Annyi dologhoz tudjuk kötni a körtét, mégis érdemtelenül elhanyagoljuk. Több érdekes történet is fűződik hozzá, mégis mindig a háttérbe szorul a nagy testvér, az alma mellett. Pedig nem csak finom, hanem rengeteg jótékony hatása is van, vitaminokban gazdag és számos egészségügyi problémán segíthet.
Pár szó a körte múltjáról
A körtét Homérosz egyenesen az istenek ajándékának nevezte. Az első nemesítéseket a görögök végezték körülbelül háromezer évvel ezelőtt, ám a rómaiak már ezelőtt is legalább 40 különböző fajtát termesztettek. Ezek főleg színükben (zöldtől egészen pirosig) és formájukban tértek el egymástól. A középkorban nem merték nyersen, csak főzve fogyasztani, ugyanis magában rossznak, mérgezőnek tartották. Ezt a tévhitet a Napkirály korában oszlatták el olyannyira, hogy akkor már egyenesen uralkodói ínyencségnek számított.
Egy mitológiai történet is fűződik ehhez a gyümölcshöz, miszerint Tantaloszt - Zeusz egyik fia a sok közül - gaztettei miatt száműzték az alvilágba, ahol gonosz cselekedeteit egy körtefa alatt kellett meggyónnia. Mikor megéhezett a feje felett lógó gyümölcsökből akart szakítani egyet, de annak ágai folyton visszahúzódtak, így örökre éhes maradt. Míg a kínai hagyományban a körtefa a szomorúság és az elválás szimbóluma, addig a keresztény kultúrkörben fehér virágaival Szűz Máriát jelképezi.
A körtefogyasztás jótékony hatásai
Rengeteg jótékony összetevő található benne, többek közt sok benne a A-, B1-, B2- és C-vitamin, ezen felül kalcium, magnézium, vas és kálium tartalma is említésre méltó. Polifenol antioxidánsokban is gazdag, mint a gyümölcsök többsége. Lehetőleg hámozatlanul együk, mivel a héja 6x annyi polifenolt tartalmaz, mint a belseje. Sokoldalú gyümölcs, hiszen rengeteg problémára gyógyírt jelenthet.
A körtében található rost (pektin) segíti az emésztést és a belek normál működését, mivel lazítja a székletet. A vízben oldódó rostok ezen felül táplálják a jó baktériumokat a belekben, a bélflóra rossz minősége pedig egyre több betegséggel hozható kapcsolatba.
A rostok ezen felül megkötik a táplálékkal bevitt koleszterint is, így hozzájárulnak az érrendszer egészségéhez. A körtében található egyik antioxidáns a quercetin, mely gyulladáscsökkentő hatással bír és az olyan szívbetegségek kockázatát csökkenti, mint a magas koleszterinszint és vérnyomás.
Fogyókúra alatt is szabad körtét enni?
Szabad, sőt! Fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják, mert alacsony a kalória-, viszont magas a víztartalma - így eltelít, de nem hizlal. A már említett rostok pedig a fogyókúra alatt is segítenek fenntartani az egészséges emésztést. Természetesen a mérték tartása itt is fontos: kombináld zabkásával, vagy fogyassz 1-2 darabot ha rád tör az édesség-éhség.
Körte vásárlása és tárolása: praktikus tanácsok
Szegény körte kevésbé közkedvelt, mint közeli rokona az alma, pedig egyedi, édes íze semmivel össze nem hasonlítható. Szerencsére könnyen találunk a körtéből is a boltokban, piacokon hazait, ráadásul ugyanúgy hosszú időn keresztül tárolható hűvös helyen, mint az alma. Utóérő, tehát leszedés után is tovább érik - amikor válogatsz, vedd figyelembe ezt is! Gondold át, hogy mire fogod használni. Ha megpárolva, süteménybe vagy akár smoothie-ba teszed, jó a puhább. Ha nagyon érett, akkor érdemes azonnal feldolgozni. Rohadt vagy penészes folt ne legyen rajta, mert az a mellé tett jó gyümölcsöt is könnyen megromlasztja. Jól szellőző, hűvös helyen áll el a legtovább - ha nagyon sokáig szeretnéd tartogatni, akkor egyesével csomagold őket papírba. Megmosni szigorúan csak fogyasztás vagy feldolgozás előtt érdemes!
Körte változatos felhasználása
Ízlés dolga, hogy ki melyik fajtát szereti jobban - például a keményebb, szárazabb alexandert, vagy a lédús és édes vilmost. Lehet bármelyiket nyersen, magában is fogyasztani természetesen, de süteményeket, smoothiekat, vagy akár a reggeli zabkását is fel lehet vele dobni. Sütésre, párolásra a puhább, érettebb körte az ideális. Aki nyitott a kevésbé hagyományos ízekre, az salátába is teheti. Fűszerek, amik jól passzolnak a körtéhez: vanília, gyömbér, fahéj, kardamom.
Körtés receptjeink gyűjteménye:
Glutén- és laktózmentes fánk nyers "lekvárral"
Pirított dióval és zabpehellyel töltött körte
Próbáld ki a recepteket, vagy kísérletezz ki újakat körtével - ha pedig nincs kedved/időd ezzel foglalkozni, akkor egyél egyet uzsonnára nyersen egy marék dióval. Használd ki, hogy itt a szezonja és élvezd a jótékony hatásait!