Senkinek sem tökéletesen óraműpontos a ciklusa, a néhány napos késések egyáltalán nem számítanak ritkaságnak. Van azonban amikor a szokottnál is jobban elhúzódik, mire „megérkezik” a menzesz, viszont a kellemetlen előjelek (görcsök, mellfeszülés) már napok óta kísértenek. Külön bónusz, amikor ez az elhúzódó menstruáció letarol egy fontosabb eseményt, akár nyaralást, kirándulás, vagy épp esküvőt. Szerencsére létezik pár olyan természetes praktika, ami szükség esetén segíthet kicsit megsürgetni a dolgokat, anélkül hogy bármilyen felbolydulást okozna a szervezetedben!
Mi okozhatja a menstruáció késését?
Az átlagos menstruációs ciklus hossza 28 nap, de ez csak egy átlag, vagyis lehet ennél rövidebb vagy hosszabb is. Egyénenként, sőt, ciklusonként is változhat. 21 és 35 nap között minden normálisnak tekinthető.
A ciklus során a méhnyálkahártya megvastagodik, felkészül az esetleg megtermékenyült petesejt befogadására és táplálására. Ha a megtermékenyülés nem következik be, a méhnyálkahártya leválik és a petesejttel együtt vérzés kíséretében kilökődik – ez a menstruáció.
Ha késik a menstruációd, arra számos lehetséges magyarázat lehet:
- nagy fokú stressz
- policisztás ovárium szindróma (PCOS)
- hormonális fogamzásgátlás
- krónikus állapotok, például cukorbetegség vagy cöliákia
- jelentősebb fogyás vagy hízás
- túlzásba vitt edzés
- pajzsmirigy problémák
- alacsony D-vitamin-szint
- menopauza
- terhesség
Ha 16 éves korig nem jelentkezik a menstruáció, az elsődleges vérzéshiány (primer amenorrhea), míg ha termékeny életkorban lévő nőnél marad ki egymás után legalább három menstruáció, az másodlagos vérzéshiány (szekunder amenorrhea).
A primer amenorrhea hátterében legtöbbször valamilyen genetikai vagy anatómiai rendellenesség áll, a szekunder amenorrhea leggyakoribb oka a terhesség.
Lehet, hogy terhes vagy?
Akár fontos programod lesz, akár nem, semmiképp ne próbáld megindítani a menstruációdat, ha lehetséges, hogy terhes vagy.
A menstruációt elősegítő anyagok közül sok abortív is, vagyis magzatkárosító, illetve magzatelhajtó hatással rendelkezhet. Bizonyos mennyiségben mérgezőek is lehetnek, komoly szövődményeket okozhatnak és akár halálhoz is vezethetnek.
Éppen ezért egyrészt fontos, hogy ha gyógynövényt veszel igénybe erre a célra, azt megbízható forrásból szerezd be és az előírásoknak megfelelően szedd, másrészt pedig ha szexuálisan aktív életet élsz, akkor még a szedés kezdete előtt győződj meg arról, hogy nem vagy terhes. Ne felejtsd: egyetlen fogamzásgátló módszer sem biztosít 100%-os védelmet!
5 tipp, ami segítheti a menstruáció beindulását
1. Gyógynövények
Bizonyos gyógynövények képesek lehetnek a medencetájék és a méh vérellátását stimulálni. Némely ezek közül a menstruáció megindítását is elősegítheti. Habár a tudományos bizonyítékok még váratnak magukra, a tradicionális gyógyászatban több száz vagy akár több ezer éve nagy sikerrel, mellékhatások nélkül alkalmazzák ezeket a természetes megoldásokat.
A következő gyógynövényeket szokták javasolni a menstruáció serkentésére, illetve a ciklus szabályozására: gyömbér, kurkuma, kínai angyalgyökér (dong quai), fürtös poloskavész, pásztortáska, réti palástfű. (Tipp: próbáld ki a Netamin Ciklus komfort kapszulát - ide kattintva a részletek).
2. Relaxáció
A késlekedő vagy kimaradó menstruáció hátterében sok esetben a túlzott stressz áll. Stressz esetén a szervezet kortizol és adrenalin hormonokat termel, melyek gátolhatják a rendszeres menstruáció fenntartásához elengedhetetlen ösztrogén és progeszteron hormonok termelését.
A stressz legjobb ellenszere a relaxáció, ugyanakkor egyén- és helyzetfüggő, hogy éppen milyen módszerrel érhető ez el. Sokan a jógában, gyengéd nyújtógyakorlatokban, baráti és családi programokban, vagy éppen valamilyen hobbiban találják meg a nyugalmat.
3. Orgazmus
Orgazmus hatására a méhnyak kitágul. Ez egyfajta vákuumot hoz létre, ami lényegében leszívja a menstruációs vért. A jó hír, hogy az orgazmust behatolással járó szexuális aktivitás, vagyis partner nélkül, egyes-egyedül is el tudod érni!
A rendszeres orgazmus egyúttal csökkenti a stressz káros hatásait és segíthet az egészséges hormonegyensúly fenntartásában is.
4. Meleg borogatás vagy fürdő
Egy meleg fürdő csodákra képes a merev izmok ellazítása és az érzelmi stressz enyhítése terén. Talán éppen ezért sok nőnél képes elősegíti a havivérzést is. Ha tovább akarod fokozni a hatást, tegyél néhány csepp nyugtató illóolajat is a fürdővízbe, például citromolajat vagy levendulaolajat.
Emellett a meleg borogatás is segíthet, például ha egy meleg vizes palackot helyezel a hasadra. A meleg nemcsak nyugtat, de a vérkeringést is serkenti, ezzel gyengéden gyorsíthatja a menstruációt.
5. Testmozgás
A mozgás során endorfinokat termel a szervezeted, ami egyszerre enyhíti a stresszt és csökkenti az ösztrogénszintet is. Mindkettő fontos a menstruáció elindításához – bár fontos megjegyezni, hogy az ösztrogénszint túlzott csökkentése kerülendő, hiszen ez egy sor egyéb problémához vezethet.
Az edzést mindig csak mértékkel végezd, a túlzásba vitt edzéssel ugyanis olyan hormonális változásokat is kiválthatsz, amelyek miatt teljesen kimarad a vérzésed.
Mikor érdemes orvoshoz fordulnod?
[caption id="attachment_30174" align="alignright" width="300"] 21-35 nap között a ciklus normálisnak tekinthető.[/caption]
Ahogy fentebb már említettük, egy átlagos menstruációs ciklus 28 napos, de a ciklus hossza egyénenként vagy akár ciklusonként is eltérhet. 21-35 nap között normálisnak tekinthető.
Érdemes orvoshoz fordulnod, ha rendszeresen kimarad egy-egy vérzésed, egymás után 3 hónapban is kimaradt a vérzésed vagy a menstruációd rendkívül rendszertelen. A menstruáció nyomon követése segíthet észrevenni a rendszertelenséget, erre a célra számos mobil alkalmazás is elérhető.
Javasolt az orvos felkeresése, ha a menstruációk között kevesebb mint 21 nap, vagy több mint 35 nap telik el. Akkor is konzultálj az orvosoddal, ha a rendszerességen kívül bármilyen egyéb változást, szokatlan dolgot veszel észre magadon vagy a menstruációdon (pl. erős vérzés, két menstruáció közötti vérzés, szexuális együttlét utáni vérzés).
A vérzéskimaradás nem életveszélyes dolog, ugyanakkor a hátterében álló esetleges hormonális egyensúlytalanságok idővel komolyabb szövődményeket okozhatnak, például csípőtáji- és csuklótöréseket. Orvosod segíthet beazonosítani a rendszertelen vagy kimaradó vérzések okát és ki tud dolgozni számodra egy hatékony kezelési tervet is.
Ha fogamzásgátló tablettát szedsz és az alábbi tüneteket tapasztalod, azonnal hívd az orvosodat vagy keresd fel a sürgősségi osztályt:
- erős hasi fájdalmak
- erős fejfájás
- mellkasi fájdalom vagy légszomj
- fájó, kivörösödött vagy megduzzadt boka
Végezetül, ha a menstruációs ciklusod szabályozására hormonális fogamzásgátlót használsz, akkor ezt mindenképp egyeztesd az orvosoddal, a használatra vonatkozó utasítások ugyanis típusonként, de akár tablettánként is eltérőek lehetnek.