A reumás ízületi gyulladás (rheumatoid arthritis) az egyik leggyakoribb ízületi probléma. Magyarországon legalább 100 ezer embert érint. Cikkünkben körbejárjuk minden oldalról ezt a betegséget, így megtudhatod, hogy milyen tünetekkel jár, mi okozhatja, illetve miként tudod hatékonyan megelőzni és kezelni.
Mi az a reumás ízületi gyulladás?
A reumás ízületi gyulladás, latinul reumatoid artritisz egy autoimmun betegség. Egyúttal szisztémás betegség is, ami azt jelenti, hogy az egész testre kihat.
Kialakulásának hátterében az immunrendszer téves reakciója áll, aminek következtében a szervezet védekezőrendszere a saját, egészséges szövetei ellen fordul, mert idegennek ismeri fel azokat.
Ahogy az immunrendszer támadásnak indul, az érintett szövetben vagy szervben gyulladás lép fel.
A reumatoid artritisz az artritisz második leggyakoribb típusa, ami elsősorban az ízületeket támadja, de emellett érintheti a tüdőt, szemet, és szívet is.
Tünetek
A reumatoid artritisz tünetei az alábbiak lehetnek:
- fájdalom, duzzanat, és merevség, egyszerre több ízületben
- szimmetrikusan, a test mindkét oldalán jelentkező gyulladás
- ízületi deformitások
- járási bizonytalanság
- általános rossz közérzet
- láz
- ízületi funkció és mozgathatóság csökkenése
- fogyás
- gyengeség
A reumatoid artritisz elsősorban a kéz, a láb, a csukló, a boka, a térd és a nyaki ízületekben okoz panaszokat. A tünetek általában szimmetrikusan jelentkeznek, azaz mindkét oldalon ugyanabban az ízületben.
A tünetek az esetek többségében jönnek-mennek. Nyugalmi szakaszban lehetnek enyhék vagy teljesen el is tűnhetnek, aktív szakaszban azonban egészen súlyosak is tudnak lenni.
Okok
A reumatoid artritisz kialakulásának okát, azt, hogy mi okozhatja az immunrendszer hibás működését, a tudomány mai állása szerint még nem tudjuk.
Egyeseknél minden bizonnyal genetikai tényezők is szerepet játszanak abban, hogy hajlamosabbak a betegségre. Egyik elmélet szerint bakteriális vagy vírusos fertőzés indítja el a folyamatot az arra örökletes érzékenységgel bíró emberekben.
Reumatoid artritisz esetén az immunrendszer antitestjei megtámadják az ízületi hártyát, más néven szinóviumot. Ennek eredményeképpen fájdalom és gyulladás alakul ki.
A gyulladás hatására a szinóvium megvastagszik. Ha kezeletlenül marad, akkor idővel kitölti az ízületi üreget és károsítja az ízületi porcot (a csontok végét párnázó kötőszövetet), illetve az alatta található csontot is.
Az ízületeket összetartó inak és ínszalagok is meggyengülhetnek és megnyúlhatnak. Az ízület idővel elveszti alakját és megfelelő helyzetét. A károsodás rendkívül súlyos lehet.
Kockázati tényezők
A reumatoid artritisz kialakulásának kockázatát számos tényező növeli:
- Életkor. A reumatoid artritisz előfordulási gyakorisága a kor előrehaladtával nő. Nőknél leggyakrabban 30-60 éves kor között jelentkezik, míg férfiaknál az élet későbbi szakaszában.
- Nem. A betegség két-háromszor gyakrabban fordul elő nőkben, mint férfiakban. Emellett azt is kimutatták, hogy a reumatoid artritisz kockázata magasabb lehet azoknál a nőknél, akik soha nem szültek.
- Genetikai hajlam. A hajlamosító géneket örökölni is lehet.
- Túlsúly. Kutatások bizonyították, hogy minél elhízottabb valaki, annál magasabb nála a reumatoid artritisz kockázata.
- Dohányzás. A hosszú ideje tartó cigarettázás növeli a betegség kockázatát és ronthatja is a tüneteket.
Megelőzés
Az ízületi gyulladás megelőzése érdekében azokra a kockázati tényezőkre kell koncentrálnod, melyeken tudatos életmóddal változtatni tudsz:
- Ne dohányozz! Ha cigizel, szokj le mihamarabb!
- Tarts fenn egy egészséges testsúlyt! Az extra súly több nyomást gyakorol az ízületekre, fokozza azok megterhelését, és növeli a reumatoid artritisz kialakulásának esélyét.
- Ügyelj a megfelelő D-vitamin bevitelre! Egy 2012-ben publikált tanulmány megállapította, hogy a D-vitamin-hiány növelheti a reumatoid artritisz kockázatát vagy ronthatja a betegséget.
- Fogyassz sok omega-3-at! A Floridai Egyetem kutatása szerint az omega-3 zsírsavak erős gyulladásgátló hatásuknak köszönhetően segíthetnek a betegség megelőzésében.
- Maradj fizikailag aktív! A rendszeres mozgás jót tesz az ízületeknek, valamint az általános egészségnek is.
- Szedj glükózamint, kondroitint és MSM-et! Ezek a porcvédő szerek gátolhatják az ízületi porcok lebomlását és elősegíthetik az ízületek normál működését.
- Ápold a fogaidat! Talán meglepően hangzik, de a rossz szájhigiéniát, különösen az ínybetegségeket, kapcsolatba hozták a reumatoid artritisz kockázatának növekedésével.
Kezelés
Több olyan természetes, otthoni praktika létezik, mely segíthet a reumatoid artritisz kezelésében, a fájdalom csökkentésében, sőt, akár az ízületi károsodás visszafordításában is:
- Pihenés. Aktív fázis idején, amikor fellobban a gyulladás, a legjobb, ha annyit pihensz, amennyit csak tudsz. A duzzadt és fájdalmas ízületek megerőltetése rontja a tüneteket.
- Testmozgás. A nyugalmi fázis idején, amikor csak enyhe tüneteket érzel, mindenképp mozogj rendszeresen. Ez javítja az általános egészséget és a mobilitást is, valamint megerősíti az ízületeket körülvevő izmokat.
- Táplálkozás. A friss gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend segít az egészség és az ideális testsúly megőrzésében. Bizonyos ételek, illetve tápanyagok segíthetnek a gyulladásokat csökkenteni a szervezetben, ilyen például az omega-3 (hideg vízi tengeri halak, olajos magvak), rostok (gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák), és az extra szűz olívaolaj, mely egy gyulladásgátló oleokantal nevű vegyületet tartalmaz.
- Melegítés vagy hűtés. A feszes, fájdalmas izmokon segíthet a meleg, például egy 15 perces meleg zuhany vagy fürdő, villanypárna (legalacsonyabb fokozaton), illetve infralámpa használata. A hideg tompíthatja a fájdalmat és enyhítheti az izomgörcsöket. Például: jégakku, hideg vizes borogatás, az érintett ízület hideg vízbe mártása. Rossz keringés, illetve zsibbadás, érzéketlenség esetén ne használj hűtést. A melegítés és hűtés felváltva is végezhető: tedd az ízületet meleg vízbe néhány percre, majd 1 percre hideg vízbe, ismételgesd kb. fél órán át, majd egy meleg vizes áztatással fejezd be.
- Relaxáció. A mentális stressz enyhítésével a fájdalom is jobban kontrollálható. Stresszoldó módszer lehet például a meditáció, a légzésterápia és az izomrelaxációs technikák.
- Étrend-kiegészítés. Ha nem fogyasztasz hetente legalább 2 alkalommal tengeri halat, akkor semmiképp nem jutsz elegendő gyulladáscsökkentő omega-3-hoz, ezért érdemes étrend-kiegészítővel pótolnod. Emellett a kurkuma aktív hatóanyaga, a kurkumin egy nagyon ígéretes szer az ízületi gyulladás elleni küzdelemben, ugyanis blokkolja a gyulladáskeltő citokineket és enzimeket. A glükózamin szintén fontos hatóanyag lehet, tanulmányok szerint a reumatoid artritiszben szenvedők fájdalmát hasonló hatékonysággal csökkenti, mint a nem-szteroid gyulladáscsökkentők!