Elviselhetetlen viszketés; nedvedző hólyagocskák; vörös, gyulladt és pikkelyesen hámló bőr. Ezek az ekcéma legjellemzőbb tünetei. Akik ezzel a problémával küzdenek, jól tudják: a „viszketés-vakarás” igazi ördögi kör. A vakarás csak pillanatnyilag enyhíti a tüneteket, hosszabb távon a gyulladást tovább provokálja és még rosszabbá teszi a helyzetet. Az ekcéma kezelésének egyik alapköve tehát ennek a körnek a megszakítása. Cikkünkből megtudhatod, mit tudsz még emellett tenni az ekcéma ellen!
MI AZ EKCÉMA?
Az ekcéma a bőr felszínes gyulladása. Krónikus betegség, ami asztmával és szénanáthával is társulhat. Időszakosan, változó erősséggel jelennek meg a tünetei. Számos típusa ismert, a világ népességének 10 százaléka szenved valamelyik fajtájában. Kialakulásának hátterében örökletes hajlam, illetve környezeti tényezők állhatnak.
AZ EKCÉMÁS TÜNETEKET RONTÓ TÉNYEZŐK
Az ekcéma kiváltó okai pontosan a mai napig nem ismertek. Az ugyanakkor tény, hogy számos olyan tényezőről tudunk, ami provokálja a panaszokat, fokozza azok mértékét.
Ingerlő anyagok:
Szappanok és mosószerek
Sampon, mosogatószer
Fertőtlenítőszerek, például klór
Friss gyümölcsök, húsok és zöldségek levével történő érintkezés
Allergének:
Háztartási por
Háziállatok
Pollenek
Penész
Korpa
Mikrobák:
Egyes baktériumok, például Staphylococcus
Vírusok
Egyes gombák
Időjárás:
Erőteljes meleg, vagy hideg idő
Magas vagy alacsony páratartalom
Izzadás
Ételek:
Az ekcémát gyakran valamilyen ételallergia váltja ki. Amikor ekcémás gyerekeket és fiatalokat vizsgáltak, az derült ki, hogy közel kétharmaduknak valamilyen ételallergiája is van.
Tejtermékek
Tojás
Olajos magvak
Szója
Gabonafélék
Stressz:
A stressz összefüggésbe hozható az ekcémás tünetekkel, azonban nem ismert, hogy miért van kapcsolat a kettő között. Egyeseknél a tünetek felerősödnek, ha stresszesek – míg másoknál a tünetek maguk váltják ki a stresszt.
Hormonok:
A szervezet által termelt hormonok és a bőr állapota szoros összefüggésben áll egymással. Amikor bizonyos hormonok szintje megemelkedik vagy éppen lecsökken, az ekcémás panaszok felerősödhetnek.
MILYEN TERMÉSZETES MEGOLDÁSOK LÉTEZNEK?
Az ekcéma kezeléséhez elsősorban kortikoszteroid tartalmú krémek, antibiotikum és antihisztamin használata javasolt. Ezek ugyanakkor általában csak tüneti kezelésként szolgálnak, és nem hoznak végleges megoldást – ahhoz a problémák gyökerét kell megtalálni és megszüntetni. A fentebb már említett kockázati tényezők kiiktatása mellett íme néhány hasznos természetes tipp ekcéma ellen.
Vitaminok és ásványi anyagok
Kutatások szerint a béta-karotin, E-vitamin, folsav és vas megnövelt bevitele csökkentheti az ekcéma kialakulásának kockázatát. A szervezet alacsony cink-koncentrációja és a bőrproblémák kialakulása között szintén kapcsolatot talált számos tanulmány. A B-vitaminok javítják a keringést, serkentik a sejtképződést, valamint szükségesek az egészséges bőrhöz.
Probiotikumok
A probiotikumok az emberi szervezet számára hasznos baktériumok. Klinikai kutatások kimutatták, hogy a probiotikumok hozzájárulhatnak az ekcéma egyik gyakori formája, az atópiás dermatitis megelőzéséhez és kezeléséhez.
Gyulladáscsökkentő anyagok
Az ekcéma alapvetően gyulladásos megbetegedés, ezért a természetesen gyulladáscsökkentő hatással bíró anyagok segítenek a tünetek enyhítésében, megszüntetésében. Például: C- és E-vitamin, omega-3 zsírsavak, MSM, kvercetin, gyömbér, kurkuma, szőlőmag.
Hidratálás
Az ekcémás bőrt folyamatosan ápolni, hidratálni kell, odafigyelve arra, hogy a használt termék ne tartalmazzon káros, ingerlő anyagokat. Megoldás lehet, ha krémek helyett természetes olajokat (pl. kókuszolaj) használsz. Hidratálásnál különösen figyelj a lábak, a karok, a hát, és a törzs oldalsó részeire.