Észrevetted magadon, hogy folyton édességeken jár az eszed, mióta növényi alapú táplálkozásra váltottál? Ha van egy kis időd, rögtön desszert recepteket nézegetsz a neten? Legszívesebben reggel, délben és este is édeset ennél? Összegyűjtöttük a legjellemzőbb okokat, amiért ezt érezheted - és igyekszünk megoldást is találni rá!
Először is őszinte önvizsgálatot kell tartanod magadban, hogy rájöjj, a testednek vagy a lelkednek van-e szüksége az édességre! Mindkettőre van megoldás, ha a lelkednek - legyen ez önjutalmazás miatt vagy mert rossz kedved van, akkor keress valamit ami feldob, jutalmazd magad valamivel, ami nem ennivaló, stb. Mi ebben a cikkben inkább arra térnénk ki, ha valamilyen étrendi hiba miatt ugrálnak el habos forrócsokik, tortaszeletek és hasonlók a lelki szemeid előtt folyton...
Lehet, hogy túl sok a szénhidrát, mióta nem eszel állati termékeket?
Legkönnyebb a növényi alapú étrendre váltáskor abba a hibába beleesni, hogy mindenféle szénhidrát dús étellel pótolod a húst, sajtot. Ha sok rizst, tésztát, kenyeret, krumplit eszel - sőt a hüvelyesek is elég sok szénhidrátot tartalmaznak annak ellenére, hogy inkább fehérjeforrásként tekintünk rájuk, - akkor könnyen lehet, hogy hamar a vércukor-hullámvasúton találod magad. Például egy főként tésztából álló ebéd után hamar felugrik a vércukorszint, aztán hamar le is esik - amikor is jön a leküzdhetetlennek tűnő szénhidrát utáni vágy. Szénhidrátok közül pedig a legütősebb a cukor, ami a leghamarabb emeli a vércukorszinted, így ez az első, ami után sóvárogni fogsz - és benne is vagy az ördögi körben.
Fogyassz olyan szénhidrátokat, amik lassan szívódnak fel és nem hirtelen emelik a cukorszintet - azaz alacsony a glikémiás indexük. Egyél teljes kiőrlésű gabonákat, barna rizst fehér helyett, legyen teljes értékű az ennivalód. A szénhidrátot párosítsd fehérjével és zsírral - például egy tészta ételhez magokból, olajból és zöld fűszerekből tudsz csinálni sajt nélküli pestot, vagy ha pirított zöldséget eszel rizzsel, dúsítsd valamilyen hüvelyessel, tofuval. Az is jó, ha több fogást eszel és úgy van meg a helyes arány - egy lencseleves a főétkezésben biztosítja akkor is a fehérje szükségletet, ha a második fogásban inkább a szénhidrát dominál.
Lehet, hogy kevés fehérjét eszel?
Ha az előző pontnál magadra ismertél, akkor ebből következik, hogy túl kevés fehérjét viszel be a szervezetedbe. Fogyassz fehérjedús zöldségeket, magokat vagy akár használj növényi fehérjeporokat, hogy visszaállítsd az optimális fehérje-szénhidrát-zsír arányt az étrendedben. A fehérje eltelít, így csökkenti az étvágyat, ezen kívül a zsírral együtt lassítja a bevitt szénhidrátok felszívódását, így megakadályozva a hirtelen vércukorszint ingadozást.
Túl kevés szénhidrátot eszel, vagy összességében keveset eszel?
Az is előfordulhat, hogy nagyon szigorúan akarsz belevágni az egészséges életbe és próbálsz vegán és low-carb étrendet tartani egyszerre. Nagyon nagy odafigyeléssel ez sem lehetetlen, de ha nincs különösebb okod rá (cukorbetegség, inzulinrezisztencia), akkor azért ne vedd vissza annyira a szénhidrátot, hogy folyton éhezzen a tested, amit akár édesség utáni állandó sóvárgás formájában is kommunikálhat. Gyümölcsöket bátran egyél, ne számolgass mindent - a szénhidrát energiát biztosít a szervezetednek!
Lehet, hogy nem iszol elég vizet?
Mindig ügyelj a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásra, és lehetőleg ez a tiszta víz legyen! Ha cukros üdítőket, vagy akár természetes cukrokban gazdag gyümölcslevet, frissen facsart leveket fogyasztasz, az is megugrasztja a vércukorszintet és máris jön az első pontban már említett ugrás és utána a mélypont, amikor a szervezet megint cukorért kiált.
Ezen kívül a dehidratáltságot a szervezet jelezheti tévesen éhségérzetként is, szomjúság helyett. Legyen nálad mindig víz, hogy ne felejtsd el nap közben sem eleget inni - a bőrödön, az izmaidon, sőt még az ízületeiden is érezni fogod a jótékony hatását!
Nem alszol eleget, nem vagy elég kipihent?
Az az állapot, mikor a test fáradt, folyamatos energia deficitben van, szintén idézhet elő édesség utáni sóvárgást. A legkönnyebben azonnali energiához a cukrokból tud jutni a szervezet, így azokat fogja kívánni. Fáradtan, emiatt akár rossz kedvűen pedig ellenállni is nehezebb, ilyenkor nem csak a tested, a lelked miatt is kívánhatod az édességet.
Aludj 7-9 órát naponta ha teheted, igyekezz minden nap hasonló időben lefeküdni!
Eddig cukorfüggő voltál, csak nem vetted észre?
Lehet, hogy nem is az állati termékekről való leállás a "probléma", hanem hogy most kiesett sok, rejtett cukrot tartalmazó, feldolgozott élelmiszer a repertoárodból. Most egy csomó mindent nem ehetsz meg, ha tartod magad a vegán életmódhoz, amit amúgy simán megvettél régen címkeböngészés nélkül. Lehet nem is vetted észre, mennyi cukrot, ízfokozót és hasonlókat eszel meg nap mint nap, mert nem kellett foglalkozni azzal, hogy pontosan mi is van az ételben. Nem csak a csokik, gyümölcsjoghurtok, de még a felvágottak, félkész tésztaszószok, salátaöntetek is hozzáadott cukrokkal készülnek legtöbbször.
Az persze egyáltalán nem baj, hogy most nagyon oda figyelsz, sőt! Viszont most túl kell esned ezen a leszokó fázison. Lehetőleg kerüld, vagy nagyon ügyelj a mértékre, ha kész ételeket, vagy nasikat eszel. Inkább készíts házi müzliszeletet a bolti helyett, főzz magadnak egyszerű, gyorsan elkészülő, de tápanyagban gazdag vegán fogásokat. Ahogy már írtuk, ügyelj rá, hogy ne csak szénhidrátból, de fehérjéből és zsírokból, olajokból is eleget fogyassz!
Mindent összevetve első tanácsunk az lenne, hogy ne lemondásként éld meg a váltást, egyél olyat és annyit, amitől igazán jól laksz. Az édességet sem kell megvonni magadtól teljesen, nagyon sok olyan receptet találsz - vagy találhatsz ki te is, ha már belejöttél - ami tele van értékes tápanyagokkal. Ha lemondásként éled meg ezt a váltást, valószínű előbb-utóbb fel fogsz hagyni az egésszel. Ha úgy érzed, képtelen vagy egyedül összeállítani a kielégítő és egészséges vegán étrendet magadnak, keress fel egy táplálkozási szakembert, akár dietetikust, aki segíteni tud ebben!
Felhasznált irodalom:
onegreenplanet.org/natural-health/vegan-health/three-surprising-ways-to-curb-sugar-cravings/