Az endometriózisról nem sokat hallunk, pedig sajnos egy gyakori betegségről van szó, amely a nők 10 százalékát érinti átlagosan, azon nők közt, akik nem termékenyek, pedig akár 40 százalék is szenvedhet ettől a betegségtől. És akik ismerik az endometriózist, azt is pontosan tudják, hogy rengeteg olyan problémával jár, amelyek mellett szenvedéssé válhatnak a hétköznapok…
Az endometriózis az az állapot, amikor a méhüreg belsejét borító szövet, az endometrium a méhüregen kívül helyezkedik el (endometriális szövet). Az endometriózis a leggyakrabban a petefészket, a beleket vagy a medence belsejét borító szövetet érinti.
Mivel azonban ez a betegség minden nőnél máshogy jelentkezik, és különböző tüneteket produkál, egységes megoldás a kezelésre jelenleg nincs. Ez azonban nem jelenti azt, hogy tehetetlenek vagyunk!
Mit tehetünk, ha már tombol a fájdalom?
A fájdalom leküzdésének egyik legfontosabb alapja pedig, hogy mindig megfelelő mennyiségű folyadékot juttassunk a szervezetünkbe.
E mellett az egyik legjobb megoldás a betegséggel járó izomfájdalmak megszüntetésére, ha megpróbáljuk valahogy melegen tartani az izmokat.
Beszerezhetünk könnyedén az internetről melegítő párnákat, melyeket ugyanúgy tudunk tölteni ma már, mint egy telefont, vagy próbálkozhatunk az egyszerűbb, és olcsóbb verzióval. Utóbbi csupán annyiból áll, hogy egy tiszta zokniba rizst rakunk, majd berakjuk a mikróba néhány percre, így tulajdonképpen házilag készítünk egy melegítő párnát. A legegyszerűbb megoldás pedig, ha egyszerűen veszünk egy forró fürdőt, így ellazítva a fájó izmokat.
Szintén megoldást jelenthetnek az úgynevezett TENS gépek. Ezek olyan készülékek, amelyek ideg- és izomstimuláló hatással bírnak, és már néhány ezer forintért beszerezhetőek. Azt azonban érdemes hozzátenni, hogy mielőtt a TENS gépeket kipróbálnánk, érdemes szakorvost felkeresni, aki tanácsot tud adni abban, hogyan és mikor használjuk.
Természetesen segíthetnek a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentők, mint például az Ibuprofen, de ezek rendszeres használata igénybe veszi a szervezetet, ezért csak alkalomszerűen javasoltak.
Mit tehetünk azért, hogy megelőzzük, vagy enyhítsük a közelgő fájdalmat?
Sajnos vannak esetek, mikor bármennyire is szeretnénk, a fájdalom teljesen nem tüntethető el, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem is csökkenthető egy olyan szintre, hogy legalább elviselhető legyen, és ne nyomja rá a bélyegét az egész napunkra, hetünkre.
Az endometriózissal küzdők általában pontosan tudják, melyek azok a napok, amelyek különösen nehezek lesznek. Ilyenkor érdemes átszervezni egy kicsit a szokásos programokat, és extra időt hagyni arra, hogy megfelelően elkészüljünk, vagy épp beérjünk munkába, így legalább a stresszt kivéve az egyenletből.
Ha mégsem vagy tisztában azzal előre, hogy melyek lesznek a különösen nehéz napok, ma már rengeteg applikáció letölthető az okostelefonokra, amelyek az adataidat és kórtörténetedet beírva segítenek megmondani, mire számíthatsz, így felkészülve a problémákra.
Emellett szintén érdemes kipróbálni egy Omega-3-ban gazdag diétát, vagy például az akupunktúrát, ezek ugyanis mind segíthetnek a fájdalom kezelésében.
A legfontosabb azonban, hogy minél egészségesebb életet élsz, általában annál gyengébbek lesznek a tünetek is. Endometriózis esetére ajánlott étrendi javaslatainkról ide kattintva olvashatsz bővebben.
Ha sok alkoholt fogyasztasz, dohányzol, nem mozogsz rendszeresen, és nem fogyasztasz elég zöldséget, felkészülhetsz arra, hogy a fájdalom még erősebben csap le, és még kiszámíthatatlanabbá válik.
Hogy győzd le az endometriózissal járó stresszt?
Az endometriózis legrosszabb tünete, hogy a betegség miatt a szervezeted máshogy kezeli a stresszt, ez pedig a fájdalmat is felerősíti. Épp ezért, bár apróságnak tűnhet, nagyon hatásos tud lenni, ha kifejlesztünk olyan módszereket, amelyekkel fel tudjuk venni a harcot a stresszel.
Ilyen lehet az aromaterápia, a jóga, vagy akár légzőgyakorlatok megtanulása, illetve sokat segíthet a gyógyteák fogyasztása, valamint a D- és a B-vitamin rendszeres szedése. Előbbi a szorongáson, utóbbi a fáradtságon segít. Mindenkinél más válik be, mindenkinek más a tökéletes recept, így érdemes kísérletezni.
Ha pedig „segítségek” nélkül szeretnénk jobban lenni, ne sajnáljuk rá az időt, menjünk el túrázni, futni, edzeni, vagy épp csak sétálni egy nagyot a természetben, ahol van időnk megnyugodni, és elengedni a hétköznapok alatt felgyülemlő stresszt. Kipróbálhatod a jógát is, amivel nem csak a stressz, de a fájdalom enyhítése is könnyebb lehet – endometriózis esetére ajánlott jógagyakorlatokat ide kattintva találsz.
Ha babát szeretnél és termékenységtámogatás a célod, ajánljuk babalesz.hu oldalunkat.