Az idő előrehaladtával sokan egyre jobban vágynak családra, ami teljesen érthető. A gyermek a férfi és nő szerelmének legcsodálatosabb gyümölcse, az élet továbbadása, igazi kincs. Sajnos a kívánt gyermekáldás elmaradása ma már egyre több párnak jelent problémát. Magyarországon kb. 150 ezer pár küzd meddőséggel, ami azt jelenti, hogy egy év folyamatos próbálkozás után sem jutottak el a gyermek fogantatásáig. Hátterében közel fele-fele arányban állnak a nők, illetve a férfiak részéről fennálló okok.
Nemcsak maga a meddőség, annak kezelése is próbára teszi az embert, testileg és lelkileg egyaránt. Stresszt, szorongást, depressziót okozhat, a párkapcsolatot is kikezdheti és az egyén mellett a társadalomra is komoly terhet ró. A meddőség egyik vezető oka az endometriózis: a méh nyálkahártyájához hasonló szövet méh üregén kívüli növekedése. Ebben a cikkben összeszedtünk minden fontos tudnivalót az endometriózisról, kiemelt figyelmet fordítva az endometriózis étrendre.
Az endometriózis okai és tünetei
Az endometriózis kialakulása
A méh üregét bélelő nyálkahártya (endometrium) a menstruációs ciklus során minden hónapban felépül, felkészül a megtermékenyített petesejt befogadására. Ha nem történik fogamzás, akkor az előkészített méhnyálkahártya leválik és a hüvelyen át kiürül a szervezetből – ez a menstruáció.
Menstruáció során a méhnyálkahártya sejtjei a petevezetékeken keresztül a hasüregbe jutnak. Endometriózis akkor alakul ki, ha ezeket a sejteket a szervezet nem távolítja el és a méhen kívül kezdenek el növekedni. Ez a méhnyálkahártyához hasonló szövet leggyakrabban a kismedencében, a petefészkekben és a hashártya felszínén jelenik meg. Extrém ritka esetben akár a tüdőket, veséket, májat vagy bármely távoli szervet is érintheti.
Az endometriózis tünetei
- erős kismedencei fájdalom, görcs a menstruáció ideje alatt
- erős menstruációs vérzés – a betét vagy tampon 1-2 óránként cserére szorul
- hosszú ideig (7 napnál tovább) tartó menstruáció
- rendszertelen menstruáció
- két menstruáció közötti vérzés
- tartósan fennálló alhasi vagy hátfájdalom
- emésztési és vizelési zavarok, pl.: hasmenés, székrekedés, fájdalmas vizelés vagy székelés, véres vizelet, gyakori vizelési inger, hányás, puffadás, gázképződés
- fájdalmas szexuális együttlét
- meddőség
Az endometriózis olyan betegség, amely nemcsak fizikai, hanem pszichés, lelki terhekkel is járhat. A krónikus fájdalom és stressz fáradtságérzetet, alvászavarokat, ingerlékenységet, depressziót és elszigetelődést okozhat.
Így okoz meddőséget az endometriózis
A betegek harmada meddőséggel küzd, és a meddő nők csaknem felét endometriózissal kezelik.
• A betegség összenövéseket, hegesedéseket okozhat, amelyek akadályozhatják a petesejt útját a petevezetékben.
• A petefészken endometriózis ciszta (endometrióma) jelenhet meg, ami akadályozza a petesejt kijutását a tüszőből vagy a petevezetékbe való útját.
• Az endometriózis negatív hatással lehet a petesejt minőségre.
• A méhnyálkahártya felépülését, így a beágyazódást is akadályozhatja.
• A fájdalmas szexuális együttlét szintén csökkenti a teherbeesés esélyét.
Ezek lehetnek az endometriózis okai
A betegség kialakulásának okát még nem ismerjük, de számos tényező szerepet játszhat benne. Egyik elmélet szerint a nem megfelelően működő immunrendszer miatt a szervezet nem képes eltávolítani a hasüregből a méhnyálkahártya sejtjeit.
Egyéb kockázati tényezők:
- soha be nem következett terhesség
- első terhesség késői vállalása
- korai menstruáció
- késői menopauza
- 27 napnál rövidebb ciklusok
- 7 napnál tovább tartó vérzés
- magas ösztrogénszint
- alacsony testtömeg-index
- családi előfordulás
- bármilyen betegség, ami akadályozza a menstruációs vér áramlását a testből
- hasi műtét, pl. császármetszés, hiszterektómia
- nemi csatorna rendellenességei
- alkoholfogyasztás
A betegség diagnosztizálása
Az endometriózis diagnosztizálásához az orvos végezhet kismedencei vizsgálatot (tapintással ellenőrzi a méh mögötti területet), hasi vagy hüvelyi ultrahangot, MRI vizsgálatot.
A legbiztosabb diagnózis felállítását a laparoszkópos vizsgálat biztosítja, ami altatásban történik: az orvos néhány apró metszést ejt a hasfalon, majd egy kamerával felszerelt sebészeti eszközt vezet a hasüregbe. Ilyenkor szövettani mintavétel vagy az endometriózis kezelése is elvégezhető.
Megelőzés és kezelési lehetőségek
Kutatások szerint életmódbeli változtatásokkal csökkenthető a betegség kialakulásának kockázata. Ezek az ösztrogénszint csökkentését célozzák, mivel az ösztrogén serkenti az endometriózis szövet növekedését.
Az ösztrogénszint csökkenthető hormonális fogamzásgátlóval, rendszeres edzéssel, az alkohol kerülésével, egészséges testsúly fenntartásával és a koffeinbevitel mérséklésével.
Kialakult betegség esetén első lépés a fájdalom csökkentése életmóddal, fájdalomcsillapítókkal és nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel.
Ha nincs tervezve terhesség, akkor a gyógyszeres kezelés hormonális fogamzásgátló (tabletta, injekció, méhen belüli eszköz), babatervezés esetén GnRH agonista gyógyszer. Utóbbi ideiglenes menopauzát okoz, de az endometriózis növekedését is segít kontrollálni – abbahagyásával visszatér a menstruáció és javulhat a teherbeesés esélye.
Egyes esetekben az endometriózis sebészeti beavatkozással, laparoszkópiával kezelhető. Műtét során az orvos az endometriózis elhelyezkedését, kiterjedtségét és méretét is meghatározza, majd kimetszi vagy megsemmisíti. A hormonkezelést ezután gyakran újraindítják, ha nincs terhesség tervezve.
Hogy alkalmazzuk az endometriózis diétát?
Az endometriózis diéta célja
Az endometriózis természetes úton való kezelésében sokat tud segíteni egy helyesen összeállított endometriózis diéta. A diéta ez esetben nem egy rövid, sanyargató, fogyást célzó programot jelent, hanem egészséges, változatos táplálkozást és jól megválasztott ételeket, hogy:
- csökkentsd a magas ösztrogénszintet;
- elősegítsd a hormonegyensúly fenntartását;
- támogasd a fájdalom- és gyulladáscsökkentést;
- erősítsd az immunrendszered;
- támogasd az egészséges emésztést, a bélflóra egyensúlyát;
- beindítsd a szervezeted méregtelenítő folyamatait;
- javítsd a termékenységed.
A legjobb endometriózis diéta nem is diéta, hanem olyan életmód-szokás, ami rád van szabva, a te egyéni igényeidhez, adottságaidhoz, lehetőségeidhez van igazítva. Fontos, hogy be tudd tartani. Egy egészséges étrend nem lemondásról szól, kulcsa a változatosság, amiben örömödet leled.
Ne feledd: az étrended van érted és NEM fordítva!
Alapvető táplálkozási tudnivalók
Táplálkozásod minél frissebb, minél sokszínűbb ételeken alapuljon. Törekedj a feldolgozatlan vagy minimálisan feldolgozott ételek fogyasztására, melyek vitaminokkal, ásványi anyagokkal és egyéb értékes tápanyagokkal vannak tele. Válassz bio termékeket, amikor csak tudsz.
Ideális esetben naponta 40-80 dkg zöldséget és gyümölcsöt ajánlott fogyasztanunk (3:2 arányban). Igyekezz ezt a célt elérni, de ne görcsölj rá. Méricskélhetsz a kezdetekben, de idővel megismered az adagokat és nem kell mindent pontosan kimérned.
Ezeket az ételeket edd endometriózis esetén
Indol-3-karbinolban gazdag zöldségek: Ez egy növényi vegyület, pótlása nagyon fontos az ösztrogén minél hatékonyabb lebontása érdekében. Legjobb forrásai a keresztesvirágúak, pl. brokkoli, káposztafélék, fodros kel, kínai kel, kelbimbó, karfiol, retekfélék.
Vasban gazdag ételek: Az erős vérzés miatt fontos az elvesztett vas pótlása. Halakban, tojásban, vörös húsban jól felszívódó hem vas található. Zöld leveles zöldségekben, céklában, aszalt gyümölcsökben nem-hem vas található, aminek C-vitaminnal javítható a felszívódása.
Omega-3 zsírsavak: Megnövelt bevitelük az endometriózis tüneteinek csökkenésével, a betegség kialakulásának alacsonyabb kockázatával is összefügg. Kerüld a transzzsírsavakat és csak kevés telített zsírsavat fogyassz. Egyél olajos halat, dióféléket, magvakat, használj növényi olajakat (avokádó, lenmag, repce).
Rostok: A jó emésztéshez és a felesleges ösztrogén kivezetéséhez is fontos a megfelelő rostbevitel. Napi 30 gramm javasolt zöldségekből, gyümölcsökből, hüvelyesekből, olajos magvakból, teljes kiőrlésű gabonafélékből.
Víz: Napi 1,5-2 liter tiszta víz. Kerüld a koffeint, finomított cukrokat, édesítőszereket, cukros vagy light üdítőket és az alkoholt is.
Gluténmentes étrend: érdemes kipróbálni
Egy 2012-es vizsgálatban 207 endometriózisban szenvedő nő 12 hónapig gluténmentes étrendet követett. Háromnegyedük a fájdalom jelentős csökkenéséről számolt be, aminek következtében az életminőségük, mentális egészségük is pozitívan változott. Az általános egészségük, társaséletük, vitalitásuk is mind javulást mutatott egy év gluténmentes étrend után.
Egy 2020-as vizsgálatban endometriózisban szenvedő nők csökkentették a glutén és tejtermékek fogyasztását, de növelték a gyümölcsök, zöldségek és feldolgozatlan ételek fogyasztását. A stressz, puffadás, gázképződés csökkenéséről, jobb alvásról, több energiáról, jobb egészségi állapotról számoltak be és boldogabbak, érzelmileg stabilabbak lettek.
Alacsony FODMAP étrend: emésztési panaszok ellen
Az emésztőrendszeri panaszok rendkívül gyakoriak az endometriózissal sújtott nők körében. Ezek nagyon hasonlóak lehetnek az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteihez, ugyanakkor az is igaz, hogy endometriózisos nőknél 2,5-szer gyakoribb az IBS előfordulása.
A FODMAP-ok olyan szénhidrátok, melyek egyeseknél gáztermelést, puffadást és hasi fájdalmat okoznak. Egy kutatásban az alacsony FODMAP étrend az endometriózisban és IBS-ben szenvedő nők 72%-ánál javította az emésztési tüneteket – de ez az arány csak 49% volt azok körében, akik csak IBS-ben szenvedtek.
Hogyan segíthet az alacsony FODMAP étrend endometriózis esetén, és hogy néz ki a gyakorlatban? Kattints ide, tudj meg többet!
Mi állhat még a meddőség hátterében?
Akkor beszélünk meddőségről, ha ha egy év alatt rendszeres, célzott, védekezés nélküli házasélet mellett nem fogan meg a kívánt terhesség. 35 éves kor felett 6 hónap sikertelenség után, 40 felett pedig azonnal javasolt megkezdeni a kivizsgálást, kezelést.
Az esetek legalább felében a férfi is hozzájárul a terméketlenséghez!
A női meddőség okai
A női meddőség leggyakoribb okai két fő csoportra oszthatóak: hormonális és szervi problémák. A sikeres fogantatás nagyban függ a hormonok megfelelő működésétől, de elengedhetetlen a női szaporító szervrendszer egészséges állapota is.
Hormonális okok közé tartozik a minden tizedik nőt érintő PCOS (policisztás ovárium szindróma), melynél ciszták keletkeznek a petefészken és a hormonális egyensúly felborul. A PCOS a peteérés zavarának egyik gyakori oka, de egészségtelen életmód, pajzsmirigy betegség, korai petefészek-elégtelenség, vagy a hipotalamusz ás agyalapi mirigy rendellenes működése is állhat hátterében.
Szervi okai a meddőségnek a jó- és rosszindulatú nőgyógyászati tumorok, például a méh üregében növekvő miómák, polipok, méhnyakrák, méhtestrák, petefészekrák. Fertőzések (pl. gonorrhea, chlamydia), sérülések és műtétek is meddőséget okozhatnak.
Mindkét nemet érintő lehetséges okok
Nőknél és férfiaknál egyaránt meddőséghez vezethetnek például a veleszületett szervi elváltozások, genetikai tényezők, cukorbetegség, pajzsmirigy rendellenességek, mellékvese problémák. Emellett az elhízottság, soványság, krónikus stressz, dohányzás, alkoholfogyasztás és a hipotalamusz és agyalapi mirigy működési zavara szintén érinthet nőket és férfiakat is.
Környezeti tényezők is károsíthatják a termékenységet: mérgek (pl. ragasztók, oldószerek), fizikális hatások (pl. sugárzás), kémiai szennyeződések, rovarirtó szerek, kemoterápia.
Meddőség, endometriózis: tehetsz ellene
Magyarországon tíz év alatt háromszorosára nőtt a meddő párok száma, a probléma azonban nemcsak hazánkban, az egész nyugati világban komoly terheket ró egyénekre és társadalmakra is. Az endometriózis egyik vezető oka a női meddőségnek, egyéb hormonális és szervi okok mellett. Jó hír viszont, hogy a termékenységi problémákkal küzdők nagyon sokat tehetnek azért, hogy a gyermekáldás mielőbb bekövetkezzen.
Endometriózis – és sok egyéb ok – esetén is segít az egészséges, kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás, a vitaminok, ásványi anyagok, rostok és omega-3 zsírsavak megfelelő bevitele, a koffein, alkohol, cukor és feldolgozott ételek kerülése. Olyan speciális endometriózis diéta is sokat javíthat az állapoton, mint a gluténmentes étrend vagy az alacsony FODMAP étrend.
Ha babát szeretnél és termékenységtámogatás a célod, ajánljuk babalesz.hu oldalunkat.