Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Haj egészsége
Hajhullásról

Hajhullás: komoly problémát is jelezhet! Lista a cikkben!

17 egészségügyi okot írtunk le, aminek tüneteként jelentkezhet a hajhullás. Ismerd meg tested folyamatait, tudd meg, mi állhat hajhullásod hátterében!

A hajhullás általános probléma, jelentkezhet nőknél, férfiaknál, fiataloknál, idősebbeknél. Egyesek úgy vannak vele, ez a természet rendje, el kell viselni, mások folyamatosan kutatják a megoldást, hogy lehetne ezt megelőzni. Most mutatunk 15 okot, ami a hajhullás mögött állhat, és megpróbálunk megoldást is nyújtani mindegyikre!

1. Fizikai trauma

AZ OK: Autóbaleset, műtét, akár egy egyszerű megfázás, ezek mind borzasztóan megviselik a szervezetünket, és mind vezethetnek a haj gyengüléséhez, sőt, akár hajhullásához is.

A MEGOLDÁS: A jó hír, hogy mikor az életünk és szervezetünk visszatér a normális kerékvágásba, a haj is visszanő, így itt csupán annyi a megoldás, hogy türelmesek legyünk, és mindent megtegyünk a teljes gyógyulásért.

2. Terhesség

AZ OK: A terhesség nem kisebb megterhelés a szervezetnek, mint a fizikai traumáknál listázottak, így nem is csoda, hogy a hormonok hajhulláshoz vezetnek. A hajhullással általában nem a terhesség közben, hanem a gyermek megszületése után kell számolni – és nem csak az idegeskedés miatt, a szervezetet ugyanis maga a szülés viseli meg a legjobban.

A MEGOLDÁS: A terhesség utáni hajhullás teljesen természetes, így szerencsére itt sincs más teendő, csak várni - kiegyensúlyozott táplálkozás mellett néhány hónap alatt helyreáll minden.

Hatóanyag-tartalom, NRV, mit jelentenek ezek a vitaminok címkéin?3. Túl sok A-vitamin

AZ OK: Kevesen gondolnák, de a túl sok A-vitamin is előidézhet olyan mellékhatást, mely hajhullással jár. Az A-vitamin ajánlott adagolása felnőtteknél napi 800 mcg, a legfelső limit, aminél többet pedig nem ajánlott fogyasztani, az napi 3000 mcg. 1

A MEGOLDÁS: Egyszerűen figyelnünk kell arra, mennyi A-vitamint juttatunk a szervezetünkbe. Ha visszaáll a rend, a hajhullás is azonnal megszűnik!

4. Túl kevés fehérje

AZ OK: A fehérje fontosságáról már írtunk itt, és nem véletlenül hangsúlyoztuk már akkor is, milyen fontos a megfelelő mennyiség bevitele a szervezetbe.2 Az emberi test szinte folyamatosan használja a fehérjét, ráadásul annyi mindenre, amire nem is gondolnál elsőre. Az emberi haj 97 százalékát keratin formájában fehérje építi fel, ha pedig nem jut elég oda, ahová kell, a haj elkezd vékonyodni, töredezni, sőt, akár hullani is!

A MEGOLDÁS: Szerencsére a fehérje rengeteg ételben megtalálható, kiegészítésre is változatos lehetőségek állnak rendelkezésre, így a megfelelő bevitele egyáltalán nem bonyolult, csupán egy kis odafigyelést igényel, ezzel pedig a hajproblémák is könnyen orvosolhatók.

5. Kopaszodás a korral a férfiaknál

AZ OK: A statisztika szerint háromból két férfinak a 60 éves kora előtt meg kell birkóznia a hajhullással. Ez sajnos a természet rendje, a hormonok és a gének okozzák a fejtető kopaszodását, kinél előbb, kinél később.

A MEGOLDÁS: Itt sajnos nem olyan egyszerű a helyzet, mint a fenti esetekben, hogy egy kis odafigyelés segít. Mérlegelni kell, mit vagyunk hajlandóak megtenni azért, hogy a hajunk visszanyerje régi erejét. Vannak különböző oldatok és gyógyszerek, amik csodás változást ígérnek, ám ezek sem olcsónak, sem pedig biztos megoldásnak nem mondhatóak.

6. Androgén hajhullás a nőknél

AZ OK: A nők hajhullásának nagy része hormonális eredetű, amit okozhat hormonális változás vagy akár a fogamzásgátló szedése, de a stressz is közrejátszhat a haj gyengülésében és ritkulásában.3

A MEGOLDÁS: A nők ebből a szempontból egy kicsivel jobb helyzetben vannak, hiszen a gyógyszerek helyett természetes gyógymódok is léteznek, amik helyreállíthatják a hormonegyensúlyt, ilyen például az Egyesült Államokban már jól ismert fűrészpálma.4

7. A stressz

A stressz egészségre káros hatásai között szerepel a hajhullás isAZ OK: Talán a legkézenfekvőbb ok az összes közül, és azzal sem árulunk el sok újdonságot, ha azt mondjuk, a stressz borzasztóan megviseli a szervezetet, és így többek közt a hajunkat is érinti.

A MEGOLDÁS: A legjobb gyógyszer itt is a türelem, ugyanis amint az életünk helyreáll egy stresszel teli időszak után, úgy a szervezetünk is újra „kivirágzik”. Persze mindenki tudja, ezt jóval könnyebb leírni, mint a valóságban megoldani. Ide kattintva letölthetsz egy tanulmányt, amely segítségedre lehet a stressz helyes kezelésében.

8. Vérszegénység

AZ OK: A vérszegénység sokkal gyakoribb, mint azt gondolnánk, és több árulkodó jele is lehet – ilyen például a hajhullás. Legtöbbször ez a nőket érinti, ugyanis a menstruáció, vagy épp a terhesség miatt sokkal több vasra lenne sok esetben szükség, mint amennyit a szervezetbe juttatnak.

A MEGOLDÁS: Szerencsére amilyen rosszul hangzik, olyan könnyen kezelhető általában a vérszegénység, ugyanis az esetek nagy részében csupán vashiány áll mögötte, amit megoldhat a C-és B12 vitamin, folsav és vas megfelelő mennyiségben történő bevitele.5 A vashiány egy egyszerű, háziorvosi beutalót igénylő vérvételből megállapítható.

[caption id="attachment_9321" align="alignright" width="187"]A pajzsmirigy apró szerv, de alul-és túlműködése is jelentős gondokat okozhat A pajzsmirigy apró szerv, de alul-és túlműködése is jelentős gondokat okozhat[/caption]

9. Nem jól működik a pajzsmirigyed

AZ OK: A pajzsmirigy felelős a hormonok termeléséért a szervezetünkben, ám ha nem jól dolgozik, az rengeteg problémát jelenthet, ugyanis ha túl kevés hormont termel, az nem jó, de ha túl sokat, az sem.

A MEGOLDÁS: Ha arra gyanakszunk – akár a hajhullás miatt –, hogy pajzsmirigy-problémákkal küzdünk, mindenképp keressünk fel egy orvost, itt ugyanis rengeteg különböző megoldás létezhet. Az orvosi vizsgálat eredménye után az általa javasolt módszerekkel összhangban pedig a szelén pótlása segíthet.

10. A B-vitamin hiánya

AZ OK: Bár a szakértők azt mondják, a B-vitamin hiánya manapság már egyre ritkább, könnyen előfordulhat, hogy a hajhullásért pont ez a felelős. A sok kávé és cukor fogyasztása például csökkenti a B-vitamin szintjét, ezért nem árt odafigyelni! Vegetáriánus vagy vegán táplálkozás mellett pedig a B12-vitamin hiánya fordulhat elő könnyedén.

A MEGOLDÁS: Ennek a vitaminnak a pótlása talán a legegyszerűbb az összes közül, ugyanis megfelelő táplálkozással gyorsan pótolható. Megfelelő halételekkel, hússal vagy akár zöldséggel és gyümölccsel is helyreállítható a vitaminszint, de komplex étrend-kiegészítőt is segítségül hívhatunk.

11. Autoimmun betegség

AZ OK: Autoimmun betegségről akkor beszélnek, amikor az immunrendszer idegenként kezeli saját sejtjeit, és megtámadja azokat. Ez rengeteg bajt okozhat a szervezetben, és többek közt a hajhullásért is felelős lehet. Erre az esetre jellemzőbb az ún. foltos hajhullás (alopecia areata).

A MEGOLDÁS: Először is mindenképp érdemes egy teljes körű kivizsgáláson (góckutatáson) átesned, hogy felderítsék, nincs-e valamilyen gyulladás a szervezetedben, mert ez is lehet ludas. Ha valóban autoimmun betegség áll a háttérben, akkor a kezelés egyéni helyzettől függő. Az immunrendszer folyamatos támogatása vitaminokkal elengedhetetlen, az immunrendszerre ható gyógynövényeket azonban óvatosan kezeld, kérd ki kezelőorvosod tanácsát. Segíthet az is, ha étkezéseden változtatsz - próbáld meg a glutén és cukortartalmú ételeket kerülni.

12. A gyors fogyás

AZ OK: Kevesen gondolnák, de még a gyors fogyás is közre játszhat a hajhullásban! Ez azért van, mert bár a szervezetnek nagyobb testsúlynál jót tesz a fogyás, akkor is óriási változások mennek végbe, a sokk pedig mellékhatásokkal jár.

A MEGOLDÁS: A szervezetünk szerencsére ezt le tudja rendezni magában, egy átlagosan hathónapos perióduson kell átesni a fogyás után, melynek a végére visszaáll a rend, és visszanő a haj is.

Mit tehet szervezetünkkel a rendszeres gyógyszerszedés13. Gyógyszerek mellékhatásai

AZ OK: A gyógyszerek mellékhatásait listázó papíron gyakran feltűnik a hajhullás, nem véletlenül. Különösen az antidepresszánsoknál, illetve a vérhígítóknál lehet ez a nem kívánt mellékhatás.

A MEGOLDÁS: Itt is mindenképp szükséges szakemberrel egyeztetni, ám könnyen lehet, hogy a hajhullást okozó gyógyszer kiváltható egy másik készítménnyel, vagy az adagolás átdolgozásával megoldható ez a probléma.

14. PCOS

AZ OK: A policisztás ovárium szindróma (röviden PCOS) egy hormonrendszert érintő betegség, ami bár a nevével arra utal, csak a petefészek megbetegedését jelenti, ennél jóval összetettebb. A kialakulásában a genetika is szerepet játszhat, csakúgy, mint a stressz, a helytelen táplálkozás, a túlsúly, vagy a mozgásszegény életmód.

A MEGOLDÁS: A PCOS egy komoly betegség, amivel érdemes felkeresni egy orvost, a megoldás a hormonszint helyreállítása, amihez azonban szakember segítsége szükséges. Ami biztos, hogy mint mindenben, itt is segít a sok testmozgás, a helyes táplálkozás és a stressz kerülése.

15. Túl sokat teszel a szépségért

AZ OK: Bár mindenki tudja, hogy a túl sok zselé, wax, hajgöndörítés, -vasalás hosszú távon nem tesz jót a hajnak, kevesen foglalkoznak vele. Pedig könnyen lehet, hogy pont ez okozza a hajhullást.

A MEGOLDÁS: A szakértők azt mondják, aki nem használ a hajmosás után balzsamot, az már kárt tesz a hajában. Emellett érdemes figyelni arra, hogy a hajvasalót vagy hajegyenesítőt maximum hetente egyszer használjuk, ennél több ugyanis már rossz hatással van.

16. Ételérzékenység

AZ OK: Ha bizonyos ételekre, azok összetevőire (pl.: tojás, tej, glutén) szervezeted érzékeny, vagy allergiás, akkor emésztési és felszívódási zavarok léphetnek fel, ez pedig többek között azzal is jár, hogy fontos vitaminok és ásványi anyagok kimosódnak a szervezetedből anélkül, hogy hasznosulni tudnának. Ezek gyakran olyan tápanyagok, amelyek a hajnövekedéshez is szükségesek. Az ételintolerancia sok esetben puffadással, hasmenéssel is együtt jár, de ezek nem mindig jelentkeznek. Egyéb jellemzően tünetek lehetnek még: bőrproblémák (száraz foltok, viszkető bőr), fáradékonyság, levertség, vashiány, hajhullás.

A MEGOLDÁS: Vérvétel útján történő allergiavizsgálattal a komoly esetek kimutathatóak, ezután étrendi változtatás szükséges a vizsgálat eredményeinek megfelelően. Ám előfordulhat, hogy a vizsgálat sem mutat allergiás reakciót, ettől azonban még fennállhat egyfajta érzékenység. Ha a fenti tünetek közül többet is észlelünk, érdemes "kísérletezni", a tejtermékek és / vagy a glutén (mint a 2 fő érzékenység-okozó) étrendünkből való kiiktatásával és figyelni, hogy csökkentek-e tüneteink.

17. Cink hiány

AZ OK: A cink több oldalról is felel a megfelelő hajnövekedésért: az új hajszálak növekedésénél egyfajta "üzemanyagként" szolgál, ezért hiányában vékony, könnyen kihulló hajszálak keletkeznek, ugyanakkor a cink fontos a megfelelő pajzsmirigy-működéshez is (lásd 9-es pont).

A MEGOLDÁS: a cinkpótlás. Az olajos magvak nagy része cinkben gazdag (pl. tökmag, kesudió, pisztácia), de érdemes egy cink-tartalmú komplex étrend-kiegészítőt segítségül hívni ilyen esetekben. Ha többféle étrend-kiegészítőt kombinálunk, arra figyeljünk, hogy a napi cinkbevitel ne haladja meg a 25 mg-ot.

Hivatkozások:

1 https://www.ogyei.gov.hu/nrv_es_ul_ertekek/

2 https://www.netamin.hu/tudasbazis/cikkek/faradtsag-ehseg-gyengeseg-lehet-hogy-tul-keves-feherjet-fogyasztasz/

3 http://www.hairhungary.hu/hu/androgen-hajhullas

4 https://www.netamin.hu/termekeink/netamin-fureszpalma-noknek-450-mg-kapszula/

5 https://www.netamin.hu/termekeink/b12-vitamin/

6 http://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/autoimmun_betegseg/923

Felhasznált irodalom
http://www.health.com/health/gallery/0,,20727114,00.html#physical-stress-0
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Hajszépség FORTE tabletta
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér