Ha kipróbáltad a Veganuár kihívást azért, ha végül nem vágtál bele azért, ha már vegán vagy, akkor pedig azért ünnepeld februárban a vegán konyhát!
Mert a tél végi mélyponton, amikor már elmúlt a karácsony izgalma és az újév miatti világmegváltó lendület, de még mindig nem jött el a napfényes tavasz, mi segíthetne jobban, mint a leg életigenlőbb dolog ünneplése? Hiszen a vegán konyha maga az élet, az egyetlen olyan táplálkozási forma, amiben az élni és élni hagyni meg tud valósulni.
A vegán konyha hónapjának története
A vegán konyha hónapja - csak úgy, mint a Veganuár mozgalom - azért jött létre, hogy felhívja az emberek figyelmét a vegánságra, hogy milyen egyszerű is valójában a váltás, mennyire nem kell félni a húsevésről a növényi étrendre való áttéréstől. A mozgalmat az Amerikai Vegán Társaság elnöke, Freya Dinshah indította, aki az első amerikai vegán szakácskönyv írója, mely 1965-ben jelent meg. Őt és férjét tekintik a vegán és vegetáriánus megmozdulások alapítójának nem csak Amerikában, de szerte a világon.
Ünnepeld Te is a vegán konyhát!
Néhány ötlet, amivel csatlakozhatsz a vegán konyha ünnepléséhez még a pandémia idején is:
Keress vagy találj ki új recepteket, oszd meg az ismerőseiddel, ami bevált!
Van olyan étel vagy vegán alapanyag, amit már rég ki akartál próbálni? Ne halogasd tovább! Ha pedig sikerült valami extra finomat összehoznod, ne tartsd magadban, oszd meg az erre nyitott ismerőseiddel!
Ha még újdonság neked ez az egész, töltsd le kézikönyvünket az alapokért.
Készíts kóstolót a családodnak, barátaidnak a kedvenc fogásaidból!
Lehet, hogy nem szereti minden barátod, ismerősöd a vegán propagandát. Ha viszont viszel egy kis energiagolyót, banános muffint vagy egy szépen elkészített, minden jóval megtömött vegán szendvicset a közös kirándulásra, biztosan leveszed őket a lábukról.
Használj szezonális hazai alapanyagokat! A vegánság és a környezetvédelmi törekvések fogyasztói szinten szinte elválaszthatatlanok egymástól. Az ételeid összeállításakor vedd számításba azt is, mi milyen messziről jön és mennyi extra energiával lehet előállítani (pl. télen hiába van magyar paradicsom, mégsem a legjobb választás). Februárban is van mit enni szerencsére, ami itthon is megterem és nem kell hozzá trópusi klímát előállítani. Almát, körtét, burgonyát, céklát, káposztát, hagymát, pórét, karalábét, répát, zellert, sütőtököt és édeskrumplit, diót biztosan kapsz termelőknél is ilyenkor. Ezekből egy kis csicseriborsó, bab vagy lencse hozzáadásával számtalan étel készíthető.
Készíts (még több) smoothiet! Ha megfogadtad előző tanácsunkat és főleg hazai alapanyagból dolgozol a konyhában, tartsd magad ehhez smoothie készítésnél is. Ez nem jelenti, hogy nem tehetsz banánt a turmixaidba, ha megkívánod, de érdemes kísérletezni. Próbáld ki a répa-cékla-alma kombinációt egy kis gyömbérrel, vagy a sütőtököt almával, esetleg a körtét megpárolva, fűszerekkel és protein shake-kel dúsítva.
Rendelj vegán étteremből! Sajnos most nincs lehetőség egy jót enni étteremben, úgyhogy marad a rendelés. Ez mindig dilemma környezetvédelmi szempontból a csomagolás miatt, de ha ünnepeltek valamit, kirúgnál a hámból vagy egy gyertyafényes vacsorára készültök például (és van vegán étterem a közelben), akkor rendeljetek onnan. Ezzel a fennmaradásukat is támogatod és otthon is megteremtheted az éttermi ünneplős hangulatot egy kis mosogatás árán.
Nézz inspiráló filmeket! Vegánsághoz kapcsolódó filmből rengeteg van, többnyire a nagyüzemi ételtermelés árnyoldalait mutatják meg nyers valójában. Ha nem harcos vegán társasággal néznéd, nem érdemes feltétlenül az élelmiszeripar pokoli bugyraiba bekukkantani. Bár nagyon tanulságosak az ilyen dokumentumfilmek, mégsem valók mindenkinek. Ha nem olyan erősek az idegeid/a gyomrod és nem szeretnél minimum egy heti depressziót összemozizni, akkor nézz valamilyen kellemesen izgalmas természetfilmet, amiben nem az ember embertelensége, hanem az állatok csodálatossága van kihangsúlyozva. Vagy nézz olyan dokumentumfilmet, ahol nem a húsevés negatívumán, hanem a vegánság pozitív hatásain van a hangsúly (ilyen például a Netflixen is látható The Game Changers).
Jó pap holtig tanul. Mélyedj el, olvass utána jobban egy-egy témának a vegánsággal kapcsolatban. Akár a fehérjebevitel, akár az ökológiai lábnyom, akár a lehetséges tápanyaghiányok érdekelnek jobban, biztosan találsz informatív anyagot akár a mi honlapunkon, akár más weboldalakon. Minél tudományosabb a téma, annál jobban nézd meg a forrást - könnyű virtuálisan elveszni a nagyhangú önjelölt "szakértők" között!
+1 tipp: légy hálás, hogy van választásod! Nem kell extra rituálé vagy asztali áldás evés előtt, de azért legyél tisztában vele, hogy ez egy kiváltságos helyzet és kor, amiben élsz. Ha ezt a cikket olvasod, valószínűleg nem okoz problémát az, hogy lesz-e étel az asztalodon, vagy honnan szerzel megfelelő élelmet. Ha van választásod, élj vele - és ne csak magadra gondolj, hanem a következő generációra is!
Felhasznált irodalom:
daysoftheyear.com/days/vegan-cuisine-month/
tudatosvasarlo.hu/idenynoveny-adatbazis/