Bár mindig feltűnnek „csodaszerek”, amik azt hirdetik, azokkal majd egy hét alatt leadod az összes súlyfeleslegedet, mára már pontosan tudjuk, a fogyás nem ilyen egyszerű, bármennyire is szeretnénk. Azért, hogy úgy nézz ki, ahogy szeretnéd, bizony meg kell dolgozni, ez azonban még nem jelenti azt, hogy nincsenek olyan étrend-kiegészítők, amelyek segíthetnek. Bármennyire meglepő, egyszerű vitaminok és ásványi anyagok is szükségesek lehetnek ahhoz, hogy a szervezet beálljon a „zsírégető üzemmódra”.
A diéta legnagyobb problémája, hogy általában ilyenkor a szervezeted nem kapja meg minden vitaminból és tápanyagból a megfelelő mennyiséget. Pedig sokszor pont ennyin múlik, hogy igazán beinduljon a fogyás úgy, hogy közben egészséges is maradj.
De milyen vitaminokra és ásványi anyagokra van szükségünk pontosan, ha súlyvesztés a célunk?
1. B-vitamin (B1, B2, B3, B5, B7, B9 és B12)
A B-vitaminok az anyagcserében játszanak nagyon fontos szerepet, ezek segítenek ugyanis lebontani a fehérjét, zsírt és szénhidrátot, valamint ezek segítségével tudjuk felhasználni az ételekben tárolt energiát.
A B1-vitamin (más néven tiamin) például segít a sejteknek, hogy a szénhidrátot energiává alakítsák. Más szóval a B-vitaminok alacsony szintje mellett nem működik optimálisan az anyagcsere, ami nagyban megnehezíti a fogyást.
B-vitamin-források:
- bab
- lencse
- tej
- tojás
- sovány húsok
- krumpli
- banán
A B-vitaminok közül a B12-vitamin az, amely csak állati eredetű élelmiszerben található meg, így a vegánok számára különösen fontos a kiegészítés. A legegyszerűbb a B-vitamin komplex szedése, melyben az összes szükséges B-vitamin megtalálható.
2. D-vitamin
A D-vitamin az immunrendszerünk megfelelő működéséhez elengedhetetlen, ahogy a fogyásban is bizonyított szerepe lehet (erről itt írtunk bővebben).
Gyakori tévhit, hogy a D-vitamint nem kell pótolni, elvégre a naptól úgyis megkapjuk, amire szükségünk van. Ez azonban nagyon ritkán van így, az emberek nagy százaléka ugyanis nincs eleget a napon ahhoz, hogy a napi szükségletét felvegye a sugaraktól, pláne azokban a hónapokban, mikor elég alacsony a napsütéses órák száma.
Ételekből elég nehéz sajnos a megfelelő D-vitamin mennyiséghez hozzájutni.
D-vitamin-források:
- csukamájolaj
- szardínia
- tonhal
- lazac
- tojássárgája
- vitaminnal dúsított gabonapelyhek
Érdemes étrend-kiegészítő formájában pótolni, főleg, ha keveset vagy a szabadban.
3. Vas
Az ételek energiává alakításában játszik nagyon fontos szerepet a vas, valamint az oxigén szállításában a sejtekhez - többek között az izomsejtekhez is - így segíti a zsírégetést!
Ha nem juttatunk eleget a szervezetünkbe, hamar jönnek a következmények fáradtság és kimerültség vagy súlyosabb esetben akár vashiányos vérszegénység formájában.
Nők általában véve (különösen nagyon erős a havi vérzéssel), nagyobb eséllyel lehetnek vashiányosak. Ha úgy érzed, szükséged lehet rá, beszélj orvosoddal a vas pótlásáról.
Vasforrások:
- zsírszegény húsok
- rákfélék
- bab
- spenót
A növényi forrásból származó vasnak rosszabb a felszívódása (ezen kicsit tudsz javítani, ha C-vitaminban gazdag étellel/itallal együtt fogyasztod), így ha vegetáriánus vagy vegán ételeket eszel, mindenképp szükséged lehet a vas pótlására. Ha szeded étrend-kiegészítő formájában, mindenképpen növeld meg a rostbevitelt is, mert a vas székrekedést okozhat!
4. Magnézium
A magnézium szinte minden folyamatban részt vesz a szervezetedben, ez felelős többek közt a vérnyomás és a vércukor beállításáért, a csontok egészségéért, és az idegrendszer megfelelő működéséért.
Magnéziumforrások:
- diófélék
- magok
- hüvelyesek
- zöld leveles zöldségek, például spenót
A fontossága ellenére a magnéziumhiány nagyon gyakori világszerte, részben azért, mert a stressz gerjesztette folyamatok szinte "eszik" a magnéziumot a szervezetünkben.
Egy marék maggal is sokat javíthatsz az energia és magnézium szinteden diétázás alatt – de ne egyél túl sokat sem, mert az olajos magvak kalóriatartalma rendkívül magas! Természetesen ennek a pótlására is alkalmazhatsz étrend-kiegészítőt.
5. Zöld tea kivonat
A végére maradt a kakukktojás, a zöld tea kivonat ugyanis nem vitamin, sőt, tulajdonképpen a szervezetünk megfelelő működéséhez sem elengedhetetlen. Ez a gyógynövény azonban talán a legtöbbet kutatott fogyás, zsírégetés témában és igen sok meggyőző eredmény mutat arra, hogy ha súlytöbblet leadása a cél, akkor legalább ezt az egy gyógynövényt érdemes bevetni. A zöld tea kivonat az antioxidánsaival energiát ad, a zsír lebontásában is segít, illetve egészséges mennyiségű koffein is található benne, amely az antioxidánsokkal összekapcsolódva felgyorsíthatja a fogyást.