A rekedtség okozta panaszok szinte biztosra veszem, hogy mindenki által ismertek. A hangod elváltozását rengeteg apróság kiválthatja, a probléma inkább az, hogy ha egyszer megjelenik, akkor általában marad is jó néhány napig, ami megnehezíti a hétköznapokat. Kivéve, ha ismerünk néhány egyszerű trükköt, amit bevethetünk ellene, sőt, akár meg is előzhetjük a megjelenését.
Mitől rekedünk be?
A rekedtség kialakulásának ezer oka lehet, ám a legtöbb esetben a dohányzás, az alkoholos, és koffeintartalmú italok fogyasztása, a hangszálaink megterhelése, allergia vagy a rendszeres köhögés váltja ki.
Az okot nem mindig egyszerű kideríteni, a megoldás azonban minden esetben ugyanaz, a rekedtség ugyanis szerencsére könnyedén gyógyítható, és ha betartjuk a tanácsokat, villámgyorsan megszabadulhatunk tőle.
Mit tehetsz a rekedtség ellen házilag?
Az egyik legkézenfekvőbb, és leghasznosabb tanács, hogy ilyenkor pihentessük a hangszálainkat, azaz amikor csak tudjuk, kerüljük a beszélgetést. Szintén fontos, hogy a suttogást is felejtsük el ilyenkor, ez ugyanis ugyanúgy megviseli a hangszálainkat, mint az ordítás!
Szintén segít, ha beszerzünk egy párásítót. Már néhány ezer forintért lehet találni tökéletesen működőt, ami nedvesebbé teszi a levegőt, így könnyebbé téve a légzést, felszabadítva a légutakat. Párásító berendezés nélkül segítségedre lehet az is, ha a meleg radiátorra egy tál sós vizet teszel, vagy veszel egy jó forró fürdőt.
Nagyon fontos, hogy igyunk ilyenkor sok folyadékot, és kerüljük a koffeint és az alkoholt, valamint amennyire lehet, a cigarettát is, ezek ugyanis rossz hatással vannak a torok egészségére, amitől rosszabbodnak a tünetek.
A lényeg tehát, hogy ne hagyjuk, hogy kiszáradjon a torkunk: ezt a sok folyadék fogyasztása mellett például rágózással is elérhetjük, az extra nyáltermelés ugyanis szintén nyugtatja a torkot, de egy kanál méz „elszopogatása” is sokat segíthet.
FONTOS: a rekedtség bizonyos esetekben komolyabb egészségügyi probléma tünete is lehet, sose vedd félvállról: ha ezek a házi praktikák néhány nap alatt sem hoznak enyhülést, vagy megoldást, akkor feltétlenül fordulj orvoshoz.
Hogyan előzd meg a rekedtség kialakulását?
A hangszálak védelme nem bonyolult, ám ha biztosra akarunk menni, néhány rossz szokásról biztosan le kell mondanunk. A legrosszabb hatással ugyanis – ahogy azt korábban már említettük – a cigaretta, az alkoholos, és a magas koffeintartalmú italok vannak a hangszálainkra.
A káros szenvedélyekről való lemondás mellett szintén segít a gyakori kézmosás, így megelőzve a baktériumok terjedését.
Ezen kívül fontos, hogy megfelelő mennyiségű vizet fogyasszunk, illetve, hogy figyeljünk arra, ne köszörüljük a torkunkat feleslegesen. Utóbbi ugyanis különösen megviseli a hangszálakat, és gyulladást okozhat, ami azonnal rekedtséghez vezethet.