Az egészséges vérnyomásérték 120/80 Hgmm. Magyarországon azonban millióknak tartósan magas a vérnyomása, ami azt jelenti, hogy náluk a nyugalomban, 3 különböző alkalommal mért átlagérték eléri vagy meghaladja a 140/90 Hgmm-t. Ilyenkor mindenképpen orvoshoz kell fordulnunk, és tartósan változtatnunk kell az életmódunkon. Vannak ugyanakkor természetes, gyógyszermentes módszerek is, amelyekkel ideiglenesen, ám nagyon gyorsan csökkenthető a vérnyomás. Mutatjuk, melyek ezek!
Figyelem! Az alábbi lépések gyors segítséget nyújtanak akkor, ha a vérnyomásunk magasabb az optimálisnál, netalán hirtelen felszökik (ami időről időre mindenkinél előfordul). Fontos azonban, hogy a vérnyomás kordában tartása hosszú távon csakis tartós változtatásokkal lehetséges! Vagyis: étrend- és életmódbeli változtatásokkal, természetes hatóanyagokkal, és mindig kezelőorvossal egyeztetve.
1. Szabadban végzett testmozgás
Végezz könnyebb mozgást, nyújtógyakorlatokat és ha van lehetőséged, ezt a szabadban tedd. Kutatások szerint a nap UVA sugarainak hatására az erek kitágulnak, csökken a vérnyomás, 20 perc alatt átlagosan a szisztolés vérnyomás 3,5, a diasztolés vérnyomás pedig 4,9 Hgmm-rel.
Amire érdemes figyelni, hogy hűvösebb időben mindig takard a végtagjaidat ruhával. A szervezet a fedetlenül hagyott végtagokban már egy hűvös szellő hatására összehúzza az ereket. Ilyenkor a vér a törzsbe és az agyba tódul, és a vérnyomás megemelkedik.
2. Sok folyadék
Dehidratáltság hatására a vér besűrűsödik, keringetése így nagyobb nyomást gyakorol az erekre. Ha a kelleténél magasabb a vérnyomásod, igyál meg 1-2 nagy pohár vizet, már ez is sokat segíthet. És persze figyelj arra, hogy naponta legalább 2 liter tiszta vizet (vagy természetesen ízesített vizet) fogyassz el, fokozatosan a nap során!
3. Vérnyomás-fürdő
Meleg hatására a vérerek kitágulnak, aminek hatására a vér szabadabban tud áramolni, a vérnyomás pedig lecsökken. Éppen ezért egy legalább 15 perces meleg fürdő vagy meleg zuhany nagyon sokat segíthet magas vérnyomás esetén. Nem mellékesen a feszült izmokat is ellazítja!
4. Mély légzés
Szívjuk be a levegőt az orrunkon keresztül, 4 másodpercen át, majd tartsuk bent 2 másodpercig, és szép lassan engedjük ki a szánkon keresztül. Ezt ismételgessük 3-5 percig! A mély légzést nemcsak a vérnyomás gyors csökkentéshez érdemes alkalmazni, hanem hosszú távon is, naponta háromszor.
5. Relaxáció
A stressz az egyik leggyakoribb vérnyomásnövelő tényező életünkben. Stressz hatására a szervezet olyan hormonokat termel, amelyektől gyorsul a szívverés és összeszűkülnek az erek. Igyekezz hát megnyugodni: ülj le egy csendes szobában pár percre, nyújts, hallgass zenét vagy olvass könyvet.
+1 Győzd le a magas vérnyomást tartós változtatásokkal!
Néha kicsit mindenkinek felszökik a vérnyomása, de sokkal kisebb az esélye az ingadozásoknak, ha tartósan változtatsz az életmódodon, és betartasz néhány alapszabályt.
- kerüld vagy minimalizáld a stimulánsokat (kávé, fekete tea, alkohol, csokoládé; de kerüld a sajtot is, mert a benne lévő tirozin növeli a vérnyomást)
- egyél sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát
- csökkentsd a só fogyasztását
- fogyassz egészséges, telítetlen zsírokat (és kerüld a telített- és transzzsírokat)
- kerüld a túlsúlyt (ami hosszú távon csak és kizárólag életmód-váltással lehetséges!)
- mozogj, amikor csak lehet (séta, lift helyett lépcsőzés, takarítás, kertészkedés, tánc, sport stb.)
- szedj természetes készítményeket, melyek bizonyítottan jó hatással vannak a vérnyomásra! Kiemelendő ezek közül a fokhagyma-kivonat, a "szív kenyerének" is hívott galagonya, az életkor előrehaladtával egyre fontosabbá váló Q10 koenzim, valamint a természet egyik legerősebb antioxidánsa, az astaxanthin. Ezek hatékony és biztonságos kiegészítők, vérnyomáscsökkentő hatásukat már számtalan tudományos vizsgálat igazolta.
Milyen tünetek utalhatnak magas vérnyomásra?
Fontos tudni, hogy a magas vérnyomásnak nagyon gyakran semmilyen észrevehető, komolyabb tünete nincs, évekig, akár évtizedekig észrevétlen maradhat. Ezért is olyan fontos a rendszeres vérnyomásmérés, ezzel ugyanis garantáltan időben felismerhető a probléma.
Néhány tipikus jelére mégis érdemes figyelni:
- fejfájás (gyakran tarkótáji)
- szédülés
- fáradékonyság
- szapora szívverés érzése
- orrvérzés
Mikor hívj mentőt azonnal?
A szélsőségesen magas vagy a korábbiakhoz képest abnormális értékek esetén sürgősségi ellátásra lehet szükség. Ha a vérnyomásod 180/120 vagy magasabb, vagy ha az alábbi tünetek valamelyikét tapasztalod, akkor azonnal hívd a 112-t:
- hirtelen látásromlás
- mellkasi fájdalom
- légszomj
- beszédzavar
- hirtelen hátfájdalom
- zsibbadás vagy gyengeség
Erről a témáról, az alábbi linkre kattintva nézheted meg életmódtanácsadónk videóját!