Az ösztrogén dominancia a modern kori nő betegsége, mely egyre csak gyakoribb. Szerteágazó tünetek jellemzőek rá, úgymint fejfájás, fáradtság, hajhullás, puffadás, erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, premenstruális szindróma, elhízás, alacsony libidó, szorongás és depresszió. Minél előbb helyreállítjuk a szervezetben az optimális hormonegyensúlyt, annál jobb, hiszen a hosszú időn keresztül fennálló ösztrogén dominancia meddőséget, endometriózist, PCOS-t, miómát, szívbetegséget, autoimmun betegséget, pajzsmirigy betegségeket, sőt akár daganatokat is okozhat. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk az ösztrogén dominancia összes ismert tünetét és okát, illetve eláruljuk az ösztrogén szintjét bizonyítottan csökkentő módszereket is.
Mit jelent az ösztrogén dominancia?
Ösztrogén feladatai
A női testben sokféle hormon termelődik, ám jelentőségénél fogva kiemelkedik az ösztrogén, mint első számú női nemi hormon. Elsősorban a petefészek és méhlepény termeli, de kisebb mennyiségben a mellékvesekéreg, zsírszövetek és izmok is.
Az ösztrogén felelős a női nemi szervek fejlődéséért, a másodlagos női nemi jellegek kialakulásáért (pl. mellek növekedése). Szerepet játszik a menstruációs ciklus szabályozásában, peteérésben, méhnyálkahártya vastagodásában. Fontos az egészséges csontsűrűség, keringés, koleszterinszint, vércukorszint és agyműködés fenntartásához is.
Ösztrogén dominancia fogalma
Az ösztrogén mellett a másik fő nemi hormon a progeszteron, amely ellensúlyozza az ösztrogént és a sikeres teherbeesésben is kulcsfontosságú szerepe van. Az ösztrogén és progeszteron megfelelő aránya elengedhetetlen a női egészséghez, ezért fontos a kettő közti egyensúly fenntartása.
Az ösztrogén dominancia lényege a két hormon arányának felborulása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki. Ez kétféle módon is létrejöhet: 1. ha az ösztrogén szintje túlzottan magas, 2. ha az ösztrogén hatását ellensúlyozó progeszteron szintje túlzottan alacsony a szervezetben.
Ösztrogén dominancia hatása a szervezetre
Az ösztrogén dominancia nemcsak a nemi működést, de alapjában véve az egészséget is negatívan befolyásolja. A hormonegyensúly felborulása hatással van a közérzetre, erőnlétre, termékenységre, szexuális működésre, stressztűrő képességre, energia-háztartásra, testsúlyra, bőr és haj állapotára is. Veszélyesebb következménye is lehet, például autoimmun betegség, csontritkulás, szív-érrendszeri betegség, pajzsmirigyzavar vagy ösztrogénfüggő daganat.
Ösztrogén dominancia tünetei és okai
Vedd komolyan a jeleket és tüneteket
Az ösztrogén szintje a menstruációs ciklus első felében a legmagasabb, majd a második felében – a luteális fázisban- a progeszteroné a főszerep. Ösztrogén dominancia esetén azonban a hormonális egyensúly felborulása miatt a női szervezetben az ösztrogén mindvégig túlsúlyban van.
Nők esetében az ösztrogén dominancia kellemetlen tüneteket, testi és lelki panaszokat, és sajnos súlyos betegségeket, meddőséget is okozhat. Ezért is fontos, hogy ne vedd félvállról, figyelj oda tested jelzéseire és mielőbb kezeld a problémát. Amennyiben hosszú időn keresztül zavaró, ösztrogén dominanciára jellemző tüneteket tapasztalsz, érdemes orvoshoz fordulnod, a hormonális egyensúly felborulását ugyanis laborvizsgálattal könnyedén meg lehet állapítani.
Ösztrogén dominancia testi tünetei
Az ösztrogén túlsúlya többek között képes burjánzásra késztetni a női szöveteket (pl. mellszövetet), felboríthatja a menstruációs ciklust, peteérés nélküli ciklusokat okozhat, nehezíti a vércukorszint szabályozását, növeli a testzsír mennyiségét, blokkolja más hormonok termelését, gátolja a sejtek megújulását, növeli a vér sűrűségét, lassítja a pajzsmirigyműködést. És ez még közel sem minden!
Nőgyógyászati tünetek:
- ovuláció nélküli ciklusok
- fájdalmas menstruáció
- erős menstruációs vérzés
- csökkent libidó
- szabálytalan menstruációs ciklusok
- pecsételő vérzés
- premenstruális szindróma (PMS) – a menstruációt megelőző görcsök, puffadás, fáradtság, fejfájás, mellfeszülés, ingerlékenység, hangulatingadozás, stb.
- hüvelyszárazság
- mellfeszülés, fájó mellek
- korai menopauza
Belgyógyászati tünetek:
- hízás (különösen a hason, csípőn, combokon)
- lassú anyagcsere
- puffadás
- vízvisszatartás
- ödémásodás
- migrén, krónikus fejfájás
- pajzsmirigy alulműködés
- vércukorszint-ingadozás
- édesség utáni sóvárgás
- csontritkulás
- magnéziumhiány
Külső tünetek:
- hajhullás
- szőrösödés
- zsíros, pattanásos bőr
- bőrszárazság
- szemszárazság
- bőrbetegségek, pl. ekcéma, csalánkiütés, pikkelysömör, rosacea
Az ösztrogén dominancia meddőséget, vetélést is okozhat és számos betegségre hajlamosíthat, ilyen a PCOS (policisztás petefészek szindróma), mióma, endometriózis, mellciszták, autoimmun betegségek, allergiák, pajzsmirigybetegségek, vérrögképződés (trombózis, embólia, stroke), ösztrogénfüggő daganatok (mell-, méh-, petefészekrák).
Ösztrogén dominancia pszichés tünetei
Az ösztrogén fontos szerepet játszik a hangulat szabályozásában, hatással van a boldogsághormon néven is emlegetett szerotonin termelésére. Emellett az agyműködést is bizonyítottan befolyásolja. Éppen ezért a magas vagy ingadozó ösztrogénszint különböző pszichés tüneteket eredményezhet.
- hangulatingadozás
- fáradékonyság, kimerültség
- lehangoltság
- ingerlékenység
- szorongás
- depresszió
- memóriazavar
- koncentrációzavar
- alvászavar
Ösztrogén dominancia okai
Egyes nők egyszerűen genetikailag hajlamosabbak az ösztrogén fokozott termelésére. Ugyanakkor az ösztrogén dominancia kialakulásában gyakran külső tényezők játszanak szerepet, például elhízás, gyógyszerek, környezeti méreganyagok. Ezért is fontos, hogy a hormonháztartás egyensúlyának helyreállítását csakis orvosi felügyelettel, alapos vizsgálatok után kezdjük meg.
- Életkor. 35-50 éves kor között a progeszteron szintje 75%-kal, az ösztrogéné csak 35%-kal csökken, ezért 50 éves korra relatív ösztrogén túlsúly alakul ki.
- Elhízás. A zsírszövet ösztrogént termel, ezért lehetséges az ösztrogén dominancia még azoknál is, akiknek eltávolították a petefészkét.
- Stressz. A stressz növeli a kortizol szintjét, ami hosszú távon kimeríti a progeszteron-tartalékokat, ez pedig ösztrogén túlsúlyhoz vezet.
- Gyógyszerek. Az ösztrogén szintjét többek között a kombinált fogamzásgátló tabletták, bizonyos antibiotikumok, egyes skizofrénia elleni gyógyszerek szedése, illetve a hormonpótló terápia is növeli.
- Túlzott alkoholfogyasztás. Az alkohol növeli az ösztrogén szintjét és nehezíti az ösztrogén anyagcseréjét is.
- Xenoösztrogének. Ezek utánozzák az ösztrogén hatását és megtalálhatóak műanyagokban, élelmiszerekben, ivóvízben, kozmetikumokban, tisztálkodási- és tisztítószerekben, festékekben, oldószerekben, de még a levegőben is.
- Bélflóra egyensúlyának zavara, májműködés zavara. Ezek a problémák a felesleges ösztrogén lebontását, kivezetését akadályozzák.
- Hormonális betegségek. Inzulinrezisztencia, pajzsmirigy alulműködés, PCOS, mióma, endometriózis, bizonyos rákfajták – mind összefüggnek a magas ösztrogénszinttel.
Hogyan csökkenthető az ösztrogénszint?
Egészséges testsúly
A zsírszövet aktív aromatáz enzimet tartalmaz, ami az androgén hormonokat ösztrogénné alakítja. Bizonyos mennyiségű testzsírra szükség van, de ha túl sok van belőle, az ösztrogén szintje túlzottan magassá válhat. A zsírsejtek ösztrogént termelnek és tárolnak. Ezért nagyon fontos az ideális kalóriabevitel, kiegyensúlyozott, változatos étrend és rendszeres testmozgás.
Ételek, amelyek segítenek
A keresztesvirágúak indol-3-karbinolt tartalmaznak, ami támogatja az ösztrogén-anyagcserét a májban. Ilyen a karfiol, káposzta, brokkoli, kelbimbó, kelkáposzta. A zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák rosttartalma ugyancsak támogatja az ösztrogének lebontását és szervezetből történő kivezetését.
A folát, B6- és B12-vitamin fontos szerepet játszik a hormonegyensúlyban – ezek leveles zöldekben, spárgában, teljes kiőrlésű gabonákban, avokádóban, banánban, diófélékben, húsokban, halakban, tojásban fordulnak elő.
Az erjesztett ételek a bélflóra egyensúlyát és a lebontott ösztrogének távozását javítják. Az omega-3-ban gazdag halak (pl. lazac, hering, makréla, szardella, szardínia) fogyasztása elősegíti a káros ösztrogének csökkentését.
Kerülendő ételek, italok
Kerüld a túlzott koffein- és alkoholfogyasztást, ezek növelik az ösztrogén szintjét. Minimalizáld a mesterséges adalékanyagokkal teli, feldolgozott, hozzáadott cukrokat tartalmazó és fehér lisztből készült ételek fogyasztását is.
A nem erjesztett, feldolgozott szójatermékek (pl. húspótlók, sajtok, fehérjeporok, szójatej) fogyasztása sem hasznos. A káros telített és transzzsírokat is kerüld: zsíros húsok, hidrogénezett növényi vagy finomított olajok, chipsek, kekszek, pékáruk, sütemények, készételek, gyorséttermi ételek.
Rendszeres testmozgás
A testmozgás egyrészt az egészséges testsúly és ideális izomtömeg fenntartása révén támogatja az egészséges hormontermelést, másrészt segíti a szervezet természetes anyagcsere-folyamatait, így az ösztrogének lebontásakor több „jó ösztrogén” és kevesebb „rossz ösztrogén” keletkezik.
Mozogj legalább heti ötször 30 percet, közepes intenzitással. Például: gyors gyaloglás, közepes tempójú futás, vízi aerobik, kerékpározás, úszás, tánc, túrázás, kertészkedés, házimunka. Ha eddig nem mozogtál rendszeresen, akkor lassan kezdd (pl. napi 5 perc sétával) és fokozatosan növeld az időtartamot, intenzitást.
Stresszcsökkentés
Krónikus stressz hatására emelkedik a kortizol hormon szintje. A kortizol építőköve a progeszteron, emiatt a stressz csökkenti a progeszteronszintet és ösztrogén dominanciát okoz. A stressz számos módszerrel enyhíthető: edzés, jóga, meditáció, naplóvezetés, zenehallgatás, olvasás, hobbik, légzőgyakorlatok, terápia, társas programok.
Környezet „méregtelenítése”
Szűrd a csapvizet, alaposan mosd meg a zöldségeket, gyümölcsöket, válassz BPA- és ftalátmentes műanyagokat, lehetőség szerint vásárolj bio élelmiszereket, természetes alapanyagú, bio és natúr kozmetikumokat, tisztálkodási és tisztítószereket. Kerüld a PVC alapanyagú termékeket és az ételek műanyag edényekben történő melegítését, tárolását.
Vitaminok, ásványi anyagok és gyógynövények
A magnéziumnak fontos szerepe van a méregtelenítésben, az E-vitamin az ösztrogén káros hatását semlegesíti, a szelén és cink az ösztrogéntermelő aromatáz enzim hatását gyengíti. A D3-vitamin optimális bevitele csökkenti az ösztrogén szintjét.
A hormonok szabályozásában gyógynövények, a barátcserje és maca gyökér is segítenek. A májműködést a máriatövis, articsóka, gyermekláncfű is bizonyítottan támogatja. Az indol-3-karbinol étrend-kiegészítővel is naponta bevihető!
Ösztrogén dominancia: népbetegség, de természetesen is kezelhető!
Az ösztrogén dominancia napjainkban olyan gyakori, hogy már sajnos népbetegségnek nevezhető. Ha nőként olyan tüneteket tapasztalsz, mint erős, fájdalmas menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, premenstruális szindróma, hízás, puffadás, fejfájás, haj- és bőrproblémák, memóriazavarok vagy hangulati zavarok, akkor érdemes erre a problémára is gyanakodnod és orvoshoz fordulnod. Az ösztrogén dominancia meddőséghez, vetéléshez és számos betegséghez is vezethet, ezért mielőbb kezelni kell. Hátterében gyakran állnak életmódra visszavezethető tényezők, melyek ellen tudatos lépésekkel, akár gyógyszerek nélkül, természetes úton is tehetsz. Fontos az egészséges testsúly, zöldségek, gyümölcsök, rostok, omega-3 zsírsavak, probiotikumok fogyasztása, mozgás, stressz kezelése és célzott étrend-kiegészítés.