Egy kis sárga vadvirág, amiről első ránézésre nem is gondolnánk, hogy milyen sok jótékony hatással bír és mennyi betegség kezelhető vele. Ez a ligetszépe. A magjából kinyert olaj egészen különleges gyógyító erővel bír. Szakértők szerint a ligetszépeolaj a legfontosabb megelőzési felfedezés a C-vitamin óta. A következőkben összefoglaljuk, hogy vajon mivel is érdemelte ki ezt a megtisztelő titulust!
Mik a legfontosabb tudnivalók a ligetszépéről?
A parlagi ligetszépe (Oenothera biennis) a ligetszépefélék (Onagraceae) családjába tartozó, lágyszárú, évelő gyógynövény, amely 1-1,5 méterre is megnő. Évszázadokkal ezelőtt a dél-amerikai indiánok már ismerték és használták ezt a növényt a bőrproblémák kezelésére, sebgyógyításra, belsőleg pedig az asztma és megfázás ellen.
A ligetszépe a XVII. században jutott el Angliába, ahol hamarosan „a király mindent gyógyító szere” elnevezéssel illették. 1917-ben egy Unger nevű német tudós megvizsgálta a növényt és felfedezte, hogy magjainak 15%-a olaj. Az elkövetkező évtizedekben tovább elemezték a ligetszépeolaj kémiai felépítését. Egészen az 1960-as évekig kellett várni arra, hogy brit tudósok a ligetszépeolaj egészségre gyakorolt hatásait vizsgálni kezdjék.
Mostanra több mint 600 olyan kutatás található a tudományos publikációkat összegyűjtő PubMed adatbázisában, mely a ligetszépeolajjal és annak hatóanyagaival foglalkozik.
Milyen hatóanyagokat tartalmaz?
A ligetszépe olajában két fontos telítetlen zsírsav található: a linolsav (az olaj mintegy 72%-a) és a gamma-linolénsav (mely az olaj közel 9%-át teszi ki).
A linolsav egy esszenciális zsírsav, mivel szervezetünk nem képes előállítani, mégis szüksége van rá, így ételekkel vagy kiegészítőkkel kell fedeznünk szükségleteinket. Kritikus szerepet játszik szervezetünk ezernyi kémiai reakciójában.
A gamma-linolénsav (GLA) egy nem esszenciális (omega-6), többszörösen telítetlen zsírsav. A világon elsőként a ligetszépe magjából izolálták. Számos egészségügyi probléma kezelésére, enyhítésére alkalmazzák.
A ligetszépeolaj emellett egy fenilalanin nevű aminosavat is tartalmaz, ami fájdalomcsillapító hatással bír.
Mire jó a ligetszépeolaj?
Az ekcéma kezelésére
Bizonyos esetekben az ekcéma azért alakul ki, mert a szervezet nem képes a táplálékkal bevitt zsírokat gamma-linolénsavvá alakítani. A ligetszépeolajban található GLA bevitele szervezetünkbe ezért segíthet a betegség kezelésében. Több mint 30, embereken végzett kutatás igazolta már, hogy a ligetszépeolaj enyhíti az ekcéma (vagy atópiás dermatitisz) kellemetlen tüneteit.
Menstruációs panaszok esetén
Szakértők úgy vélik, hogy a menstruációs fájdalmak oka a túlzott prosztaglandin-termelés. A prosztaglandinok hormonszerű vegyületek, ezek váltják ki a méh görcsös összehúzódásait. A ligetszépeolajban található GLA gátolja a prosztaglandin-termelést, ezért enyhíti a menstruációs görcsöket, illetve a premenstruációs szindróma tüneteit is.
Fibrocisztás emlőbetegségben szenvedő nőknél a ligetszépeolaj esszenciális zsírsavai csökkentik a gyulladást és támogatják a jód felszívódását, ami igen alacsony lehet náluk. A ligetszépeolaj a menopauza idején mérsékli a hőhullámokat és javítja a közérzetet.
Csontritkulás ellen
A kutatási eredmények szerint halolaj, kalcium és ligetszépeolaj kombinációja segít a csontritkulás okozta csontvesztést mérsékelni, valamint a csontsűrűséget növelni.
Az idegrendszer támogatása
A ligetszépeolajban lévő nagy mennyiségű „jó” zsírsav segíti a sclerosis multiplex-szel és a diabétesszel összefüggő idegkárosodások enyhítését. A klinikai kutatások 6-12 hónapos kúra után mutatták ki a jótékony hatást. A zsírsavak továbbá hosszú távon alkalmazva támogatják az idegrendszer egészséges működését.
Ízületi gyulladásra
A GLA erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns, emiatt kitűnően alkalmazható az ízületi fájdalmak és megbetegedések enyhítésére. A glasgow-i egyetem dupla-vak kísérlete szerint a ligetszépeolaj a reumás betegek 83%-ánál jelentős mértékben csökkentette a panaszokat.
Szépségápolás
A ligetszépeolajban található értékes zsírsavak táplálják a bőrt, a hajat, a fejbőrt és a körmöket, megőrizve azok egészségét és szépségét. Remekül használható száraz bőr, repedezett körmök, töredezett haj és hajhullás esetén. A bőrt rugalmassá teszi, megújítja és hidratálja.
Súlykontroll
A GLA aktivizálja az úgynevezett barna zsírszövet (zsírsejtek) működését, aminek hatására felpörög az anyagcsere és beindul a kalóriaégetés.