Úgy érzed, mindent jól csinálsz, mégsem akarnak megmozdulni a plusz kilók? Sőt mi több, a testsúlyod továbbra is csak felfelé kúszik? Hidd el, létezik logikus magyarázat erre a jelenségre, amit emberek milliók tapasztalnak nap mint nap. A megoldás természetesen mindig egyénre szabott, hiszen rengeteg tényezőtől függ, úgymint nem, életkor, egészségügyi állapot, táplálkozási szokások, életmód, és így tovább. Amivel mi ebben a cikkben segítséget tudunk nyújtani neked, az a leggyakrabban rejtve maradó okok bemutatása – olvass tovább, ha tudni szeretnéd, mik ezek!
Kiindulópont: A FIZIKA TÖRVÉNYEI RÁD IS VONATKOZNAK
Akárhogy is nézzük, a fogyás sem több egy fizikai egyenletnél: kevesebb energiát kell bevinned, mint amennyit a tested felhasznál. Az univerzumot mozgató fizikai törvényszerűségek alól te sem mentesülsz, vagyis ha ezt az alapfeltételt nem teljesíted, soha nem fogsz lefogyni. Egy – nem is annyira apró – megjegyzést azonban érdemes ehhez fűzni.
Egyrészt: a kalóriaszámolgatás önmagában nem jó és nem is fenntartható stratégia. Másrészt: a fenti egyenlet még nem jelenti azt, hogy csakis a kalóriabevitel számít, és mindegy mit eszel. A makro- és mikrotápanyagok aránya nagyon is fontos, például: a szervezet sokkal több energiát használ el a fehérje emésztéséhez, vagy a telítettségérzet szempontjából is sokkal hasznosabb fehérjében és rostokban gazdag ételeket fogyasztani. A vitamin- és ásványianyag-tartalom miatt se mindegy, hogy teljes értékű vagy feldolgozott ételeket eszel.
Most, hogy ezt tisztáztuk, térjünk is rá az eredménytelen, vagy akár hízással járó diétázás 7 leggyakoribb okára!
1. Inzulinrezisztencia / PCOS
Az inzulinrezisztencia egyes becslések szerint a lakosság 45%-át érintheti, vagyis majdnem minden második embert. Ha inzulinrezisztenciában szenvedsz, a szervezetednek a normálisnál több inzulinra van szüksége, hogy a vércukrot bejuttassa a sejtekbe. A magas inzulinszint miatt a test több zsírt raktároz és ez megnehezíti a fogyást.
A termékeny korban lévő nők kb. 20 százalékát érintő policisztás petefészek szindróma (PCOS) az esetek túlnyomó többségében inzulinrezisztenciával, valamint lassabb anyagcserével és gyengébb telítettségérzettel társul.
Fogyókúrás tanácsainkat inzulinrezisztencia esetére itt találod >>>
2. Lomha pajzsmirigy
Sokan előszeretettel hivatkoznak pajzsmirigy problémákra, hogy túlsúlyukat és sikertelen diétáikat magyarázzák. Természetesen az alulműködő pajzsmirigy valóban létező, nők körében különösen gyakori betegség, de semmiképp nem szabad kifogásként használni (megfelelő diagnózis hiányában főleg nem), hiszen a már említett fizikai törvények ilyenkor sem változnak meg.
Pajzsmirigy-alulműködés esetén a szervezet anyagcseréje lelassul, a test kevesebb kalóriát éget el nyugalmi állapotban és fizikai aktivitás során is. A sikeres fogyáshoz ilyenkor a pajzsmirigy működésének helyreállítása és az anyagcsere gyorsítása szükséges. Ez sok esetben akár gyógyszeres kezelés nélkül, természetes módszerekkel is lehetséges, gyógynövények használatával, helyesen összeállított étrenddel és rendszeres mozgással.
Diéta-alapok pajzsmirigy-alulműködés esetére >>>
Pajzsmirigy+Fogyás – speciális fogyókúrás csomag >>>
3. Stressz
A krónikus stresszre nem mindenki reagál egyformán. Van aki erős feszültség, szorongás esetén enni se tud és elkezd fogyni. Másoknál éppen az ellenkezője tapasztalható és az evésben (különösen a magas cukor- és szénhidráttartalmú ételekben) találják meg a nyugalmat és örömöt. Kutatásokban igazolták, hogy a fő stresszhormon, a kortizol hatására a test jobban ragaszkodik a zsírhoz, különösképpen a hasi tájékon lévőhöz. A kortizol emellett a test vízvisszatartását is fokozza, ezzel akár el is fedheti azt, hogy valójában sikereket érsz el és csökken a zsírtömeged.
4. Alváshiány
Felnőttek számára az optimális alvásmennyiség napi 7-9 óra. Az alvászavar sokszor stresszre vezethető vissza, de pl. rendszertelen alvási szokások, időjárás, túlzott koffeinfogyasztás, magnéziumhiány és bizonyos gyógyszerek is okozhatják. Kutatások kimutatták, hogy a túlsúly előfordulása gyakoribb a keveset alvók körében, mint az eleget alvók körében. Az egyik elmélet szerint ennek hátterében az állhat, hogy az alváshiányban szenvedők szervezetében alacsonyabb a teltségérzetért felelős leptin hormon szintje és magasabb az éhségfokozó ghrelin hormon szintje.
Olvasd el 5 tuti tippünket a jobb alvásért >>>
A nappali és éjszakai nyugalmat támogasd gyógynövényekkel >>>
5. Gyógyszerszedés
Meglepően gyakori, hogy a diéta sikertelensége, az akaratlan testsúlygyarapodás valamilyen gyógyszer mellékhatására vezethető vissza. Ha bármilyen, akár receptre, akár anélkül kapható gyógyszert szedsz, érdemes utánajárnod a kezelőorvosodnál vagy gyógyszerészednél, hogy okozhat-e hízást, vízvisszatartást, vagy hatással lehet-e az anyagcserére.
A teljesség igénye nélkül néhány példa: antidepresszánsok (pl. amitriptilin, imipramin, paroxetin, szertralin), antipszichotikumok (pl. haloperidol, klozapin, riszperidon, olanzapin, lítium), epilepszia gyógyszerek (pl. valproát, karbamazepin, gabapentin), vérnyomáscsökkentők (pl. bétablokkolók, mint a propranolol és metoprolol), szteroid hormonok (pl. prednizon, fogamzásgátló tabletták), vércukorcsökkentő gyógyszerek (pl. inzulin, tiazolidindionok, szulfonilureák).
6. Vízvisszatartás
A vízvisszatartás súlygyarapodást, illetve sikertelen fogyást eredményezhet, mivel a test különböző részei vízzel telnek meg. Gyakori hosszas állás vagy premenstruációs szindróma (PMS) esetén, de például a krónikus stressz hatására megemelkedett kortizolszint is okozhatja. A vízvisszatartás jelentkezhet egy adott testrészben, például a bokában, de általánosabb jellegű is lehet.
A probléma minimalizálása érdekében csökkentsd a nátriumbeviteled (nemcsak a sófogyasztást, de a magas nátriumtartalmú élelmiszereket is, pl. felvágottak, bacon, kolbászok, konzervlevesek, sós mogyoró), fogyassz magnéziumban gazdag ételeket (pl. leveles zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, avokádó, paradicsom, banán) és igyál több vizet, ezzel ugyanis segíted a veséket a fölösleges folyadék eltávolításában.
7. Rossz szénhidrátok
A hatékony fogyás kulcsa NEM a szénhidrátok elhagyása, sokkal inkább a megfelelő mennyiségű és főleg a megfelelő minőségű szénhidrát-bevitel. Egy kiegyensúlyozott diétás étrend 45% szénhidrátból, 30% fehérjéből és 25% zsírból áll. Egyéni érzékenység, adottságok, fizikai aktivitás és fogyókúrás cél szerint módosíthatóak az arányok, de ez egy ideális kiindulópont.
Hiába van azonban rendben a mennyiség, ha szinte kizárólag csak rossz szénhidrátokat fogyasztasz, azzal könnyen szabotálhatod a diétádat. Rosszak a magasan finomított vagy egyszerű szénhidrátok, mivel gyorsabban és magasabbra emelik a vércukorszintet, ráadásul tápanyagokban is rendkívül szegények. A komplex szénhidrátok (pl. zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák) viszont jótékonyan hatnak a teltségérzetre és a vércukorszintre is.
Ha többet szeretnél megtudni, olvasd el a fogyókúrázóknak szóló szénhidrát-kisokosunkat >>>