Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Vitaminok és ásványi anyagok
Mi az igazság a B-vitamin komplexről? Tényleg vannak elfeledett tagjai?

Mi az igazság a B-vitamin komplexről? Tényleg vannak elfeledett tagjai?

Hány féle B-vitamin létezik? Milyen feladatai vannak az egyes B-vitaminoknak? Melyek a „nem hivatalos” B-vitaminok és milyen következményekkel járhat, ha nem jut elég B-vitaminhoz szervezetünk? Olvasd el összefoglaló cikkünket!

A B-vitaminok az elfogyasztott táplálékot átalakítják a szervezet által hasznosítható energiává, így alapvetőek a mindennapi energikusság megőrzéséhez. Ez a 8 vitamin egymást erősítve, kiegészítve fejti ki jótékony hatását, sok a közös bennük, de mindegyiknek megvan a maga egyedi előnye is – például az egészséges bőr és haj támogatása vagy a memóriazavarok és migrének megelőzése. Cikkünkben a legfőbb pozitív hatásokat, sőt az „elfeledett B-vitaminokat” is körbejárjuk!

A B-vitaminokat komplexnek is szokás nevezni, a természetben sosem önmagukban, hanem mindig együtt fordulnak elő. A B-komplex csoport 8 különböző vízben oldódó vitamint jelent, melyek elengedhetetlenek az egészségünk fenntartásához. Szervezetünk elegendő mennyiségben egyiket sem képes előállítani, sőt sokáig tárolni sem – éppen ezért rendkívül fontos a mindennapi pótlásuk.

Milyen feladatai vannak az egyes B-vitaminoknak?

B1-vitamin (tiamin)

Segíti szervezetünket az új sejtek képződésében. „Stresszellenes” vitaminnak is szokták hívni (ahogy általában a B-vitaminokat is), mivel erősíti immunrendszerünket, és ellenállóbbá teszi azt. Hiányában sérülhet a szénhidrát-anyagcsere, szívelégtelenség, izomgörcsök és rendellenes idegi-agyi működés jelentkezhet, valamint az életveszélyes beri-beri betegség is felléphet.

Miben találod? Teljes kiőrlésű gabonák, mogyoró, bab, spenót, kelkáposzta, búzacsíra.

B2-vitamin (riboflavin)

Erős antioxidáns hatású, segíthet a korai öregedés és a szívbetegségek megelőzésében. Fontos szerepet tölt be a vörösvérsejtek képződésében is, ami a test oxigénszállításához szükséges. Számos kutatás szerint segít a migrének enyhítésében. Érdemes tudni, hogy az UV-sugárzás csökkenti az ételek B2-vitamin tartalmát. Ezért ajánlott a B2-tartalmú ételeket és italokat óvni a napfénytől.

Miben találod? Mandula, vadrizs, tej, joghurt, tojás, spenót, kelbimbó, szójabab.

B3-vitamin (niacin)

A szervezetnek szüksége van rá az egészséges bőr, idegek és emésztés fenntartásához. Elősegíti a jó koleszterin (HDL) termelését, ami egyúttal csökkenti a rossz koleszterin (LDL) szintjét is a vérben. A B3-vitamin hiánya csak nagyon ritkán fordul elő fejlett országokban, bár az egyoldalú étkezés, diétázás és több tanulmány szerint az alkoholfogyasztás is csökkentheti a szintjét.

Miben találod? Tej, tojás, bab, zöld levelű zöldségek.

B5-vitamin (pantoténsav)

A pantoténsav görög eredetű neve azt jelenti, „mindenütt előforduló”, utalva arra, hogy széles körben fordul elő az élelmiszerekben. Részt vesz a szénhidrátok és zsírok lebontásában és energiává alakításában, illetve serkenti a nemi és stresszellenes hormonok termelődését. Kutatások szerint a B5-vitamin az egészséges bőrhöz és hajhoz is hozzájárul, és csökkenti az öregedés jeleit.

Miben találod? Avokádó, joghurt, tojás, hüvelyesek.

B6-vitamin (piridoxin)

A B9- és B12-vitaminokkal közösen szabályozza a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával kapcsolatba hozható homocisztein nevű aminosav szintjét. Fontos szerepe van a szerotonin, a melatonin és a norepinefrin nevű hormonok termelésében is – ezek alacsony szintje depresszióhoz és alvászavarokhoz vezethet. Az immunrendszer normál működéséhez is nélkülözhetetlen.

Miben találod? Csirke- és pulykahús, lazac, tonhal, napraforgómag, sajt, lencse, barna rizs, répa.

B7-vitamin (biotin)

H-vitaminnak is szokás nevezni, ami a német Haar (haj) és Haut (bőr) szavakból származik. Nem véletlenül alapvető összetevője a szépségvitaminoknak: bizonyítottan hozzájárul az egészséges bőr, haj és körmök fenntartásához. Szabályozza a zsírsavak, glükóz és aminosavak felhasználásával kapcsolatos enzimek aktiválását, valamint segíti a vércukorszint szabályozását is.

Miben találod? Tojás, halak, édesburgonya, sárgarépa, karfiol, olajos magvak.

B9-vitamin (folát)

Fontos tudni: a folsav szintetikus forma, amit a lakosság kb. fele nem tud jól feldolgozni, a folát viszont a természetben is előforduló forma, ami mindenkinél kiválóan hasznosul. Kutatások szerint hatékony lehet a depresszió és a memóriazavarok ellen. Nagyon fontos várandós anyukáknak, mert támogatja a baba növekedését és segít megelőzni súlyos születési rendellenességek kialakulását.

Miben találod? Sötét leveles zöldségek, cékla, spárga, lazac, tej, gyökérzöldségek, bab, bulgur.

B12-vitamin (kobalamin)

A foláttal együttműködve segíti a vörösvérsejtek termelését, és támogatja a vas munkáját is, ami az oxigénszállító hemoglobin előállítása. Az erős immunrendszerhez is alapvető. Gyakorlatilag csak állati eredetű élelmiszerekben található meg, ezért a szigorú növényi étrendet követő emberek gyakran B12-hiányosak. Nekik mindenképpen érdemes ezt a vitamint étrend-kiegészítővel bevinni!

Miben találod? Húsok, halak, tejtermékek, tojás. Egyetlen igazi növényi forrása a Chlorella alga.

Melyek a „nem hivatalos” B-vitaminok?

Biztosan te is észrevetted már, hogy a B-vitaminok számozása hézagos, azaz bizonyos sorszámok hiányoznak a listából. Ez azért van, mert a számozás a felfedezés sorrendjében történt, ám később több tápanyagról is kiderült, hogy mégsem felelnek meg teljesen a vitaminok definíciójának. Ennek ellenére a „nem hivatalos” B-vitaminok bevitelére is egyértelműen oda kell figyelnünk!

Ilyen a kolin (B4-vitamin), az inozitol (B8-vitamin) és a PABA (para-amino-benzoesav, B10-vitamin), melyek szorosan együttműködnek a hivatalos B-vitaminokkal:

  • A kolin esszenciális tápanyag, azaz táplálékkal vagy kiegészítéssel is be kell vinni. Az agy, a szív és a máj egészségében is kulcsfontosságú szerepe van.
  • Az inozitol az idegrendszert, a hormonháztartást és a vércukorszint szabályozását is támogatja.
  • A PABA a fehérjék lebontásában és a vörösvértestek képzésében is részt vesz.

Milyen következményei lehetnek a B-vitamin-hiánynak?

Létfontosságú szerepükből adódóan a B-vitaminok nem megfelelő bevitele akár súlyos problémákat is okozhat. Fáradtság, gyengeség, bőrbetegségek, visszatérő fertőzések, hangulat- és memóriazavar, mentális leépülés – ezek mind B-vitamin-hiány következményei lehetnek.

A B-vitaminok rendszeres, jól felszívódó formákban történő pótlása mindenkinek fontos, kiemelt figyelmet érdemel azonban növényi étrend, emésztőrendszeri betegségek, 65 év feletti életkor, cukorbetegség, szívbetegség, depresszió és autoimmun betegségek esetén.

Felhasznált irodalom
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-b-complex
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324856
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35933667/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26828517/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12077044/
https://europepmc.org/article/NBK/nbk563233
https://www.mdpi.com/20799284/10/5/142
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26108618/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32825356/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2309655/
Kapcsolódó termékek
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér