-vitamin legfőképpen antioxidáns, szabadgyök-semlegesítő hatása miatt fontos a bőr számára. Az oxidatív stressz csökkentése révén egyúttal a gyulladásokat is képes enyhíteni vagy akár teljesen megszüntetni, vagyis az E-vitamin megnövelt bevitele nagyon hasznos lehet bármilyen gyulladással járó bőrprobléma, irritáció és kipirosodás esetén.

Kutatások szerint az E-vitamin segíthet a bőr egészségének javításában, illetve megőrzésében. Többek között védelmet nyújthat az UV-sugárzás okozta korai bőröregedés (photoaging) ellen, elősegítheti a sebgyógyulást, szerepe lehet az atópiás eredetű bőrgyulladás (atópiás dermatitisz), a pikkelysömör (psoriasis), és a pattanások (acne vulgaris) kezelésében is.

A bőrvédelem szempontjából különösen hatékony az E-vitamin C-vitaminnal, cinkkel kombinálva.

Hogyan tudsz több E-vitaminhoz jutni?Hogyan tudsz több E-vitaminhoz jutni?

Ahogy minden egyéb vitamin és tápanyag, úgy az E-vitamin legfőbb forrása is a kiegyensúlyozott táplálkozás. Ezt étrend-kiegészítéssel semmilyen esetben sem lehet kiváltani. Szerencsére az E-vitamin nagyon sokféle élelmiszerben megtalálható.

  • Növényi olajok (olívaolaj, napraforgóolaj, stb.)
  • Zöld leveles zöldségek (spenót, mángold, fodros kel, stb.)
  • Olajos magvak (a mandula és a napraforgómag kiváló E-vitamin-forrás)
  • Dúsított müzlik és reggelizőpelyhek
  • Pézsmatök
  • Brokkoli
  • Avokádó
  • Kivi
  • Mogyoróvaj

A megfelelő E-vitamin-bevitel elérésében étrend-kiegészítő fogyasztása is segíthet. A legtöbb készítmény sajnos a lényegesen olcsóbban előállítható szintetikus formát tartalmazza (dl-alfa-tokoferol). Tudományos vizsgálatok szerint azonban a természetes E-vitamin sokkal jobb biológiai hasznosulással bír, mint a mesterséges E-vitamin.

Az E-vitamin a természetben tokoferolok formájában van jelen, méghozzá leggyakrabban a négyféle tokoferol (alfa, béta, gamma és delta) valamilyen keverékeként. A legújabb kutatások szerint minden bizonnyal étrend-kiegészítés esetén is az a legjobb, ha ilyen kevert/vegyes formát választunk, és nem kizárólag alfa-tokoferolt tartalmazó készítményt.

Mennyi E-vitaminra van szükség a haj és bőr állapotának javításához?

Felnőttek számára a javasolt napi E-vitamin mennyiség 12 mg vagyis 18 nemzetközi egység (NE). Ez ugyanakkor csak egy átlagos ember E-vitamin-fogyasztása alapján lett meghatározva, lényegében a legalapvetőbb szükséglet fedezésére és a hiányállapot elkerülésére alkalmas.

Egyéni élethelyzettől és céltól függően jóval magasabb E-vitamin-bevitel is indokolt lehet. A tudományos kutatások, illetve szakértői ajánlások alapján a haj és bőr egészségének javítását, a hajnövekedést és sebgyógyulást napi 400-800 NE természetes E-vitamin támogathatja.

Felnőttek számára az E-vitamin-fogyasztás biztonságos felső határa 1000 mg/nap (1500 NE/nap a természetes formából vagy 1100 NE/nap a szintetikus formából).

Felhasznált irodalom
medicalnewstoday.com/articles/322836 ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2040110/ cbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3819075/ pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7633944/ ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4976416/ essentialnutrition.com.br/media/artigos/procollagen/32.pdf longdom.org/open-access/psoriasis-and-fatsoluble-vitamins-a-review-2155-9554-1000421.pdf myfooddata.com/articles/vitamin-e-foods.php ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/ lpi.oregonstate.edu/mic/health-disease/skin-health/vitamin-E
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Természetes E-vitamin komplex kapszula
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér