Hogyan lehet, hogy reggel lapos a hasad, estére pedig olyan mint egy kis gömb? Hogyan lehet, hogy egyik héten össze-vissza eszel és egész jó formában érzed magad, következő héten pedig hiába diétázol az ismerősök méregetnek, hogy nem vagy-e terhes? Mik azok a dolgok, amik miatt a hasad az életmódodtól függetlenül is egyfolytában változik?
Először is szeretnénk leszögezni, hogy az, amit a facebook-on vagy az instagram-on látsz akkor sem tükrözi a valóságot, ha nincs semmilyen effekt vagy photoshop a háttérben. Általában az ember nem azt a képet rakja ki magáról - pláne ha népes követőtábora van - amin úgy néz ki, mintha átment volna rajta egy úthenger, vagy épp úgy felpuffadt az ebédre megevett bablevestől, hogy kismamának néz ki. Nagyon sok múlik azon, hogy az embert milyen szögből fotózzák. Ne hagyd, hogy mások válogatott képen legjobbnak tűnő pillanatai frusztráljanak!
Napi haskörfogat változások
Mi lehet az oka, hogy az a nadrág, ami reggel kényelmes, estére jóformán kettévág derékban?
Béltartalom növekedése, vízvisszatartás, puffadás
Jellemzően ez 3 dolog, pláne együttesen elég nagy változásokat tud előidézni a nap folyamán a haskörfogatodban. Nem is érdemes őket nagyon szétválasztani. Ha eszel, a gyomrodba, majd onnan a beleidbe kerül az étel, természetesen ez helyet igényel - és máris valamennyivel nagyobbnak tűnik a hasad, mint üres gyomorral. Eztán megkezdődik az étel vándorlása a belekben. A vastagbélben a bélbaktériumok lebontják a szénhidrátot, mely során gázok szabadulnak fel. A gázképződés az egészséges emésztés része! Tehát nem a túlevés okoz puffadást, de az elfogyasztott étel minősége nagyban befolyásolja a gázképződés mértékét.
Érdekesség, hogy a puffadás főleg a nőknek okoz problémát. Nem csak azért, mert nőként teljesen tabu a gázok eregetése, hanem mert a többlet gáz leginkább a vastagbélben halmozódik fel. Mivel a nők vastagbele kb. 10 cm-rel hosszabb és nem olyan egyenes, mint a férfiaké, könnyebben beszorulnak a gázok nap közben. Ez nem csak kellemetlen érzéshez, de kidudorodó hashoz is vezet. Ijesztően hangzik, de akár 2 ruhamérettel is nagyobb lehet ettől a hasad este, mint reggel, kiürült gyomorral.
Mik okoznak puffadást, vízvisszatartást?
- Só: a só megköti a vizet és puffaszt - használj kevesebb sót és több (friss) fűszert hogy elkerüld a puffadást!
- Keményítő: a szénhidrát dús, keményítőben gazdag ételeket nehezen emészti meg a gyomor, tovább maradnak az emésztőrendszerben és vízvisszatartást, puffadást okoznak. Növeld a rostbeviteled, hogy ezt ellensúlyozd!
- Mesterséges édesítőszerek: az olyan mű édesítők, mint az aszpartám, szukralóz vagy a szaharin hiába tűnnek diétásnak, mégis érdemes őket elkerülni, mivel szintén puffasztanak. Egyébként is egyre több negatív hatásuk lát napvilágot, inkább egyél kevesebb, de minőségi, természetes alapanyagokból álló édes dolgokat.
- Szénsavas italok: az ilyen italokkal az emésztőrendszeredbe került légbuborékok bent felhalmozódnak és kész a puffadás. Igyál inkább tiszta vizet, vagy házilag, természetesen ízesített vizet!
Mit tehetsz, a puffadás enyhítésére?
- Víz és probiotikumok: lehetőleg minden nap fogyassz 2 l vizet és növeld az étrendedben a probiotikus ételek mennyiségét! Ilyenek az erjesztéssel készült ételek, mint a joghurt vagy a fermentált zöldségek - például a savanyú káposzta. Természetesen fogyaszthatod étrend-kiegészítő formájában is a probiotikumokat.
- Fűszerek és gyógynövények: Segítségedre lehet az emésztés javításában a pitypang tea kortyolása vagy a szélhajtó tulajdonságú (édes)kömény, borsmenta, vagy gyömbér használata például.
- Mozogj: egy kis jóga, torna vagy akár séta is csodákra képes, ha úgy érzed beszorult a levegő!
Mit tehetsz a vizesedés ellen?
- Korlátozd a sófogyasztásod, viszont figyelj oda a magnézium beviteledre - jó forrásai a magok, teljes kiőrlésű gabonák, sötétzöld levélzöldségek, - valamint a B6-vitamin pótlására - fogyassz banánt, burgonyát, diót ilyenkor.
- Alkalmazz vízhajtó gyógynövényeket, igyál csalán teát például.
- Serkentsd a keringésed mozgással, váltott zuhannyal, masszázzsal.
- Hagyj fel a dohányzással, ha élsz vele!
Havi változások, hormonális ciklus szerint
Nem csak a nap folyamán változik a test és a has kinézete, de a hormonális ciklus szerint is.
PMS has - premenstruációs tünetek
A havi ciklus nem csak a néhány napos menzeszből áll, hanem egy bonyolult hormonális hullámzás, ami periodikusan ismétlődik hónapról hónapra. A progeszteron nevű hormon termelődése a menstruáció kezdete előtt kb. egy héttel van a csúcson. A progeszteron izomlazító hatása a belekre is hat, lassítja az ételek áthaladását az emésztőrendszeren. Ilyenkor hasi feszülést, puffadást tapasztalhatsz, ami kívülről csak nagyobb hasnak látszik. Az ösztrogénszint ezzel párhuzamosan pont alacsonyan van, ami szintén lassíthatja az emésztést.
Ezzel szemben van, akinek pont a tisztulásról szól ez az időszak, akár hasi görcsöket és ezzel együtt hasmenést is okozhat az ösztrogénszint változása.
Menzesz előtt a progeszteron és ösztrogén szintje hirtelen lecsökken, ami miatt a test visszatartja a vizet. Ez testsúlynövekedést jelent, pedig zsírlerakódás nem történik - és a hason is meglátszik.
Tippek a pms tüneteinek enyhítésére:
Alkalmazd az előző pontban olvasott tanácsainkat a puffadás és vizesedés ellen ilyenkor is, tehát igyál minél több vizet és fogyassz rostokban gazdag ételeket, ezek mindkét esetben segíthetnek. Mozogj, hogy javuljon a keringésedet, ovuláció után pedig jobban figyelj oda a sófogyasztásodra, és növeld a B6- és magnéziumbeviteled! Ha egyébként is rosszul viseled a menzesz előtti időszakot, természetes étrend-kiegészítőket is alkalmazhatsz a komfortérzeted növelésére.
Mikor érdemes szakemberhez fordulni?
Ha hasi görcseid, fájdalmaid vannak, ha szerinted egészségtelen mértékben puffadsz evés után (vagy evéstől függetlenül), akkor mindenképpen érdemes felkeresned az orvosod. Az sem jó, ha naponta sokszor van székleted, esetleg hasmenésed van folyamatosan, vagy éppen napokig nem tudsz semmit produkálni a mosdóban. A háttérben gasztroenterológiai probléma (pl. IBS, ételintolerancia) vagy akár nőgyógyászati, esetleg hormonális gondok is állhatnak. Ha úgy érzed, az állapotod nem engedi, hogy teljes életet élj, keress szakszerű segítséget!