Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Gyógynövények
Cickafark bizonyított hatásairól - gyógynövény menstruációs gondokra (is)

Cickafark: gyógynövény menstruációs gondokra (is)

Hogyan segíthet a cickafark (achillea millefolium) a menstruációs panaszokon és milyen egészségügyi problémákra ajánlott még? Asztma, magas vérnyomás vagy emésztőrendszeri gondok esetén is hasznos lehet ez az évezredek óta ismert gyógynövény. Hogyan alkalmazd? Részletek a cikkben!

Cickafark bizonyított hatásairól - gyógynövény menstruációs gondokra (is)A cickafark egy olyan gyógynövény, melyet elsősorban nők számára szoktak ajánlani, hiszen számos pozitív hatása van a női szervek működésére, a menstruációs ciklusra. Nem árt azonban tudni, hogy jótékony tulajdonságai ennél jóval széles körűbbek! Ebben a cikkben összefoglaljuk, hogy mit érdemes tudni a cickafarkról: eláruljuk, hogyan gyógyíthatja a női bajokat, és azt is, milyen egyéb területeken érdemes még alkalmazni!

Mi is az a cickafark?

A közönséges cickafark az őszirózsafélék családjába tartozik, egyaránt honos Európában, Észak-Ázsiában és Észak-Amerikában is. Évelő növényről van szó, ami akár egy méter magasra is megnő, levelei lándzsásak, virágzata jellemzően fehér, termései pedig 2 mm hosszú kaszatermések. Nagyon ellenálló, sőt, szinte kipusztíthatatlan: silány talajú mezőkön, legelőkön, utak és szántóföldek mentén, száraz lejtőkön terem.

A cickafark évezredek óta közismert és széles körben használt a hagyományos növényi gyógyászatban. Külsőleg és belsőleg, szárított és friss formában is nagy sikerrel alkalmazzák. Irakban egy 65 ezer éves neandervölgyi temetkezési helyen fosszilizálódott cickafark pollent találtak, ami arra utal, hogy ez a világ egyik legrégebb óta használt gyógynövénye.

Latin neve, achillea millefolium, arra utal, hogy Akhilleusz, a görög mitológiából ismert félisten, cickafark segítségével állította el megsebzett katonái vérzését a trójai háború alatt. Az ősi Kínában jóslásra használták, az ókori rómaiak sebgyógyító és vérzéscsillapító gyógynövényként ismerték, a középkorban pedig többek között emésztési problémákra, étvágyjavítónak, gyulladásokra, görcsökre, orrvérzésre ajánlották.

Cickafark bizonyított hatásairól - gyógynövény menstruációs gondokra (is)A cickafark 8 legfontosabb jótékony hatása

1. Segít a menstruációs fájdalmak enyhítésében

A cickafark ősi, népi gyógymódja a menstruációs görcsöknek, ugyanis görcsoldó és gyulladásellenes képességekkel bír. Ez azt jelenti, hogy ellazítja a méh simaizmait és segíti azok hatékony, görcsmentes működését. A fájdalmas menstruáció (dysmenorrhea) oka a méhgörcs és a gyulladás. A cickafark csökkenti a gyulladást és a méh vérpangását, ezzel hozzájárul a fájdalom enyhítéséhez, valamint a nemi szervek megfelelő vérkeringéséhez.

2. Csökkenti az erős menstruációs vérzést

A cickafarkot évszázadok óta használják vérzéscsillapításra, külső sebek, de akár belső vérzések esetén is. Fertőzésgátló, fájdalomcsillapító hatása van, illetve olyan anyagokat tartalmaz, melyek csökkentik a vér alvadási idejét, ezzel elállítva a vérzést. Ezen tulajdonságainak köszönhetően a cickafarkot tökéletes választásnak tartják erős menstruáció (menorrhagia) esetén. Erős menstruációról akkor beszélünk, ha a menzesz 7-9 (vagy több) napig tart, vagy a vérzés intenzívebb a megszokottnál, esetleg vérrögök is megjelennek a menstruáció során.

3. Segíthet a menstruáció beindításában

Meglepő módon, a cickafark nem csak az erős menstruáció csökkentését, de a késő vagy kimaradó menstruáció (amenorrhea) beindítását is támogathatja. Az úgynevezett emmenagóg gyógynövények közé sorolják, ami azt jelenti, hogy stimulálja a medence véráramlását, tonizálja a méh izmait, valamint fokozza a méh izomaktivitását, és mindezek révén elindítja a menstruációs vérzést. A méh izmainak stimulálása segíti a méhnyálkahártya leválását, így helyreállhat a rendszeres menstruációs ciklus. Ha hosszú ideje nem jött meg, vagy késik a menzeszed, és tudod, hogy nem vagy terhes, akkor érdemes kipróbálnod a cickafarkot. FONTOS: Ne használd a cickafarkot, ha úgy gondolod, hogy terhes lehetsz!

4. Természetes kezelési módszere a mellgyulladásnak

A cickafark nagyon sokat segíthet a masztitisz tüneteinek enyhítésében. A masztitisz, vagyis mellgyulladás, a mell szöveteinek fertőzése és gyulladása, a szoptató anyák körében gyakran előforduló állapot. Masztitisz esetén ajánlott a meleg és hideg borogatásokat váltogatni, mivel a hideg segít a fájdalom enyhítésében, a meleg pedig fokozza a vérkeringést.

A cickafark gyulladásgátló és antibakteriális tulajdonságai miatt rendkívül hasznos lehet a masztitiszben szenvedő nőknek. Külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmazható erre a célra, a fájdalom szinte azonnali enyhülését biztosítja, és a gyógyulást is gyorsíthatja. A népgyógyászat emellett a cickafarkot lázcsillapításra is használja – ez szintén jól jöhet, hiszen a masztitisz lázzal is jár.

5. Enyhe nyugtató hatása van szorongás esetén

Még 2012-ben jelent meg egy tanulmány, a Journal of Ethnopharmacology című tudományos lapban, mely a cickafark szorongásellenes hatását vizsgálta meg állatokon. A kutatók a növény föld feletti részének víz-alkohol kivonatát használták a kísérleti alanyokon, majd megfigyelték a magatartásukat. Azt találták, hogy a cickafark rövid és hosszú távú szedése is szorongásellenes hatást fejtett ki az alanyokra.

Emellett azt is kimutatták, hogy a cickafarknak a szorongásos problémákra gyakran felírt diazepám (válium) nevű gyógyszerhez hasonló hatása van. A tanulmány alapján a növény rövid távú, ismételt adagolás után sem vesztett hatékonyságából.

6. Csökkenti a gyulladásokat

Kutatók úgy vélik, hogy a cickafarkban található flavonoidok és szeszkviterpén laktonok az okai annak, hogy a gyógynövény nagyon hatékony gyulladáscsökkentő. Ebből kifolyólag érdemes használni minden olyan betegségre, amiben a gyulladás szerepet játszik, például hüvely-, petefészek-, méhnyak-, nyálkahártya-, fogíny- vagy szemgyulladás. Összehúzó hatása is van, emiatt gyakran megtalálható a gyulladásos bőrbetegségek (pl. az ekcéma) kezelését segítő készítményekben.

7. Gyógyír különböző emésztőrendszeri panaszokra

Fertőzésellenes és görcsoldó hatásának köszönhetően a cickafark hasznos olyan nemkívánatos emésztőrendszeri gondok esetén, mint a hasmenés, az áteresztő bél szindróma, a puffadás és gázképződés és a gyomorgörcsök. Kutatások alapján a benne található növényi flavonoidok csökkentik a simaizmok görcseit, melyek a kellemetlen emésztőrendszeri panaszokat okozzák.

8. Hasznos lehet magas vérnyomás és asztma esetén is

Egy 2013-ban, a Phytotherapy Research című tudományos lapban megjelent tanulmány a cickafark vérnyomáscsökkentő, értágító és légúttágító hatásait értékelte ki. Más szóval a magas vérnyomás csökkentésére, az erek ellazítására és a légzés javítására irányuló képességét elemezték. Az eddigi vizsgálati eredmények alapján a gyógynövény használata jótékony lehet hiperaktív szív-érrendszeri és légúti betegségek esetén, mint például a magas vérnyomás és az asztma.

Cickafark bizonyított hatásairól - gyógynövény menstruációs gondokra (is)Hogyan lehet felhasználni a cickafarkot?

Ahogy a gyógynövényeket általában, úgy a cickafarkot is igen változatosan fel lehet használni.

Gyakran teát készítenek belőle: ehhez egy csapott evőkanál (3 gramm) teafüvet 2,5 dl vízzel kell leforrázni, majd 15 perc után leszűrni.

  • Bőséges, rendszertelen menstruációnál reggelente igyál meg belőle egy csészével, 2-3 héten keresztül, a menzesz előtt és alatt.
  • Petefészek-, méhnyak- vagy hüvelygyulladás esetén naponta 3 csészével ajánlott inni étkezések előtt.
  • Étkezés előtt egy csésze elfogyasztása javítja az étvágyat, étkezés után pedig az epetermelést serkenti.
  • Gyomorgörcs esetén enyhébb gyógytea ajánlott: egy csapott teáskanál füvet kell 2,5 dl vízhez adni. Ebből igyál egy-egy csészével étkezés előtt naponta kétszer, reggel és este, egy héten kétszer. Ezután hetente egy csészével egy hónapon keresztül, ugyanilyen módon.

Külsőleg is használható, az összemorzsolt friss levelek kisebb sebek esetén csillapítják a vérzést, míg nagyobb sebekre borogatás formájában javasolt tenni.

Légzőszervi megbetegedéseknél inhalálásra lehet használni: adj egy csapott evőkanál cickafark teafüvet 1 liter vízhez, majd forró gőz fölé hajolva lélegezd be. A légutak gyógyítására teaként napi egy csészével érdemes inni belőle, legalább egy héten át.

A cickafark sokrétű jótékony hatásait étrend-kiegészítő rendszeres szedésével is el tudod érni. Ez a beviteli mód nem csak gyors és kényelmes, de arra is alkalmas, hogy egyéb gyógynövény-hatóanyagokkal kombinálva használd a cickafarkot, egy komplex készítmény részeként.

Felhasznált irodalom
hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6z%C3%B6ns%C3%A9ges_cickafark draxe.com/nutrition/herbs/yarrow/ purenatura.is/yarrow-relaxation-stress-reduction-thought-day/ motherlove.com/blogs/all/yarrow-a-60-000-year-history indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/yarrow naturalfoodseries.com/11-health-benefits-yarrow/ natural-fertility-info.com/yarrow-fertility-herb.html
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Ciklus Komfort kapszula
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér