A köhögés nem betegség, hanem tünet, aminek hátterében számtalan betegség húzódhat meg. Alapvetően egy hasznos része az emberi szervezet védekező rendszerének, segít eltávolítani a légutakból az idegen anyagokat és lerakódásokat, illetve megelőzni a komolyabb fertőzéseket. Másfelől azonban igazán kellemetlen és irritáló jelenség tud lenni, ami megkeserítheti mindennapjainkat. Sok praktikát olvashatsz, amelyek segítenek ilyen esetben, ezért úgy döntöttünk, segítünk eligazodni ezek útvesztőjében és utánajártunk, mely természetes módszerekkel tudod házilag valóban csillapítani a makacs köhögést.
A köhögésnek két fő változata van: a hurutos, illetve a száraz.
Hurutos köhögés (avagy produktív köhögés) során váladék áramlik fel az alsó légutakból. Hurutos köhögést általában megfázás vagy influenza okoz. Megjelenése lehet lassú vagy gyors is, és egyéb tünetekkel is társulhat, mint például orrfolyás, orrgaratfolyás és fáradtság. Egyéb lehetséges okok: tüdőgyulladás, akut hörghurut, asztma, krónikus obstruktív légúti betegség (pl. krónikus hörghurut).
Száraz köhögés esetén nincs felszakítható váladék a légutakban, viszont a gyulladás vagy irritáció mégis köhögésre késztet minket. A száraz köhögést gyakran nehéz kontrollálni és rohamokban törhet elő. Általában felső légúti fertőzés okozza (megfázás, influenza), de gége-, mandula- és arcüreggyulladás, asztma, allergia is kiválthatja. Nem ritka, hogy a megfázás vagy influenza elmúlása után még hetekig kitart.
Tippek hurutos köhögés ellen
Bő folyadékfogyasztás
Fogyassz minél több folyadékot, mert ez hígítja a lerakódott váladékot amit így könnyebb kiköhögni. Ez különösen fontos akkor, ha köptetőt is szedsz, az ugyanis csak így tud megfelelően hatni. Igyál sok teát, vizet, gyümölcslevet, fogyassz leveseket.
Gyógyteák, mézzel
A hagymatea, a kakukkfűtea, a csalántea, illetve a lándzsás útifűből készült tea mind népszerű népi gyógymódok, ezért hasznosnak bizonyulhat, ha naponta 2-3 csészényit melegen fogyasztasz belőlük. A méz erősen tapadó fehérjéket tartalmaz, képes bevonni az irritált garatnyálkahártyát, ezáltal csökkenti annak kiszáradását, csillapítja a köhögési ingert. Emellett az égető érzés és a légúti irritációk leküzdésében is segít.
Inhalálás
Az inhalálás ingercsillapító, nyákoldó és csíraölő hatású. Inhalátor készülékkel érdemes végezni, amely képes a folyadékot rendkívül apró szemcsékre porlasztani – így keletkezik az aeroszol, ami a légutakba kerülve ott kicsapódik, és ezáltal fejti ki hatását. A kezelésre fiziológiás sóoldat vagy Salvus víz használható.
A forró vizes-illóolajos inhalálást ma már alapvetően nem ajánlják, a forró gőz belélegzése ugyanis irritálja a nyálkahártyát, sőt, akár égési sérüléseket is okozhat. Asztma, krupp esetén kifejezetten árthat a meleg pára.
Fekete retek
A fekete retek közismerten jó köhögés, rekedtség, megfázásos és légúti betegségek gyógyítására. Ennek oka az, hogy nyákoldó vegyületek vannak benne, melyek lazítják a felgyülemlett váladékot. Erős antioxidáns, gyulladásgátló és immunrendszer erősítő hatása is van.
Fogyaszthatod a lereszelt gumó kipréselt levét, de még egyszerűbb megoldás, ha levágod a retek kalapját, kikaparod a húsát és az üregbe mézet csurgatsz. Ezután hagyd állni néhány órán vagy akár egész éjszakán át, majd a reteklé és méz keverékét gyógyszerként kanalazd ki, amikor szükséged van rá. A fekete retek hatóanyagaihoz nagy dózisban, koncentrált formában étrend-kiegészítő szedésével is hozzájuthatsz: erre a célra egy magas kivonat arányú készítményt érdemes választani.
Tippek száraz köhögés ellen
Gargarizálás
Keverj el 2 dl langyos vízben 1 mokkáskanálnyi sót, majd ezzel gargarizálj, naponta többször is. Érdemes azon nyomban elkezdeni alkalmazni, amint kaparást érzel a torkodban. A só mellett 1-1 evőkanál mézet és citromot is tehetsz a vízbe, így még hatásosabb, illetve elviselhetőbb is lesz a keverék. Vigyázz, hogy le ne nyeld, csak gargarizálj vele, és köpd ki!
Gyömbér
A gyömbér gyulladásgátló tulajdonságai segítenek ellazítani a légutak izmait. Ennek köszönhetően a friss gyömbér hatékony otthoni praktika lehet a száraz köhögés ellen. Szórd meg a friss gyömbérdarabokat egy kis sóval, majd rágcsáld el őket. Teát is készíthetsz belőle: egy ujjnyi friss gyömbért vágj vékony szeletekre, 3-5 percig hagyd állni forró vízben, majd ízesítsd egy teáskanál mézzel.
Meleg folyadékok
A megfelelő hidratáció száraz köhögés esetén is nagyon fontos. A meleg italok segítenek a torokfájás és a köhögés tüneteinek enyhítésében és azonnali enyhülést hoznak száraz köhögés esetén. Fogyassz meleg gyógynövényteát, meleg vizet és üres levest, ezek mind nyugtatják a torkot a száraz köhögéses időszakban.
Kurkuma tej
A kurkuma tej, más néven arany tej vagy haldi ka doodh, egy ízletes, tradicionális indiai gyógymódja a száraz köhögésnek. A kurkuma vírusellenes, antibakteriális és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, ezért segíti a fertőzések kezelését. A kurkuma és meleg tej keveréke megkönnyebbülést nyújt és bizonyos gyakori torokfertőzések leküzdésében is hasznos lehet. Hatékony otthoni módszer az éjszakai száraz köhögés csillapítására is.
Hozzávalók (2 adaghoz):
- 480 ml tej (növényi vagy állati tej is lehet)
- 1 púpos teáskanál kurkuma
- 1 csipet őrölt feketebors
- ½ teáskanál őrölt gyömbér
- ½ teáskanál őrölt fahéj
- 1 csipet szerecsendió
- 1 csipet szegfűszeg
- 1 teáskanál méz
Elkészítése:
- Egy kis lábasba öntsd bele a tejet és tedd fel melegedni közepes lángon.
- Add hozzá a tejhez a többi hozzávalót.
- Keverd össze alaposan.
- Melegítsd a tejet 4-5 percig, amíg gőzölögni nem kezd, de semmiképp se forrald fel.
- Öntsd ki két pohárba és kész is vagy! (Hidegen és melegen is fogyasztható, de természetesen melegen sokkal jobban esik a toroknak.)