Gyakran szárazak, vörösek, irritáltak a szemeid? A patikákban kapható szemcseppek is csak ideiglenes megoldást nyújtanak? Égőnek és fáradtnak érzed a szemeid hosszabb számítógép-használat után? Ha igennel válaszoltál bármelyik kérdésre, tudnod kell, hogy nem vagy egyedül. A száraz szem nagyon gyakori, felmérések szerint hazánkban a lakosság 10-30 százalékát, azaz több millió embert érint. Ha szeretnéd megtudni, hogy milyen természetes, otthoni módszerek léteznek kezelésére, akkor ezt a cikket el kell olvasnod!
Mi az a száraz szem szindróma?
A száraz szem szindróma egy olyan tünetegyüttes, aminek hátterében a könnytermelődés csökkenése vagy a termelődött könny minőségének megváltozása áll.
A száraz szem szindróma tünetei:
• viszkető, száraz, és fájdalmas érzés mindkét szemben
• idegentest érzés
• vörös szemek
• váladék a szemben vagy a szem körül
• fényérzékenység
• szemfáradtság
• homályos látás
Mi okozza a szemszárazságot?
A szemszárazságnak számos különböző oka lehet. A kontaktlencse viselőknek például mintegy 50%-a szenved száraz szem szindrómában.
A száraz szem szindróma lehetséges okai:
• öregedés
• bizonyos gyógyszerek (antihisztaminok, vízhajtók, altatók, fogamzásgátlók, triciklikus antidepresszánsok)
• bizonyos betegségek (pl. diabétesz, reuma, szkleroderma, lupus, Sjörgen-szindróma)
• környezeti tényezők (pl. szél, száraz levegő, számítógép, televízió)
• kontaktlencsék viselése
• allergia
Otthoni gyógymódok és tippek a szemszárazság megelőzésre
Borogatás a szemre
Meleg vizes törölközővel borogasd a szemed 5-10 percig, majd töröld át a szemhéjakat hígított babasamponnal megnedvesített fültisztító pálcikával! Ügyelj arra, hogy a sampon ne kerüljön a szemedbe! Ez segíti a vérkeringés fokozását és a könnycsatorna felszabadítását, amitől javulhat a könny minősége.
Környezeti változtatások
A száraz levegő ellen (ami különösen télen probléma) használj párásító készüléket, vagy helyezz vízzel teli edényt a fűtőtestekre. A ventilátor vagy légkondicionáló használata, a szél, a hajszárító, fokozhatják a szemszárazságot. Érdemes ezeket az eszközöket elkerülnie azoknak, akik száraz szem szindrómában szenvednek. A kinti erős szél ellen napszemüveggel lehet védekezni.
Helyes számítógép-használat
Felmérések szerint a percenkénti szemhéjzárások száma harmadára csökken a monitort nézve. A monitort úgy állítsd be, hogy a képernyő felső sora kismértékben a szemmagasság alatt legyen – így kicsit lefelé kell nézni, a szemhéj jobban fedi a szaruhártyát, és védi azt. Ne felejts el legalább 20 percenként szünetet tartani! Ilyenkor a monitor helyett nézz máshova! Érdemes sokat pislogni is és ha van rá lehetőséged, menj ki a szabad levegőre egy kicsit!
Folyadékpótlás
Igyál minden nap legalább 8-10 pohár (kb. 2 liter) vizet, annak érdekében, hogy a szervezeted kellően hidratált legyen. Ha tested dehidratált, az visszahat a könny termelődésére is.
Egészséges zsírsavak
A bostoni Harvard Medical School több mint harmincezer nő bevonásával készített kutatást, amiben az étrend és a szem egészsége közötti összefüggést vizsgálták. Kiderült, hogy a legtöbb omega-3 zsírt fogyasztó nők esetében 20%-kal alacsonyabb volt a száraz szem szindróma kockázata, mint azoknál, akiknek a legkevesebb ilyen zsírt fogyasztják. Az omega-3 zsírsavak nagy mennyiségben előfordulnak lazacban, szardíniában, szardellában, tonhalban és olajos magvakban. A kutatás szerint azoknál, akik legalább heti öt-hat alkalommal ettek tonhalat, a többi alanyhoz képest 68 százalékkal alacsonyabb volt a száraz szem szindróma kockázata.
A-vitamin
Az A-vitamin hiány fokozhatja a szemszárazságot. Az A-vitamin hiány elsősorban alultápláltság miatt fordul elő, illetve gyakoribb az idősek körében és bizonyos emésztőrendszeri betegségek megléte esetén. Az A-vitamin tartalmú szemcseppek bizonyítottan hatékony segítséget nyújtanak száraz szem ellen. Természetes A-vitamin forrás a tej és tejtermékek, tengeri halak, tojássárgája. Kiváló A-provitamin források a következők: sárgarépa, leveszöldség, spenót, zöldsaláta, narancslé, édesburgonya, vegyes zöldség. Mivel bizonyos esetekben a túlzott A-vitamin bevitel súlyosbíthatja is a tüneteket és további látásromlást okozhat, ezért mielőtt A-vitamin pótlásába kezdenél, mindenképp kérd ki kezelőorvosod véleményét.
D-vitamin
Kezdeti kutatási eredmények szerint a D-vitamin hiánya szorosan összefügg a szemszárazsággal és annak súlyosságával is. A kutatók megállapították, hogy a D-vitamin a katelicidin nevű anyagot indukálja, ami egy antimikrobiális fehérje, amelyet a szem sejtjei termelnek, hogy gyógyítsák annak sebeit. Emellett a D-vitamin gyulladásgátló tulajdonságainak köszönhetően is védheti a szem felületét. A kutatások alapján tehát a D-vitamin kiegészítés enyhítheti a szemszárazság tüneteit, mint a szúró fájdalom, a fáradtság, a vörösség, a homályos látás és a fényérzékenység.