fbpx
Loading...
1000 Ft felett ingyenes szállítás!
1000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Prosztata egészsége
Prosztatagyulladás: tünetek, kezelés és megelőzés

Prosztatagyulladás: tünetek, kezelés és megelőzés

Mitől alakulhat ki a prosztata gyulladása, mik a teendők, hogyan lehet gyógyítani, mit tehetsz, hogy megelőzd? Milyen tünetekre kell odafigyelni és mikor kell azonnal orvoshoz fordulni? Cikkünkben összeszedtünk minden fontos tudnivalót a prosztatagyulladásról!

Prosztatagyulladás: tünetek, kezelés és megelőzésA prosztatagyulladás (prostatitis) a prosztata egyik leggyakoribb betegsége: a férfiak közel fele élete során legalább egyszer találkozik a tüneteivel. Nem sorolható az időskori problémák közé, hiszen a prosztata jóindulatú megnagyobbodásával ellentétben legfőképpen a fiatalabb és középkorú férfiakat érinti. Sokszor nagyon kellemetlen, esetenként fájdalmas betegség, de jó hír, hogy általában hatékonyan kezelhető. Cikkünkben bemutatjuk a prosztatagyulladás típusait és tüneteit, illetve a kezelést, megelőzést segítő természetes módszereket is!

Mi az a prosztatagyulladás?

A prosztata egy dió vagy gesztenye méretű mirigy, mely közvetlenül a férfiak húgyhólyagja alatt található. Fő feladata, hogy váladékot termel, ami a herékben keletkező spermiumokkal együtt az ondót alkotja. Amennyiben a prosztata begyullad, az jelentős diszkomfort érzést, fájdalmat és számos egyéb, szexuális egészséghez kapcsolódó tünetet okozhat.

Míg a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás tipikusan idősebb korban jelentkezik, addig a prosztatagyulladás leggyakrabban a 30-50 év közötti férfiakat érinti.

A prosztatagyulladás típusai

A prosztatagyulladásnak két fő típusa van:

  • krónikus prosztatagyulladás – a tünetek lassan, fokozatosan jelentkeznek, elhúzódóan, akár hónapok alatt alakulnak ki; ez a leggyakoribb típus, jellemzően nem fertőzés áll a hátterében
  • akut prosztatagyulladás – a tünetek rendkívül erősek és gyorsan jelentkeznek; az akut gyulladást mindig fertőzés okozza, ritkán fordul elő, de igen súlyos is lehet és azonnali kezelést igényel

A prosztatagyulladás jelei, tünetei

Az akut prosztatagyulladás tünetei:

  • fájdalom a pénisz, a herék, a végbélnyílás, az alhas vagy a hát alsó részének tájékán – a székletürítés is fájdalommal járhat
  • vizeléssel kapcsolatos tünetek, úgymint fájdalmas vizelés, gyakori vizelési inger (különösen éjszaka), nehezen induló vagy akadozó vizelés, hirtelen vizelési inger, vér a vizeletben
  • vizelet elakadás, amitől a vizelet felgyülemlik a hólyagban (akut vizeletretenció) – ez azonnali kezelést igényel
  • rossz általános közérzet, fáradtság, ízületi és izomfájdalmak, esetleg láz

Ha a fenti tüneteket tapasztalod, azonnal keresd fel az orvosodat, hogy vizsgálatot követően pontos diagnózist és megfelelő kezelést kaphass.

A krónikus prosztatagyulladás tünetei:

  • diszkomfort érzés vagy fájdalom a pénisz, a herék, a végbélnyílás, az alhas vagy a hát alsó részének tájékán
  • fájdalom vizelés során, gyakori vagy hirtelen vizelési inger, különösen éjszakánként, vagy akadozó vizelet
  • megnagyobbodott vagy érzékeny prosztata a végbélen keresztül történő vizsgálat során (habár bizonyos esetekben a prosztata teljesen normális)
  • szexuális problémák, például erekciós zavar, fájdalom ejakuláció során vagy medencefájdalom szexuális aktus után

Mitől lehet prosztatagyulladást kapni?

Az akut prosztatagyulladást bakteriális fertőzés okozza: a kórokozók a húgyutakon át jutnak el a prosztatáig és megfertőzik azt, aminek gyulladásos állapot az eredménye. Leggyakrabban az E.coli baktérium okozza a problémát, de előfordulhat, hogy valamilyen nemi úton terjedő betegség (pl. klamídia, gonorrhea, trichomoniázis) áll az akut prosztatagyulladás hátterében.

A krónikus prosztatagyulladást okozhatja bakteriális fertőzés is, ám az esetek többségében a betegség eredete ismeretlen vagy csak nagyon nehezen azonosítható be. A nem bakteriális eredetű gyulladás feltehetően inkább különböző tényezők összjátékának a következménye. Kutatók több lehetséges okot is azonosítottak, például:

  • pszichológiai stressz
  • húgyúti sérülés (műtét vagy baleset miatt)
  • immunműködési zavar
  • a prosztata húgysav általi irritációja
  • ideg- vagy izomműködési zavarok
  • ételintolerancia vagy ételallergia (pl. glutén, tejtermékek, koffein)
  • egészségtelen táplálkozás, vitaminhiány
  • vírusok, paraziták és gombás fertőzések

Prosztatagyulladás: tünetek, kezelés és megelőzésHogyan kezelhető és előzhető meg a prosztatagyulladás?

A mielőbbi gyógyulás érdekében nagyon fontos a betegség korai felismerése. Már a legcsekélyebb panaszok esetén is ajánlott orvoshoz fordulnod!

A bakteriális eredetű (akut vagy krónikus) gyulladás antibiotikumos kezelést igényel, illetve kiegészítő kezelésként gyulladás- és fájdalomcsillapító gyógyszerek alkalmazhatók.

A nem bakteriális prosztatagyulladás kezelése orvos által felírt fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel történhet, illetve esetleg ún. alfa-adrenerg gátló szerekkel is, melyek ellazítják a prosztatán belüli izmokat, amitől csökkenhetnek a tünetek.

A gyógyszeres kezelés mellett meghatározó szerep jut a természetes gyógymódoknak és az életmódbeli változtatásoknak is. Sokat segíthet a prosztatamasszázs (az akut eseteket kivéve), az ülőfürdőzés, a stresszcsökkentő technikák alkalmazása, a rendszeres testmozgás. Kerülendő a hosszú távú ülés, kerékpározás, motorozás, a koffein, az alkohol fogyasztása, a fűszeres ételek és a szénsavas italok. Amennyiben a sok ülés elkerülhetetlen, javasolt párna vagy más puha alátét használata.

Kutatások szerint a kvercetin nevű természetes bioflavonoid hozzájárulhat a krónikus prosztatagyulladás tüneteinek kezeléséhez, illetve a betegség megelőzéséhez is. Egy klinikai vizsgálatban a krónikus prosztatagyulladásban szenvedők 80%-ánál jelentős mértékben csökkentette a fájdalmakat és javította az életminőséget. A kvercetin legnagyobb mennyiségben a vöröshagymában található meg, de az alma, a brokkoli és a grapferuit is sokat tartalmaz. Emellett étrend-kiegészítéssel is bevihető a szervezetbe.

Prosztatagyulladás ellen gyakran javasolják még a fűrészpálma nevű gyógynövény, valamint a tökmag-kivonat szedését is, hiszen mindkettő hozzájárulhat a prosztata és a húgyúti rendszer megfelelő működésének fenntartásához. Kutatások alapján a fűrészpálma és a tökmag hatóanyagai egyaránt segíthetnek a vizelési gondok (pl. gyakori vizelési inger, gyenge vizeletsugár, vizelés nehéz beindulása) csökkentésében.

A baktériumok által okozott prosztatagyulladás megelőzéséhez fontos az immunrendszer megerősítése, a sok folyadék fogyasztása (aminek hatására átmosódik a húgyhólyag és a húgyvezeték, így a kórokozók nem tudnak megtelepedni), a megfelelő személyes higiénia és a rendszeres szexuális élet.

Felhasznált irodalom
prostatitis.net/ nhs.uk/conditions/prostatitis/ webmd.com/men/prevent-prostatitis healthline.com/health/chronic-prostatitis medicalnewstoday.com/articles/322457.php medlineplus.gov/ency/article/000524.htm ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10190383 medscape.com/viewarticle/411511 ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1297501/
Ha tetszett, oszd meg vagy kedveld!
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Egészséges prosztata: a férfierő záloga
Netamin Facebook oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér