A hajunk állapota nagy szerepet tölt be abban, hogy érezzük magunkat. Több kutatás megerősítette: a súlyos hajhullás akár depressziós tüneteket is okozhat, de mindenképpen jelentősen visszaveti az érintett egyének önbizalmát. Ha a haj egészséges és ápolt, boldogabbak és elégedettebbek vagyunk a külsőnkkel. Ha azonban ritkulni, hullani kezd az kortól és nemtől függetlenül bárkit rosszul érinthet. Különösen azért, mert gyakran a tehetetlenség érzése társul ehhez az állapothoz. Pedig könnyen lehet, a megoldás nem is olyan bonyolult…
Azt már évtizedek óta tudjuk, hogy a cink pozitív hatással van a hajhagymákra. Kísérletekkel is bizonyították többször, hogy a cink képes táplálni a hajat, csak azt nem tudták biztosan megmondani a szakértők, pontosan hogyan is érdemes alkalmazni, hogy a legjobb hatást érjük el vele - hajpakolásként, samponban, vagy étrend-kiegészítőként?
Az elmúlt években kutatások sora vizsgálta, mi történik akkor, ha diffúz hajhullással, foltos hajhullással (alopecia areata), hajritkulással küzdő egyének cinket, mint étrend-kiegészítőt kapnak. Azért is kezdtek bele ezekbe a vizsgálatokba, mert több mérés is igazolta, hogy az említett hajhullás-típussal küzdő egyének kifejezetten cinkhiánnyal küzdenek egészséges társaikhoz képest.1 Egyértelműsítették, hogy sok esetben maga a hajhullás is pont azért alakul ki, mert az alanyok cinkhiányban szenvednek. Azaz a cink nemcsak az utólagos megoldást jelentheti, hanem a megelőzést is!
További kutatásokat nézve fontos még megemlíteni egy 2009-es eredményt a cink fontosságáról hajnövekedés kapcsán. Ebben a vizsgálatban ugyanis a 15 foltos hajhullással küzdő tesztalany közül kilenc, azaz a csoport közel 70 százaléka mondta azt, jelentős javulást érzékelt a cink szedése után!2
Mindezek fényében bátran kijelenthetjük: a cink az egyik legfontosabb ásványi anyag az egészséges hajnövekedéshez!
Hivatkozások:
1 Kil MS, Kim CW, Kim SS.: Analysis of serum zinc and copper concentrations in hair loss.Ann Dermatol. 2013 Nov;25(4):405-9. doi: 10.5021/ad.2013.25.4.405. Epub 2013 Nov 30.
2 Hoon Park, M.D., Chul Woo Kim, M.D., Sang Seok Kim, M.D.,corresponding author and Chun Wook Park, M.D.: The Therapeutic Effect and the Changed Serum Zinc Level after Zinc Supplementation in Alopecia Areata Patients Who Had a Low Serum Zinc Level, Ann Dermatol. 2009 May; 21(2): 142–146., Published online 2009 May 31. doi: 10.5021/ad.2009.21.2.142