A kolin a B-vitaminok családjába tartozó, vízoldható vitamin, B8 néven is ismerhető, de szervezetünk képes szintetizálni is azt. Mint vízoldékony vitamin, a napi bevitelről gondoskodnunk kell, mivel az ilyen típusú vitaminok feleslegét a szervezet a vesén keresztül kiválasztja.
Az acetil-kolinnak az idegrendszerben történő szintézisét kolin szájon át történő szedésével fokozni lehet. Acetilkolin az idegszövetek épülésében segédkezik. Az sejtek energiaellátásában is közreműködik, illetve az idegi impulzusok haladását, az információ átadását, a sejten belüli kommunikációt könnyíti, különösen az emlékezési folyamatokban. Egy kutatás kimutatta, hogy a megfelelő kolinellátottságnak fontos szerepe lehet az intelligenciában. Ha növeljük kolinbevitelünket, az emlékezőképességünk is megnőhet! Memóriateszteken azok az emberek, akiknek az étrendje gazdag volt kolinban jobban teljesítettek.
A kolin felhasználásával keletkezik két fontos vegyület, a foszfatidil-kolin és a sphingomyelin. Állatkísérletekből azt a következtetést vonták le, hogy a megfelelő kolin-ellátottság a terhesség során létfontosságú az utód agyának kifejlődésében. Nem terhes nőknek napi 425 mg kolint javasolnak, 450 mg-ot a terheseknek és 550 mg-ot a szoptatós anyáknak. A vér-agy gáton keresztül bejut az agyba, megvédi az étrend napi változásainak hatásától. Segít megőrizni a sejthártya épségét, részt vesz a sejtstruktúrák és sejtfunkciók megőrzésében is.
Vizsgálatok szerint a tartósan elégtelen kolin-bevitel idős korra hozzájárulhat a gyorsabb szellemi leépüléshez. Éppen ezért segítheti az időskori leépülés elleni harcot. Hasznos lehet frontérzékenység esetén is szedni.
Nyugtató hatási is kifejt, stresszes élethelyzetben segíthet könnyebben túljutni a nehézségeken, illetve stimulálják a gyomorsav-elválasztást fokozó idegeket.
A máj méregtelenítő munkáját is megtámogatja, így a méreganyagok és a gyógyszermaradványok könnyebben kiürülnek a szervezetünkből, nem terhelve tovább azt. Az érrendszer védelme mellett tehát a májat is megvédi. Alkohol és drogfogyasztás esetén növelni kell a bevitt kolin mennyiségét is.
A kolin zsírokat emulgeáló hatású vegyület. A kolin átalakulás után segít csökkenti a homocisztein szintjét, így részt vesz a koleszterinszintézis szabályozásában is. A zsírok és a koleszterin felhasználását támogatja, segíti, hogy a koleszterin emulzióban maradjon, így harcol a káros lerakódások, és az érbetegségek ellen. Mivel közreműködik a zsírsavak felhasználásában, így a májat megvédi az elzsírosodás ellen. A szervezetbe bevitt zsír elégetését is támogatja, így felhasználható diéta mellett.
Természetes forrása a tojássárgája, a zöld levelű főzelékfélék, az élesztő, földimogyoró és a búzacsíra. Lecitinben, különösen szójalecitinben is megtalálható, 10-20%-ban.