Jelen cikkünk fókuszában az almaecet és annak pozitív hatásai állnak. A vegyület az almabor készítése során keletkező melléktermék további fermentálásával jön létre, 5%-os savtartalma igen gyengének számít. Megannyi értékes tápanyagot tartalmaz, mint a kalcium, kálium, magnézium, nátrium, foszfor, szilícium, vas, aminosavak, enzimek, pektin, A- és C- vitamin, béta-karotin.
Ezt a „csodaszert” a népgyógyászatban már évezredekkel korábban is alkalmazták a szervezetre gyakorolt jótékony hatásai miatt. A mai háztartásokban is egyaránt helye lehet a konyhában és a fürdőszobában, hiszen egyaránt alkalmazható a szépségápolásban, valamint háztartási és főzési célokra is.
Alábbi cikkünkben arról olvashatsz, mikor és milyen formában érdemes almaecetet fogyasztani, hogy támogasd szervezeted egészséges működését. Cikkünk végén az esetleges mellékhatásokról és azok megelőzéséről is találsz egy rövid útmutatót.
Az almaecet hatásai: 10 probléma, melyekre használható az almaecet
Emésztés
Az almaecet nagyon jól alkalmazható a különféle emésztési zavarok orvoslására, nem szűrt változata magas rosttartalmának köszönhetően kimondottan alkalmas a bélflóra egyensúlyának javítására. A belekben található rothasztó baktériumok túlzott elszaporodását is meggátolja, valamint elősegíti a gyomor fehérjebontó enzimének, a pepszinnek a termelését. Ezáltal csökkenti az étkezés utáni túlzott telítettségérzetet és a sokakat kínzó puffadást. Ilyen panaszok esetén 2-3 héten át érdemes reggelente éhgyomorra fogyasztani belőle.
Fogyás elősegítése
Az almaecet hatásai közül talán a fogyásra való alkalmazhatósága a legismertebb. Amellett, hogy segíti az emésztést, képes gyorsítani az anyagcserét, vízhajtó hatású, valamint az étvágyat is jelentős mértékben csökkenti. Mivel a zsír-anyagcserére is jó hatással van, így gátolja a zsírraktározást, különös tekintettel a hasi zsírra. Noha a változások nem egyik napról a másikra következnek be, mivel az almaecet hosszú távon fejti ki igazán hatását, következetességgel és megfelelő étrenddel kiegészítve sokat tehetsz fogyásodért és emésztésed egészségéért. Étkezés előtt 10-15 perccel javasolt fogyasztani belőle.
Visszér ellen
Az almaecetet visszér ellen is gyakran alkalmazzák, mind belsőleg, mind külsőleg. Borogatással a gyulladás és a fájdalom csökkentésében segíthet, illetve érösszehúzó hatása is van, belsőleg alkalmazva pedig természetes vértisztító, méregtelenítő és vérkeringés-javító hatása van – így almaecettel csökkenthetőek a visszeres panaszok.
Gyomorsav ellen
Talán a felsorolás egyik legmeglepőbb pontja, hogy az almaecet gyomorsav ellen is jól használható és rendszeresen alkalmazzák a savas reflux kordában tartására is.
Reflux esetén ugyanis – az égő gyomor érzet ellenére – a gyomor elveszíti a savasságát, így nem éri el azt a savasságot, amely a gyomorszáj záródását előidézi, így semmi nem akadályozza meg a gyomorsav nyelőcsőbe jutását. A savlekötő tabletták ilyenkor a pillanatnyi gyomorégést ugyan megszüntetik, de mivel csak csökken a gyomor savassága, továbbra is nyitva marad a gyomorszáj, a reflux pedig állandósul. Ezzel szemben, almaecet fogyasztásakor a savasság helyreáll, ennek következtében a gyomorszáj bezárul, így csökkennek a savas reflux és nyelőcső reflux tünetei.
Az erek egészségéért
Az almaecet hatása az erekre rendkívül pozitív, rendszeres fogyasztása egyes kutatások szerint csökkentheti a szívbetegség kockázatát is. Egyszerre segíthet a vérkeringés javításában, a vérnyomás csökkentésében és az érelmeszesedést okozó zsír-, koleszterin- és kalciumlerakódások feloldásában. Kutatásokban az almaecet jelentősen javította a vérzsírszint értékeket. Ha meszesedéssel küzdünk, érdemes minden nap fogyasztani az almaecetből.
A máj egészségéért
Mint közismert, a máj a szervezet méregtelenítő központja, de az emésztésben, a koleszterin termelésében, lebontásában, a vércukor szabályozásában és a vér tisztításában is elengedhetetlen a szerepe. Az almaecet közvetett és közvetlen úton is segítheti a máj egészségét, hiszen pozitív hatásai a gyulladáscsökkentésre, fogyásra, emésztésre, koleszterin- és vércukorszint csökkentésére is kiterjednek. Így segíti a méreganyagok gyorsabb, hatékonyabb kiürülését, a zsírmáj elleni küzdelmet is.
Az optimális vércukorszintért
Az egészséges vércukorszint fenntartását a finomított szénhidrátok, cukrok kerülése, valamint a rendszeres testmozgás mellett az almaecet is hatékonyan támogathatja. A kutatások azt mutatják, hogy javítja a sejtek inzulinérzékenységét, jelentősen csökkenti az étkezések utáni vércukrot, lefekvés előtt fogyasztva pedig a reggeli éhgyomri vércukorértéket is lejjebb viszi.
Hajápolás, korpásodás
Vizes oldatként kiválóan használható az almaecet hajápolónak. Amellett, hogy csökkenti a korpásodást, visszaállítja a fejbőr ideális pH értékét, puhábbá és fényesebbé varázsolja a hajszálakat. Az almaecet elpusztítja a korpát okozó gombákat és visszaállítja a fejbőr pH-értékét. Ha korpásodással küzdünk, érdemes – korpásodás elleni samponnal való – hajmosás után leöblíteni almaecetes vízzel a hajunkat.
Bőrápolás
Az almaecet jótékony hatása a bőrápolásra is kiterjed. Az ecet ugyanis összehúzza, feszesíti a bőrt, aminek következtében mind az arcbőrön, mind egész testen szokták alkalmazni a ráncok és bőrhibák csökkentésére. Érdemes azonban odafigyelni rá, hogy ne essünk túlzásba, érzékenyebb bőr esetén fontos, hogy megfelelően hígítsuk az almaecetet vízzel – így tonikként is alkalmazható. Antioxidáns összetételének és béta-karotin tartalmának köszönhetően segít a bőr fiatalságának megőrzésében és annak regenerálásában.
Csípések, kiütések, napégés kezelése
A korábban felsoroltak mellett az almaecet hatékonyan enyhíti a napégés tüneteit, valamint a különféle csípések okozta duzzanatot és kellemetlen érzést. Ilyenkor borogatásként érdemes alkalmazni, vízzel hígítva.
Milyen formában fogyaszthatsz almaecetet?
Ma már rengeteg lehetőség közül választhatsz, ha almaecetről van szó. Sokan ma is a hagyományos formára esküsznek, és magában, esetleg vízzel elkeverve fogyasztják az ecetet, ez azonban problémás lehet. A tartós fogyasztása ilyen módon a fogzománcra káros és sokak számára az íze sem jóleső. Időről időre alkalmazható így, mondjuk egy finom salátára, vagy más különleges fogásra téve, de mindenképp érdemes a mértékletességre odafigyelni és nem kizárólagosan ebben a formában fogyasztani az almaecetet.
A manapság divatossá vált almaecet-gumicukor amellett, hogy szintén nem kedvez a fogaknak, sok esetben jó adag cukrot is tartalmaz (legyen az természetes vagy éppen hozzáadott cukor), ami pont ellene is dolgozhat azoknak a céloknak, amiket az almaecet segítségével szeretnénk elérni.
Rendszeres alkalmazásra jó alternatíva lehet a kapszula, melyből megfelelő ütemben szívódik fel a hatóanyag, kíméli a gyomrot és nem teszi ki kéretlen savas közegnek a fogakat. Emellett, az almaecet kapszula nem tartalmaz cukrot és egyéb édesítőszereket, csakis a legfontosabb hatóanyagokkal támogatja szervezeted egészségét.
Mik lehetnek az almaecet fogyasztásának mellékhatásai?
Az almaecet mellékhatásairól is érdemes azonban szót ejteni, hiszen mindig fontos képben lenni, mit viszünk be a szervezetünkbe. Az előző pontban már utaltunk rá, hogy ha nem megfelelő formában és mennyiségben fogyasztunk az ecetből, olyan kellemetlen hatásokkal szembesülhetünk, mint a fogzománcot maró sav, valamint a gyomorban keletkező maró hatás. Ha magában, vagy vízzel elkeverve fogyasztunk belőle, akkor az ecet túl hirtelen érkezik meg a gyomorba és így nem a legmegfelelőbb a felszívódása, valamint a nyelőcső irritációjához is vezethet. Emellett a szájüregben is okozhatunk károkat, mert a fogzománcnak kimondottan káros a folytonos savas közeg.
Hogyan kerülheted el az almaecet fogyasztásának mellékhatásait?
A korábban említett negatív mellékhatások ugyan valós veszélyt jelentenek, amíg körültekintően választod meg a bevitt almaecet formáját, mennyiségét és minőségét, addig nem lehet baj. A többi növényi étrend-kiegészítőhöz hasonlóan az almaecet esetében is nagyon fontos a tudatosság. Éppen ezért a szervezetednek akkor teszed a legjobbat, ha az elkerülhető hibákat szem előtt tartva olyan beviteli formát választasz, mellyel célzottan és biztonságosan tudod kezelni a problémáidat. Kapszulázott almaecet alkalmazásával garantáltan megóvhatod fogzománcod egészségét és a gondosan kiszámolt mennyiségnek köszönhetően attól sem kell tartanod, hogy maró érzést tapasztalsz a gyomrodban, nyelőcsövedben.
Az almaecet kapszulát a Netamin kínálatában itt találod.
Mindent összevéve, az almaecet egy rendkívül hasznos és sokoldalú folyadék, mely az egészség számos területén alkalmazható, legyen szó emésztésről, bőrápolásról, fogyásról, méregtelenítésről, vagy akár az érrendszer védelméről. De ahogyan cikkünk végén kitértünk rá, kimondottan fontos, hogy a megfelelő mennyiséget vigyük be a szervezetünkbe és ehhez a legmegfelelőbb formát válasszuk. Ha így teszünk, az almaecet beépítése a mindennapokba a legjobb eséllyel pozitív eredményeket hoz majd.