Sokak életét, mindennapjait megkeseríti a herpesz vírus, ami ha egyszer bejutott a szervezetünkbe, akkor bizony onnan nem tágít. A herpes simplex két típusa (HSV-1 és HSV-2) a szájon, az arcon, az orrban, a szemen és a nemi szerveken is kellemetlen tüneteket tud okozni. Szerencsére a herpesz megelőzéséért, a herpesz ellen többféle módszerrel tehetünk, így immunrendszerünk folyamatos erősítésével és természetes hatóanyagokkal is. Egyik ilyen, és talán mind közül a legnépszerűbb hatóanyag, a lizin. De tényleg hatásos herpesz ellen a lizin? Mit mondanak róla a tudományos vizsgálatok, érdemes-e szedni és ha igen, milyen napi adagban? Utánajártunk a válaszoknak!
A herpesz vírus – minden, amit tudni érdemes róla
A herpesz vírus fajtái
A herpeszvírus a világ egyik leggyakrabban előforduló kórokozója, amely majdnem mindenkinek a szervezetében megtalálható. Több száz fajtája közül nyolc olyan van, amely embereket is fertőz – ezek közül az esetek többségében a herpes simplex 1-es típusa (HSV-1) okozza az ajakherpeszt (herpes labialis), míg a herpes simplex 2-es típusa (HSV-2) a nemi szervi herpeszt (herpes genitalis). Míg régebben a megjelenési hely alapján élesen elkülönítették a két típust, ez ma már nincs így: mindkét vírus képes megbetegíteni a szájat és a nemi szerveket is.
A herpesz tünetei
Az elsődleges fertőzés sokaknál tünet nélkül marad, másoknál tünetképződéssel jár és a jellegzetes lefolyású hólyagképződés mellett súlyos általános tüneteket, magas lázat, rossz általános állapotot okoz. Miután behatolt a szervezetbe, a vírus az idegdúcokban bújik meg, ahol láthatatlan az immunrendszer számára, és örökre ott is marad. A fertőzöttek kb. egyharmadánál a lappangó vírus aktiválódása okozza a tipikus, kellemetlen herpesz tüneteket.
A herpesz első tünete a bőrpír, égő érzés és a viszketés. Ritkán rossz közérzet is megelőzi. Akik már „gyakorlott” herpeszesek, azok ezekből a jelekből tudják, hogy mi következik. Az érintett területen apró, sűrűn egymás mellett elhelyezkedő, csoportos hólyagocskák jelennek meg, amik fájdalmasak és átlátszó, világossárga folyadékot tartalmaznak.
Az általában HSV-1 által okozott ajakherpesz legtöbbször az ajkakon vagy mellettük jelenik meg, de a herpesz orrban, szájban, szemen vagy az arcon máshol is kialakulhat. A betegség kezelés nélkül 1-2 hét alatt gyógyul: a hólyagocskák leszáradnak, barnás színű pörkökké alakulnak, és végül hegmentesen leválnak.
Az általában HSV-2 által okozott nemi szervi herpesz tünete hasonlóképpen a hólyagképződés: az intim területeken piros vagy fehér tetejű, apró hólyagok jelennek meg, amelyek pár nap után felszakadnak, és pörk alakul ki rajtuk. Fájdalom, viszketés és hámlás is előfordulhat. A gyulladt terület jellemzően 1-2 hét alatt heg nélkül begyógyul.
A herpesz okai
Mint mondtuk, a herpesz vírus rendkívül gyakori kórokozó, a fertőzöttség szinte elkerülhetetlen. A HSV-1 esetén az elsődleges fertőzés elsősorban bőrkontaktussal vagy testnedvekkel való érintkezés útján következik be. Emellett a HSV-1 a nemi szervek területére orális szex útján is kerülhet. A HSV-2 elsősorban nemi úton terjed és mivel az emberek egy része csupán hordozó, így akkor is fertőzheti a partnerét, ha neki semmilyen tünete nincsen.
Számos oka lehet a herpesz aktiválódásának, újbóli fellángolásának. Gyakran egyszerűen az immunrendszer gyengülése áll a háttérben, vagyis a szervezet természetes védőbástyáján „rés támad” és ezt az idegsejtekben élő herpeszvírus kihasználja. Az immungyengeség mellett az erős stressz, fizikai vagy lelki kimerültség, mozgáshiány, vitaminhiány, UV sugárzás, hormonális változás (pl. menstruáció, várandósság, gyógyszer miatt), extrém hideg vagy meleg hatás, lázzal járó fertőzés (pl. influenza), és fogászati beavatkozás okozta sérülés is fellángoláshoz vezethet.
Mi a különbség a herpesz és a HPV között?
A HPV az emberi hámsejtekben szaporodó humán papillomavírus, a leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés kórokozója. A herpesz és a HPV közös tulajdonsága, hogy nemi úton és közvetlen kontaktussal, bőr-bőr vagy nyálkahártya-nyálkahártya érintkezésével is terjedni képes. A HPV ugyanakkor a herpesszel ellentétben NEM terjed nyál és egyéb testnedvek útján.
A HPV leggyakoribb tünetei a nemi szemölcsök, amelyek megjelenhetnek egyesével önállóan vagy csoportokban, karfiolszerű kinövések formájában is. Sokszor azonban a fertőzés tünetmentes. A herpesz szintén lehet tünetmentes, de általában apró, fájdalmas, folyadékkal telt hólyagos kiütéseket okoz. A HPV és a herpesz fertőzés sem gyógyítható, de a fertőzés okozta problémák kezelhetőek.
Olvasd el kapcsolódó cikkünket: a HPV leküzdése táplálkozással, életmóddal
Lizin a herpesz ellen – tényleg hatásos ez a hatóanyag?
Mi a lizin hatása?
A lizin egy esszenciális aminosav, ami azt jelenti, hogy nélkülözhetetlen, de a szervezet nem képes maga előállítani, ezért kívülről, táplálék útján kell bevinnünk. A fehérjék egyik alapvető építőeleme, fontos a növekedéshez és részt vesz a karnitin előállításában is, ami a zsírsavakat alakítja energiává. Emellett kutatások alapján a lizin a kalcium felszívódását és a kollagénképződést is elősegíti.
Laboratóriumi kísérletekben kimutatták, hogy a lizin hatékonyan gátolja a herpeszvírus szaporodását, a vírusnak az arginin nevű aminosavra ugyanakkor feltétlenül szüksége van ahhoz, hogy szaporodni tudjon. A lizin herpesz ellenes hatása kutatók szerint éppen abból eredhet, hogy akadályozza az arginin bélből való felszívódását, emiatt a vírus nem tud replikálódni (másolódni).
Mit mondanak a lizinről a tudományos kutatások?
Az L-lizin (a lizin szervezet által hasznosítható formája) számos vizsgálatban „herpesz stop” hatást mutatott, azaz a visszatérő ajakherpesz és nemi herpesz megelőzésében, kezelésében is hasznosnak bizonyult. Például L-lizin-tartalmú étrend-kiegészítő hat hónapos szedése jelentősen csökkentette az ajakherpesz előfordulását és lerövidítette a gyógyulási időt. Egy másik vizsgálatban a résztvevők 87%-ánál gyorsította a gyógyulást, az átlagos 21 napról mindössze 6 napra csökkentve az idejét. Egy 12 hónapos vizsgálatban napi 1000 mg L-lizinnel hasonló pozitív eredményeket értek el.
Egy vizsgálatban a herpesz fellángolás első jelénél 390 mg L-lizin bevitele minden esetben gyors gyógyuláshoz vezetett. Napi 500 mg L-lizin egy vizsgálatban felére csökkentette a gyógyulási időt és 63%-kal csökkentette a herpesz előfordulását. Egy másik tanulmányban pedig átlagosan napi 1000 mg L-lizin szedését a megkérdezett több mint 1500 embernek 88%-a hatékonynak találta a herpes simplex (ajakherpesz, nemi herpesz) megelőzésében és kezelésében. A nagyszámú, jó minőségű bizonyíték alapján tehát elmondható: a lizin herpesz ellen kifejezetten hatékony étrend-kiegészítő!
Mennyi a lizin herpesz ellenes dózisa?
A különböző vizsgálatokban többféle dózisokat használtak, de általánosságban elmondható ezek alapján, hogy herpesz megelőzésre már napi 500 mg L-lizin is elég lehet. Ha szükségét érezzük, akár napi 1000 mg-ra is növelhető a megelőző dózis. A herpesz aktív szakaszában a sikeres kezelés, mielőbbi gyógyulás érdekében rövidebb időre akár 1500-3000 mg-ra is növelhető a napi adag, ezzel a lizin hatása még inkább fokozható.
A lizinben gazdag, viszont argininben szegény ételek fogyasztásával még hatékonyabbá tehető a herpesz elleni védekezés és küzdelem. Több kutatást is publikáltak, amiben az L-lizint csökkentett arginintartalmú étrenddel kombinálták. A tejtermékek, halak, tenger gyümölcsei, baromfi, marhahús, brokkoli, avokádó, karfiol, mangó, kajszibarack, alma, füge és körte is remek lizinforrás. A magas arginintartalmú ételek viszont kerülendők, pl.: étcsokoládé, diófélék, hántolatlan gabonafélék, zselatin.
Milyen egyéb hatóanyagok segíthetnek még herpesz ellen?
A tudományos vizsgálatoknak köszönhetően ma már igen sokat tudunk arról, hogy melyek azok a tápanyagok és gyógynövények, amelyek inaktiválják a vírust. Ha a herpesz nem tud szaporodni és terjedni, akkor a kellemetlen tünetek hamar enyhülnek és gyorsan eltűnnek, sőt akár ki sem tudnak fejlődni. A megfelelő hatóanyagokkal a hólyagok időtartama, visszatérése, gyógyulási ideje és a tünetek súlyossága is csökkenthető. Ajánlott ezeket az L-lizinnel együtt használni.
Kutatások alapján a C-vitamin, cink és a B-vitamin (különösen a B12-vitamin) tudatos pótlására mindenképp oda kell figyelni, ha visszatérő herpesszel küzdünk. A cink szájon át szedve, illetve helyileg alkalmazva is rendkívül hatásosnak bizonyul. A gyógynövények közül az echinacea és aloe vera is vírusellenes, immunerősítő hatással bírhat, illetve olyan illóolajok is, mint a teafa-, az eukaliptusz-, a citromfű- és a borsmentaolaj. Mindezek mellett az immunvédelem erősítésében probiotikumok és prebiotikumok szedése is jelentős segítséget nyújt.
További tippek a herpesz elleni védekezéshez
Az immunrendszer erősítése az egyik legfontosabb lépés, ehhez kiegyensúlyozott, egészséges és változatos táplálkozásra van szükség, rendszeres testmozgásra, az esszenciális vitaminok, ásványi anyagok pótlására, az alkohol és dohányzás kerülésére. A stressz ellen is fontos tenni, például mozgással, jógával, kreatív hobbikkal, társasági élettel, gyógynövényes segítséggel.
Fontos természetesen az is, hogy kerüljük a fertőzött személlyel való csókolózást, bőrkontaktust, a közös pohárból való ivást, evőeszközök, törölköző és egyéb személyes tárgyak közös használatát. Ahogy minden vírusfertőzés, a herpesz megelőzésében is sokat segít a gyakori kézmosás. Herpesz hólyagok megérintése után mindig mossunk kezet!
A nemi szervi herpesz megelőzésében nagy szerepe van az óvszerhasználatnak és az alkalmi nemi kapcsolatok kerülésének.