Előfordult már veled, hogy meg szerettél volna szabadulni pár fölös kilótól, de akármilyen keményen is próbálkoztál, a mérleg nyelve csak nem akart mozdulni? Köztudott tény, hogy a sikeres diéta egyik kulcsa az anyagcsere felgyorsítása. De hogyan lehet ezt elérni? Egyáltalán mi az az anyagcsere és miért számít a sebessége? Mi az a metabolikus ráta? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat anyagcsere-kérdésben.
Mi az anyagcsere?
Az anyagcsere, vagy más néven metabolizmus, kémiai folyamatok összessége, melyek olyan alapvető testi funkciók fenntartásához szükségesek, mint a légzés, sejtképzés és emésztés. Ezekhez a kémiai reakciókhoz a szervezetnek energiára van szüksége, amit a bevitt kalóriákból nyer. A metabolikus ráta a test energia-felhasználásának sebességét mutatja, vagyis azt a kalóriamennyiséget, amire napi szinten szükséged van ezekhez az alapvető testi funkciókhoz.
A lassú és a gyors anyagcsere között az a különbség, hogy az adott ember szervezete mennyi kalóriát éget el ahhoz, hogy el tudja látni ezeket a testi funkciókat. Egy lassú anyagcserével rendelkező ember kevesebb kalóriát éget el, mint egy gyors anyagcserével rendelkező. Mi határozza meg, hogy valakinek lassú vagy gyors az anyagcserére? Számos tényező hatással van rá: nem, életkor, testösszetétel, életmód és genetikai faktorok.
Lassú anyagcsere
Ha nagyon nehezen, szinte kínzó lassúsággal megy csak a fogyás, vagy alig eszel és mégis hízol, akkor minden bizonnyal lassú az anyagcseréd. Fontos tudni, hogy 40 éves kor felett minden 10 évben átlagosan 5%-kal csökken az anyagcsere, az ülő életmódot folytató emberek esetében.
Az izomnak magas az energiaszükséglete, ezért az izomszövet fenntartásához több kalória kell, mint a zsírszövet esetében. De ha nem mozogsz eleget, az izom helyét átveszi a zsír és ez az anyagcsere lassulását okozza. Részben ez is az oka, hogy a nőknek lassabb az anyagcseréje, mint a férfiaknak – hiszen genetikailag kevesebb az izomtömegük.
A túl alacsony kalóriabevitel sem ajánlott azonban! Az Illinois-i Egyetem kutatói szerint a túl kevés kalória fogyasztása akár 30%-kal lassíthatja a metabolikus rátát.
Gyors anyagcsere
A nehezen hízó, könnyen fogyó embereknek gyors az anyagcseréje – ők azok a szerencsések, akiket a baráti társaságban mindenki irigyelni szokott. A gyors anyagcsere sokszor öröklött tulajdonság, de a kemény munka eredménye is lehet: minél több izom van rajtad, az anyagcseréd annál gyorsabb. Ezt hívják testtömeg összetételnek, ami az izom-zsír arányt jelenti. A rendszeres mozgás felpörgeti a metabolikus rátát, ezért van az, hogy a testépítők és versenyszerűen sportolók akár napi 5-6000 kalóriát is fogyasztanak.
Habár a gyors anyagcserét szerencsésnek szokták tartani, valójában ez is problémákat okozhat. Az ilyen emberek nem képesek felszedni egy kilót sem, akkor sem, ha szükséges lenne. A kalóriabevitel növelésén, a kalóriadús ételek fogyasztásán kívül számukra nincs más megoldás.
Az anyagcsere gyorsítása
Soha ne csökkentsd le túl drasztikusan a kalóriabeviteled!
Nők esetében 1200 kalória, míg férfiaknál 1800 kalória az a határ, ami alatt az anyagcsere vészesen lelassul. Az ilyen túlzott kalóriacsökkentés kezdetben ugyan hozhat látványos eredményeket, de hosszú távon nem csak a fogyásnak, de egészségünknek is árthat. Sajnos sokan mégis pont ebbe a hibába esnek. Ellentmondásnak tűnhet, pedig igaz: ilyen esetben a kalóriák növelésével gyorsítható az anyagcsere és indítható be újra a kalóriaégetés.
Az anyagcsere gyógynövényekkel is hatásosan fokozható.
A természetes hatóanyagok remekül kiegészíthetik a diétát és a mozgást. Tudományosan is igazolt anyagcsere-gyorsító növények: zöld tea, keserű narancs, gyömbér, garcinia cambogia és fahéj. Külön-külön, vagy egymással kombinálva is használhatod ezeket a gyógynövényeket, hogy még hatékonyabban menjen a kalóriaégetés.
A rendszeres fizikai aktivitás felgyorsítja az anyagcserét.
A legalább heti 2 alkalommal végzett súlyzós edzés és a kardióedzés a leghatékonyabb módja annak, hogy a tested igazi kalóriaégető-zsírégető gépezetté alakuljon. A megnövekedett izomtömeg nyugalmi állapotban is nagyobb mennyiségű energiát éget el, így az egész anyagcsere felgyorsul. A kardió edzés megemeli a pulzusszámot, több oxigén kerül a vérbe, ami felpörgeti az anyagcsere sebességét és javítja a zsírégetést.