Rémes látvány, amikor egy-egy hajmosás után tele van a lefolyó hajszálainkkal. Saját tapasztalatból is ismerem az érzést, amikor már szinte ellenség a hajkefe, mert minden fésülködés egy marék kihullott hajat eredményez. Nők és férfiak számára egyaránt önbizalom-romboló lehet, ráadásul a hajhullás nem csak egy esztétikai probléma; komolyabb gondot is jelezhet. Ismerd meg a hajhullás okait és a lehetséges kiutat belőle!
Hajhullás főbb okai
Hormonális okok:
Nőknél rendszerint egy-egy nagyobb hormonális változás, mint pl. szülés, menopauza okozhatnak hirtelen, nagyobb mennyiségű hajvesztést. Emellett jellemző lehet egyéb, hormonrendszert érintő betegségek (pl. policisztás ovárium szindróma, pajzsmirigy betegségek) esetén is. Ezekben az esetekben általában a fejtetőn, illetve a frufru vonalánál ritkul meg erősen a haj. Itt a legfőbb cél a hormonrendszer egyensúlyának támogatása, az adott betegségnek/állapotnak megfelelően.
Vegyszerek:
Gyakori hajfestés és/vagy hajhab, hajlakk és egyéb formázó szerek napi szintű használata, esetleg kiegészülve hajvasaló rendszeres alkalmazásával hosszú távon erősen károsítják a hajat. Könnyen kiderítheted, hogy ez áll a hajhullásod hátterében: ilyenkor a haj szó szerint letörik, ezért általában a kihullott hajszálak végén nincs ott a kis fehér hajhagyma.
Vitaminhiány:
Nők esetében a vashiányos vérszegénység egyik jellemző tünete a hajhullás, de B-vitaminok és cink hiánya is okozhatja. A megfelelő tápanyagok pótlásával szinte azonnal megszűnik a probléma. Ha táplálkozásunk rendszertelen és nem eléggé változatos (zöldség, gyümölcs, hal, olajos magvak, tejtermékek nem, vagy keveset szerepelnek étrendünkben), kevés folyadékot iszunk, akkor elég nagy eséllyel kezd el hajunk is ritkulni.
Stressz:
A túlzott, tartósan fennálló stressz esetén jelentkezhet hajhullás - ilyen lehet egy kimerítő vizsgaidőszak, bonyolultabb, sok felelősséggel járó munkahelyi feladat, régóta tartó lelki vívódás, gyász, egyéb magánéleti probléma, ami legalább 1 hónapja fennáll. A hangsúly a tartós nyomáson van, egy nehéz nap még nem lehet oka a hajhullásnak. A stressz gyakran nem azonnal okoz tünetet, előfordulhat egy kimerítő időszak után hetekkel jelenik meg erős hajhullás.
Gyulladás a szervezetben:
Ennek tipikus tünete az ún. foltos hajhullás ("alopecia areata"), amikor körkörös területen, teljesen kihullik a haj. A foltos hajhullás oka emellett lehet a pszichés stressz, visszafojtott érzelmek is. Az esetek többségében vagy a gyulladás kezelésével (pl. beteg fog), vagy a lelki egyensúly visszaállításával a haj visszanő, de sajnos előfordul, hogy egy autoimmun megbetegedés áll a hátterében, ebben az esetben az immunsejtek megtámadják a szőrtüszőket és gátolják az újranövekedést.
Fejbőr problémái
Okozhatja gombás fertőzés, vagy kifejezett bőrbetegségek, mint pl.a pikkelysömör. Ezek azonban viszketnek, fehér vagy épp vörös foltokkal járnak, így egyéb tüneteket is produkálnak a hajhulláson kívül.
Hajerősítés, természetesen
Bármelyik lehetőség is áll fent, az ásványi anyag és vitaminpótlás mindenképpen egy jó kiindulási alap. B-vitaminok, C-vitamin, D-vitamin és cink, nők esetében még a vas is szóba jöhet: elsősorban ezek kellő mennyiségben történő pótlásáról gondoskodj! Ezek nem pusztán a megfelelő hajnövekedéshez szükséges tápanyagokat jelentik: a normál ideg-és hormonrendszeri működéshez is alapvetőek, így segíthetnek stressz és hormonális okok esetén is.
Fontos az is, hogy serkentsd a vérkeringést, hogy tápanyaghoz jussanak a hajhagymáid. Ezt megteheted minden este egy alapos fejmasszírozással is: körkörös mozdulatokkal, intenzíven masszírozd át a teljes hajas fejbőrödet. Hetente 1-2 alkalommal használj hozzá kókuszolajba csepegtetett rozmaringolajat, ez táplálja a fejbőrt és segít élénkíteni a vérkeringést is.
Furcsán hangzik talán, de támogathatja a hajnövekedésedet az intenzív sport is: ez egyrészt a stresszkezelés egyik bevált és ismert módszere, másrészt szintén segít abban, hogy élénküljön a vérkeringés. Bármit is sportolj, illessz bele olyan gyakorlatokat, mint pl. a gyertyaállás, vagy hídtartás, amikor "fordított" testhelyzetben vagy, ennek hasonló célja van, mint a fejmasszírozásnak.
Próbáld megtalálni a belső békéd, foglalkozz olyan dolgokkal, amik kikapcsolnak, vagy megnyugtatnak. A pihentető alvás is sokat segíthet, igyekezz éjfél előtt legalább 2 órával ágyba kerülni, igyál meg egy citromfű teát és párologtass levendula illóolajat.
Ami ilyenkor a legnehezebb: próbálj meg nem görcsölni a hajhulláson, ne számolgasd a hajszálakat (napi 80 hajszál elveszítése teljesen normális), ne nézegesd folyton a hajadat, ne hasonlítsd másokéhoz a saját hajkoronádat. Koncentrálj az új teendőidre, mint pl. a mozgás, vitamindús táplálkozás.
A samponodat cseréld le parabénmentesre, lehetőleg gyógynövényekből (pl. rozmaring, teafa, levendula) álljon. Engedd lélegezni a hajadat, fejbőrödet, szép lassan hagyd el a hajformázó szerek használatát, próbáld ki helyettük a növényi olajakat (pl. olíva olaj, kókuszolaj), amik természetes fényt és rugalmasságot adnak neki, ráadásul nagyon keveset kell belőlük használnod.
Ha régóta fennálló, komoly ritkulást okozó hajhullás, vagy hirtelen, nagy mennyiségű haj elvesztése esetén szükség lehet egy általános vérvizsgálatra és egy hormonvizsgálatra (amely szintén egy egyszerű vérvizsgálat), hogy ha gyulladás, vagy hormonális ok áll a háttérben, akkor azt is megfelelően tudd kezelni.