Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Lizin hatása

Ez a lizin hatása a szervezetre

Milyen pozitív egészségügyi hatásokkal jár a lizin rendszeres pótlása? Hogyan érdemes biztosítani a bevitelét? Mutatjuk a pontos válaszokat!

A lizinről keveset hallunk napjainkban, pedig egy igen fontos esszenciális aminosavról van szó, amit a szervezet nem képes önmaga előállítani, ezért külső forrásokból szükséges fedezni. A lizin a fehérjék egyik alapvető építőeleme. Korábban nem használták táplálékkiegészítőként, csak élelmiszer adalékanyagként elsősorban a vegetáriánus élelmiszerekben, mivel ebből az étrendből a lizin sokszor hiányzik. A lizinnek többek között nagy szerepe van a növekedésben, a szövetek regenerálódásában, gyógyulásában és az immunrendszer támogatásában. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a lizin hatását a különböző életfolyamatokra, hiánytüneteit és kitérünk a lizin pótlásának módjaira is.

A lizin esszenciális - azaz nélkülözhetetlen - aminosav: nem képes önállóan szintetizálódni, ezért az étrendünkből, illetve táplálékkiegészítőkből kell hozzájutnunk. Kétbázisú aminosavnak is nevezik, mint az arginint, ciszteint vagy az ornitint. Kutatások szerint a lizin kötődik néhány ásványhoz, mint a réz, amely lehetővé teszi a lizin gyorsabb szállítását a vörös vérsejtekbe.

A lizin hiányának következményei

Ez az aminosav szükséges a hormonok és enzimek képződéséhez is, gyermekeknél pedig a növekedéshez, csontjaik fejlődéséhez. Felnőtteknél a lizinnek nagy szerepe van a kalcium beépülésében és a nitrogénegyensúly fenntartásában. Ha nem fogyasztunk elegendő lizint, akkor szervezetünk nem tud elegendő immunsejtet és hormont termelni.

A lizinhiányos embereknek általában gyengébbek a csontjaik, mivel a szervezet kollagén és kalcium termelése lelassul, ami a csontok törékenységéhez vezethet. A marylandi orvosi egyetemen végzett kutatások szerint a lizin hiánya meghosszabbíthatja a lábadozást és lassabb sebgyógyulást eredményez. Sportolók esetében a hiánya az edzés utáni lassabb regenerációt okozhatja, melyhez a sebek lassabb gyógyulása, fáradtság, vérszegénység is társulhat.

Lizin szükséges az élelmiszerekben lévő kalcium felszívódásához is, hiánya esetén a kalcium nagy része a vizelettel távozik a szervezetből. Szélsőséges esetekben a lizin hiánya niacin (B3-vitamin) hiányhoz is vezethet, ami a pellagra nevű betegséget okozza, ami a bőr gyulladásával, elszarusodásával és hámlásával jár.

A vegetáriánus étrend általában lizinhiányos, ezért vegetáriánusoknak célszerű kúraszerűen alkalmazni a lizint. Kevésbé veszélyeztetettek a tojást és tejtermékeket is fogyasztó ovo-lakto vegetáriánusok.

Lizinhiány tünetei

A lizinhiányra sokféle, elsőre akár teljesen ártalmatlannak tűnő, jel utalhat. Az alábbiak tartoznak a leggyakoribb jelek közé:

  • májproblémák
  • hangulatingadozások
  • koncentrációs nehézségek
  • állandó fáradtságérzet
  • hajhullás
  • étvágytalanság
  • vérbe borult szem
  • gyermekeknél növekedésben való lemaradás

Milyen állapotok esetén lehet még szükségünk lizinre?

  • Herpesz megelőzéséhez és kiegészítő kezeléséhez
  • Influenzás, náthás időszakokban általános immunerősítés céljából
  • Cytomegalovirus, Epstein-Bahr fertőzés, övsömör kiegészítő kezelésében és megelőzésében
  • Szorongás esetén
  • Cukorbetegségből adódó szövödmények megelőzésére
  • Változókor, időskori csontritkulás esetén

Ezek a lizin hatásai a szervezetre

Javítja a fizikai teljesítményt

Ha növeljük a lizin bevitelét az a fizikai teljesítmény javulásához vezethet. A lizin, mint a fehérjék egyik építőeleme hozzájárul az izomzat építéséhez és regenerációjához. Jótékony hatással lehet a zsírégetésre is. Sportolóknál a lizin pótlása elősegítheti a növekedési hormon termelését és javítja a fizikai teljesítményt. A lizin elősegíti a kollagén előállítását is, jó hatással van a porc és izomszövetek erősségére.

Elősegíti a kalcium felszívódását

Kutatások szerint a lizin növeli a kalcium felszívódását a belekben és csökkenti a vizelettel való kiválasztását is, vagyis segíti a szervezetben a csontépítő ásványi anyag megtartását. Lényeges szerepet tulajdonítanak neki a csontritkulás megelőzésében és kezelésében is, mivel összefüggést mutattak ki a lizin hiánya és a csontszövetekben lévő kalciumhiány között. Menopauza idején a nőknek minimálisan 500 mg lizin szedése javasolt naponta.

Erősíti az immunrendszert

Antibakteriális, antivirális hatásának, illetve az immunsejtek előállításában betöltött alapvető szerepének köszönhetően a lizin fogyasztása meghűléses időszakokban is ajánlott, kezdődő megfázásos tünetek esetén is. Segít a betegségek megelőzésében és lerövidíti a tünetek időtartamát. Torokfájással kezdődő meghűléses betegségek kezelésére is alkalmas. Célszerű ilyenkor 1-2 napos lizin kúrát tartani.

Gyorsítja a sebek gyógyulási idejét, jó hatással van a bőrre

Törések és sebek gyógyulásában az egyik legfontosabb aminosav a lizin, mivel segíti a kalcium gyorsabb felszívódását, ezért hatékonyan lerövidíti a regenerációra szükséges időt. A lizin, mint a bőralkotó kollagén minőségét meghatározó anyag, remek alapanyaga kozmetikumoknak, krémeknek. Sérülések, pattanások kezelésében is látványos eredmények érhetőek el vele.

Csökkenti a herpeszek kialakulásának esélyét

A lizin pozitív hatással van a herpes simplex vírus okozta tünetek kezelésére és megelőzésére. A Maryland Egyetemen végzett kutatás szerint, mely a lizin herpeszre gyakorolt hatásáról szólt, kimutatták, hogy a magas arginin szint fontos szerepet játszik ebben a vírusos betegségben. A herpes simplex a replikációjához (azaz szaporodásához) arginint igényel, viszont a lizin képes elnyomni ezt a folyamatot, tehát célzott pótlásával megakadályozhatja a herpesz vírus kialakulását.

Csökkentheti a cukorbetegség okozta tüneteket

A cukorbetegek körében folytatott tanulmány szerint a lizin hozzájárult a vércukorszint csökkentéséhez és az inzulin elválasztásának növeléséhez. Azoknál a betegeknél, akiknél a cukorbetegség első tünetei jelentkeznek, képes megakadályozni a vérfehérje glikációját (a cukor fehérjéhez való kötődését) és megóvni a szemek és az idegsejtek károsodását.

Támogatja az emésztőrendszer működését

Megkönnyíti az emésztést és a tápanyagok felszívódását, pozitív hatással lehet a test ólomtól való méregtelenítésére is.

Oldja a stresszt és a szorongást

A lizin természetes módon csökkenti a kortizolszintet, ezért fontos szerepe lehet a szorongásos tünetek enyhítésében, például a stressz okozta hasmenés megakadályozásában. Egy tanulmány szerint a lizin rendszeres bevitele esetén csökkent a krónikus fáradtság és enyhült a stressz.

Javítja a szív- és érrendszer egészségét

Jótékony hatással van az erekre és hozzájárul az érelmeszesedés megelőzéséhez, mivel gátolja a triglicerid és koleszterin lerakódások kialakulását. A lizin megkönnyíti a véráramlást az erekben, anélkül, hogy az erek falán káros zsírlerakodást vagy plakkokat okozna.

Segíthet az öregedés jeleinek lassításában

Kutatások szerint lizin és az arginin időseknél képes növelni a pajzsmirigy hormon kiválasztást, ami segíthet az időskori immunhiányos állapot kialakulását. Az agy megfelelő működésében is fontos szerepet játszik a lizin, hiánya a rövid távú memória és koncentrációkészség romlását eredményezheti. Hiánya a reprodukciós szerveket is érinti, nőknél libidó hiányához vezethet, míg férfiaknál merevedési zavarokat okozhat.

Hogyan érdemes a lizint pótolni?

A lizint természetes forrásokból is bevihetjük szervezetünkbe, azonban előfordulhat, hogy étkezésünk kevésbé kiegyensúlyozott, ilyenkor étrend-kiegészítő formájában javasolt a pótlása. A táplálékkiegészítők között a lizin elérhető por, tabletta és kapszula formájában is.

A legtöbb lizint tartalmazó források 100 grammban:

  • marha- és bárányhús – 3,582 mg
  • parmezán – 3,306 mg
  • pulyka- és csirkehús – 3,110 mg
  • disznóhús – 2,757 mg
  • pörkölt szójabab – 2,634 mg
  • tonhal – 2,590 mg
  • garnélarák – 2,172 mg
  • tökmag – 1,386 mg
  • tojás – 912 mg
  • fehérbab – 668 mg

Mennyi a lizin ajánlott napi adagja?

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) és FAO (Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet) ajánlása a lizin dózisára vonatkozóan, 30 mg / kg testtömegenként vagy körülbelül 2,1g/70 kg testtömegre, egy egészséges ember számára. Természetesen számos olyan élethelyzet vagy betegség van, amikor ennél több lizinre van szüksége a szervezetünknek.

Herpesz vírus esetén ajánlott napi dózis

A lizin képes megállítani a herpesz tüneteinek kifejlődését, amikor a szedését elkezdik. Ha jelentkezik az égető érzés, 1-2 grammot bevéve a kellemetlen tünetek 5-10 percen belül megszűnnek. Sok esetben a vírus kifejlődésének megakadályozáshoz elegendő napi 2 gramm egyszeri bevitele. Más esetekben előfordulhat, hogy ha az első adag kiürül a szervezetből, újra visszatérhetnek a kellemetlen tünetek. Ilyenkor javasolt 2-3 napos lizinkúrát tartani, vagyis napi 3-4-szer 1-2 grammot beszedni belőle.

Állandó szedés esetén, a herpesz megelőzésének támogatására, már akár napi 500-1000 mg lizin is elegendő lehet. Számos kutatás szerint már ez a dózis is hatékonyan csökkenti a fellángolás esélyét. Mindemellett a lizin herpesz elleni hatása tovább erősíthető C-vitamin, cink vagy Echinacea kivonat szedésével is.

Vannak-e káros hatásai a lizin túlzott fogyasztásának?

Túladagolásával kapcsolatban akut vagy krónikus mérgezést még nem írtak le. A szervezetből a felesleges lizin a vizelettel kiürül, ezért a napi nagy dózisú, 20 g-nál több lizin rendszeres bevitele a veséket terhelheti meg. Terhes anyák esetében nem áll rendelkezésre tudományos adat a lizin szedésére vonatkozóan, ezért szedése nem javasolt a várandósság alatt.


Megállapíthatjuk tehát, hogy a lizin fogyasztása számos előnnyel jár szervezetünk számára. Kiválóan támogatja az immunrendszert, segítségével eredményesen megelőzhetőek és kezelhetőek a megfázás tünetei, lerövidíti a sebgyógyulást és nem utolsó sorban a herpesz elleni küzdelemben is élen jár. Amennyiben az ajánlott dózist betartjuk, biztonságosan, kúraszerűen alkalmazható étrend-kiegészítő formájában is.

Felhasznált irodalom
gymbeam.hu/blog/lizin-egy-gyogyito-hatasu-csodaszer/
vitaminsziget.com/ecikk.php
yiya.hu/lizin-kapszula-tabletta.php
egeszsegtukor.hu/noi-tukor/mikor-erdemes-lizint-szedni.html
vitamin-abc.hu/blog/l-lysine__egy_ertekes_aminosav
jamieson.hu/hu/lizin-a-potolhatatlan-aminosav.b-428.html

https://www.jomtom.hu/51-indok-a-lizin-hasznalatara
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Lizin Pajzs komplex kapszula
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér