Egyre gyakrabban találkozhatunk a kitozán kifejezéssel, de csak kevesen tudják mit is takar ez a szó valójában és mire használják. A kitozán egy kitinből származó összetett szénhidrát, más néven poliszacharid, rákfélék, kagylók és rovarok külső vázában fordul elő, de megtalálható bizonyos gombák például a reishi gomba sejtfalában is. Világszerte számos egészségügyi hatást tulajdonítanak neki és kutatások is foglalkoznak hatékonyságával. Elsősorban fogyás, magas vérnyomás, magas vércukorszint esetén alkalmazzák. Cikkünkben részletesen bemutatjuk ezt a hatóanyagot, hogy a kitozán hatása milyen előnyökkel jár szervezetünk számára, de lesz szó arról is, hogy milyen forrásokban fordul elő, hogyan ajánlott adagolni és vannak-e mellékhatásai.
Mi is az a kitozán?
A cellulóz után a kitin a második legnagyobb mennyiségben előforduló poliszacharid a világon. A poliszacharidok olyan összetett szénhidrátok, melyek nagyon sok monoszacharidból (egyszerű cukormolekulából) épülnek fel. A kitin a rákfélék és rovarok külső vázának alkotója, illetve a gombák sejtfalának fő komponense. A kitozán pedig egy olyan kémiai reakció eredménye, amely során a kitin lebomlik.
Fogyasztáskor a kitozán reakcióba lép a gyomor savas környezetével és zselés állagúvá válik. Egyes állítások szerint, amikor ez a zselés anyag a belekbe kerül, megköti a zsírokat és a koleszterint és gátolja azok felszívódását a gyomor-bél traktusban. A kitozán és a zsír keveréke végül a széklettel kiürül a szervezetből.
A kitozánt étrend-kiegészítőkön kívül a gyógyszer-, kozmetikai és élelmiszeriparban is használják, illetve gélképző képessége miatt a sebkezelésben is alkalmazzák.
Miben található kitozán?
A kitozán természetes formájában nem található meg élelmiszerekben, elsősorban étrend-kiegészítők - kapszula és tabletta - formájában elérhető. Ennek az az oka, hogy a kitin a rákfélék külső vázában található meg, ami nem fogyasztható és egy kémiai eljárás szükséges ahhoz, hogy ezekből a kitint kivonják és kitozánná alakítsák át, ami könnyebben emészthető.
A legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható kitozán tengeri kagylók és rákok kitinpáncéljából származik, például:
- garnélarák
- kagyló
- homár
A kitozán megtalálható bizonyos élesztő és fonalas gombák (például reishi) sejtfalában is, melyekből fermentációs technológiával tudják kivonni azt.
Kitozán hatása a szervezetre
Kutatások megállapították, hogy a kitozán antimikrobiális, antioxidáns, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is bír. A kitozánnak jótékony hatást tulajdonítanak többek között a koleszterinszint csökkentésében, Chron-betegség és gyulladásos, autoimmun bélbetegség esetén és a fogyásban is, bár az ezzel kapcsolatos kutatások nem mutattak ki még egyértelmű eredményt. Helyi alkalmazása segítheti a sebgyógyulást, csökkentheti az ínygyulladást. A kutatások aktuális eredményeiről a kitozán hatásával és felhasználási területeivel kapcsolatban, folyamatosan jelennek meg a tanulmányok.
A kitozán lehetséges felhasználási területei
Fogyás
Egy 2018-as tanulmányban a szakértők 14 vizsgálatot elemeztek, összesen 1101 túlsúlyos, elhízott résztvevővel, melyekben összehasonlították a kitozánt szedők súlycsökkenési eredményeit a placebót (hatóanyagmentes szert) szedőkével. A tanulmány a 14 vizsgálatból arra jutott, hogy a kitozánt szedőknél enyhén csökkent a testsúly, kalóriaszegény diéta és fizikai aktivitás mellett.
Ezek az eredmények alátámasztották egy korábbi összefoglaló tanulmány eredményét, melyben a kitozán szintén hatékonyabbnak bizonyult az elhízás és a túlsúly elleni kezelésben, rövid távon.
Mindkét tanulmány a koleszterinszint és a vérnyomás javulását állapította meg.
A kutatók mindemellett arról számoltak be, hogy a különböző vizsgálatok nem egyértelmű eredményeket hoztak, nagy eltérések mutatkoztak köztük. A minőségi vizsgálatok alapján a kitozán hatása a testsúlyra minimálisnak tekinthető.
2014-ben egy klinikai vizsgálat azt állapította meg, hogy a napi 3 gramm kitozán szedése hatékonyabb lehet a fogyásban, ha 2 gramm L-aszkorbinsavval (C-vitaminnal) is kiegészítik.
Összességében nem született egyértelmű tudományos bizonyíték még arra, hogy a kitozán fogyás céljára történő alkalmazása valóban hatásos lenne.
Koleszterinszint
A kitozán hatékonyabbnak bizonyult a koleszterinszint csökkentésében, mint a fogyásban. Egy 2018-as tanulmány szerint, mely több mint 1000 ember koleszterinszintjére vonatkozó adatokat vizsgálta, arra a következtetésre jutott, hogy a kitozán szedése csökkentette az összkoleszterint és az LDL (rossz) koleszterinszintet is. Bár a HDL (jó) koleszterin nem mutatott változást, a kitozán hatékony lehet a koleszterin kezelésében, de további kutatásokra is szükség van még ezen a téren.
Vércukorszint
A kitozán alkalmazását magas vércukorszint kiegészítő kezeléseként javasolták, mely a metabolikus szindróma és a 2-es típusú cukorbetegség tünete. Laboratóriumi vizsgálatok alapján a kitozán az inzulinrezisztencia csökkentése és a szövetek megnövekedett vércukorfelvétele révén javíthatja a vércukorszint-szabályozást. Ezeket az előnyöket különböző klinikai vizsgálatokban tesztelték.
10 klinikai vizsgálat összegzése némileg ellentmondó eredményeket talált a kitozán vércukorszint-csökkentő hatását illetően. Ezek alapján a kitozán csökkentette az éhgyomri vércukorszintet és a hemoglobin A1c (HbA1c) értékét, mely az elmúlt három hónap átlagos vércukorszintjét tükrözi. Ugyanakkor nem volt jelentős hatása az inzulinszintre.
A kutatók szerint akkor voltak tapasztalhatóak a legjobb eredmények, ha a kitozánt napi 1,6-3 gramm dózisban és legalább 13 héten át alkalmazták.
Egy tanulmány szerint a kitozán a cukorbetegség megelőzésében is szerepet játszhat. A vizsgálat során prediabéteszes résztvevőket randomizáltak, hogy 12 héten át kitozánt vagy placebót (hatóanyagmentes szert) szedjenek. A placebóhoz képest a kitozán csökkentette a gyulladást, a HbA1c értéket és a vércukorszintet.
Összességében elmondható, hogy a vércukorszint csökkentésére irányuló kitozánnal végzett vizsgálatok még hiányosságokat mutatnak és további kutatásokra van szükség ezen a területen.
Magas vérnyomás
Néhány klinikai vizsgálat összefüggést mutatott ki a kitozán vérnyomásra gyakorolt hatásáról. Kis léptékű humán vizsgálatokban csökkentette a vérnyomást, míg más kutatások esetében vegyes eredmények születtek. A szakértők úgy gondolják, hogy a kitozán azáltal csökkentheti a vérnyomást, hogy a szervezetben megköti a zsírokat, melyek az emésztőrendszeren keresztül a széklettel távoznak a szervezetből. A zsírkiválasztás pedig a vérzsírszint csökkenéséhez vezet, ami a magas vérnyomás egyik kockázati tényezője. Egy 8 vizsgálatot összefoglaló tanulmány arra jutott, hogy a kitozán csökkentheti a vérnyomást, de nem jelentős mértékben. A legjobb eredményt nagy dózisban, de rövidebb ideig tartó alkalmazásakor érték el. A diasztolés vérnyomás jelentősen csökkent, ha a kitozánt 12 hétnél rövidebb ideig szedték 2,4 gramm vagy annál nagyobb dózisban. A szisztolés vérnyomásra azonban nem volt hatással.
Sebgyógyulás
A kitozán segítheti a sebgyógyulást egyes kutatások szerint, mivel antibakteriális hatással bír, ami létfontosságú a sebgyógyuláshoz, illetve fokozza az új bőrképződés sebességét is. Vizsgálták a kitozán hidrogéleket is, melyek vizet tartalmaznak és a kötésekhez hasonlóan alkalmazhatók. A hidrogélek csökkenthetik a fertőzés kockázatát egyes sebek esetében.
Másodfokú égési sérüléseken végzett kitozán sebkötések tesztelése során a kitozánkötés csökkentette a fájdalmat és a sebek gyógyulásának idejét is. Egy másik tanulmányban cukorbetegség okozta sebeken alkalmazták és hasonlították össze egy másik nanoezüstrészecskéből készült sebkötözővel. A kitozán kötszer hatékonysága hasonló volt a nanoezüst kötszerhez, a sebek gyógyulásához vezetett és megelőzte a fertőzéseket is.
Glükózamin és kitozán
A glükózamin egy szinte mindenki által ismert népszerű hatóanyag, melyet az ízületvédelemre, ízületek egészségének támogatására alkalmaznak. Biológiai hasznosulása viszont alacsony és ingadozó. Egy 2013-as kutatás szerint a kitozán fokozhatja a glükózamin átjutását a bélfalon, így növelve a keringésbe történő felszívódását és hasznosulását. A kutatók szerint a glükózamin vérplazmában mért szintjét közel kétszeresére is növelheti a kitozán.
A kitozán lehetséges mellékhatásai
Tengeri kagylókra, rákfélékre allergiásoknak tilos a kitozán szedése (ha vegán készítményről van szó, akkor gombaallergiások számára ellenjavalt). A kitozán zavarhatja a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, mint például A-, D-, E- és K-vitamin, ezenkívül a magnézium és kalcium hasznosulását is ronthatja. Ám ez könnyen áthidalható probléma, ha nem egyszerre szedjük be a vitaminokat a kitozán tartalmú termékkel (legalább 2-3 óra különbség ajánlott) .
Negatív kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel:
- Vérhígítók
- Vírusellenes gyógyszerek
- Cukorbetegség kezelésére használt gyógyszerek
Kevés esetben számoltak be mellékhatásokról a kitozán szedésekor, de elsősorban emésztőrendszert érintő tünetek előfordulhatnak:
- székrekedés
- hányinger
- puffadás
- hasi görcs
Gyógyszerek szedése esetén és a mellékhatások elkerülése érdekében ajánlott megkérdezni az orvost a kitozán tartalmú étrend-kiegészítők szedésének megkezdése előtt. Az interakciók esélye minimalizálható, ha időben egymástól eltoljuk a kitozán és gyógyszerek szedését.
A kitozán terhesség és szoptatás alatti biztonságosságáról nincs elegendő, megbízható kutatási adatunk, ezért ilyen esetekben nem ajánlják a szedését.
A kitozán tehát egy sokat kutatott hatóanyag, és több felhasználási területen még további vizsgálatok elvégzésére van szükség az alkalmazását illetően. Összességében azonban elmondható, hogy a kitozán étrend-kiegészítőként történő alkalmazása a javasolt adagokat betartva biztonságosnak tekinthető és számos területen pozitív hatással lehet a szervezetre.