A fehérje életünk alapja, testünk legfontosabb építőanyaga. Megfelelő fehérjebevitel nélkül igazán egészségesek, energikusak és boldogak sem tudunk lenni. Azt már te is biztosan tudod, hogy fokozott fizikai aktivitás (sport, kemény fizikai munka) esetén több fehérjére van szüksége a szervezetednek, hogy tartani tudja a lépést és hatékonyan regenerálódjon. Ha például rendszeresen (legalább heti 3-szor) edzel, akkor testsúlykilogrammonként kb. 1,4-2 gramm fehérjét érdemes naponta fogyasztanod. Ha izomépítés a célod, akkor 1,6-2,4 g/kg/napra is emelheted a beviteled.
De azt vajon tudod-e, hogy egyéb élethelyzetekben mennyi fehérje bevitelére lehet szükséged? Például fogyókúra, tartós stressz vagy éppen krónikus betegség esetén? Most eláruljuk!
Tartsd szem előtt, hogy az alábbiak inkább minimum ajánlások, és semmi rossz nem fog történni, ha több fehérjét fogyasztasz (feltéve, hogy közben betartod a tápanyag- és kalóriabevitelre vonatkozó egyéb célkitűzéseidet is). A fehérje-túladagolás veszélyétől semmiképpen nem kell tartanod.
Fehérjeszükséglet fogyókúra esetén
Ha fogyásról van szó, a fehérje a legfontosabb makronutriens. Számos tudományos kutatás igazolja, hogy a fehérjében gazdag étrend (amikor a kalóriabevitel akár 35%-a vagy még annál is nagyobb hányada fehérje) rövid és hosszú távú fogyáshoz is nagyon hatékony. A fehérje jobban elnyomja az étvágyat, mint a szénhidrát vagy a zsír, így segíti a teljes kalóriabevitel csökkentését.
Magas fehérjetartalmú diétával nemcsak több zsír égethető el, de a fogyókúra során tapasztalt izomvesztés is így minimalizálható a legjobban. Egy 1999-es tanulmányban magas fehérjetartalmú diéta (25% fehérje, 45% szénhidrát, 30% zsír) segítségével a túlsúlyos férfiak és nők 6 hónap alatt átlagosan 3,3 kg-mal több testzsírt adtak le, mint a magas szénhidráttartalmú (12% fehérje, 58% szénhidrát, 30% zsír) diétát követők.
Mennyi fehérjét fogyassz, ha fogyni szeretnél? Ha sportolsz, fizikailag aktív vagy és csak felesleges zsírtól szeretnél megszabadulni, a lehető legtöbb izom megőrzésével, akkor 1,6-2,4 g/kg/nap segít neked ebben. Ha túlsúlyos vagy elhízott vagy, akkor elegendő 1,2-1,5 g/kg/nap.
Fehérjeszükséglet anyagcsere- és vércukorproblémák esetén
Kutatásokból az derül ki, hogy a fehérje segít kiegyensúlyozni a vércukorszintet, széles körű pozitív hatásai vannak az anyagcsere és a szív- és érrendszer működésére, valamint csökkenti a gyulladást jelző anyagok szintjét. Egy 2003-as vizsgálat szerint a magas (teljes kalóriabevitel 30%-át kitevő) fehérjebevitel segíthet 2-es típusú cukorbetegeknek a vércukorszint kontrollálásában.
Mennyi fehérjét fogyassz, ha magas a vércukrod? Ha vércukorszinted magasabb, mint a normális, akkor érdemes a napodat mindig egy fehérjében gazdag reggelivel kezdeni, pl. fehérjés zabkásával, smoothie-val vagy egy vegán omlettel. A teljes fehérjebeviteled kb. 2 g/kg/nap legyen.
Fehérjeszükséglet nagy fokú stressz esetén
Az erős stressz növeli az allosztatikus terhelést (ez a szervezet elhasználódása stressz hatására), ami izomvesztéshez vezet. Kutatások szerint a kortizol (stresszhormon) emelkedett szintje elnyomja a fehérjedús ételek iránti vágyat és fokozza a szénhidrátban, zsírban gazdag ételek iránti sóvárgást. Stressz és szorongás esetén a szövetek újraépítéséhez elengedhetetlen a fehérje.
Ha krónikus stressztől szenvedsz vagy elmúltál 50 éves, könnyen lehet, hogy a gyomrod nem termel elegendő gyomorsavat. Ez elhúzódó teltségérzethez és a fehérje iránti vágy csökkenéséhez vezethet, a fehérjék megemésztéséhez ugyanis jó gyomorsavszint szükséges. Egyúttal a tápanyagok emésztése és felszívódása is romlik, ami hiánybetegségeket, krónikus betegségeket okozhat.
Mennyi fehérjét fogyassz, ha stresszes vagy? Ha a tapasztalt stressz enyhébb és/vagy csak 1-2 hétig tart, akkor elég kb. 1,5 g/kg/nap, de erősebb, hosszabb ideig (hetekig, akár hónapokig) tartó stressz esetén már inkább 1,8 g/kg/nap bevitele ajánlott.
Fehérjeszükséglet 50 év felett, krónikus betegség esetén
Az életkor előrehaladtával férfiaknál és nőknél is fokozatosan csökken az izomerő, az izomtömeg, és a csontsűrűség. Kutatások sora bizonyította, hogy a megnövelt fehérjebevitel segít ellensúlyozni ezeket a negatív hatásokat. Mivel a hosszabb várható élettartam és az erősebb izmok között szoros az összefüggés, ezért az izomerő fenntartása lényegében a hosszú élet egyik titka.
Az izomszövet sorvadása (izomatrófia) különösen nagy probléma tud lenni betegség vagy műtét utáni lábadozás, illetve krónikus betegség (pl. reumatoid artritisz, cukorbetegség, szívbetegség) esetén. Éppen ezért ilyen helyzetekben is nagyon fontos a bőséges és minőségi fehérjebevitel.
Mennyi fehérjét fogyassz, ha elmúltál 50 és/vagy krónikus beteg vagy? A vázizomzat és a csontok sűrűségének, erősségének megőrzése érdekében 1,5-1,8 g/kg/nap az ajánlott mennyiség. Ha izomépítés vagy fogyás a cél, akkor fel lehet menni egészen 2-2,2 g/kg/napra is.
Forrás:
thesustainabletrainingmethod.com/tstm-blog/2019/2/2/who-requires-higher-levels-of-protein-intak
examine.com/guides/protein-intake/