Csomókban hullik a hajad és kezdesz emiatt pánikba esni? Habár tény és való, hogy ez nagyon ijesztő dolog tud lenni, tudnod kell, hogy szülés után még a nagymértékű hajhullás sem számít szokatlan jelenségnek. De talán felmerül benned a kérdés: mikortól számít kórosnak a probléma? Tényleg normális az, amit tapasztalsz? Mégis mikor fogod visszakapni a régi hajkoronádat, és tehetsz-e valamit, hogy felgyorsítsd a folyamatot? Most minden kérdésre választ kapsz!
Mi okozza a szülés utáni hajhullást?
Egy átlagos ember naponta 50-100 hajszálat veszít, lényegében észrevétlenül. Terhesség alatt azonban a megemelkedett hormonszinteknek köszönhetően ezek a hajszálak nem hullanak ki, ahogy egyébként normális esetben tennék. Emiatt van az, hogy a babavárás alatt a legtöbb nőnek megerősödik, sűrűbbé válik a haja. Sajnos pontosan ugyanilyen hormonális változások okozzák a későbbi hajhullást is.
Közismert tény, hogy a haj ciklusokban nő. Először növekedési fázisban (átlag 3-5 év), majd átmeneti fázisban (kb. 10 nap), végül telogén, azaz nyugalmi fázisban (kb. 3 hónap) van. A nyugalmi fázis végén a hajszál kihullik, tered adva egy újabb növekedési fázisnak.
Terhesség alatt az ösztrogén és progeszteron megemelkedett szintje miatt több hajszál marad a növekedési fázisban. Szülés után azonban a hormonszintek visszaállnak, ennek pedig az az eredménye, hogy a hosszú életet élvező hajszálak egytől egyig átkerülnek a nyugalmi fázisba – lényegében mindegyik egyszerre.
Milyen gyakori a szülés utáni hajhullás?
Átlagosan a nők 40-50 százaléka tapasztal szülés utáni hajhullást. A hajvesztés mértéke egyik terhességről a másikra is változhat, illetve egyénileg is igen eltérő. A szakértők egyelőre nem találtak magyarázatot arra, hogy egyes nők miért veszítenek szülés után sokkal nagyobb mennyiségű hajat, mint mások.
Meddig tart a szülés utáni hajhullás?
A hajhullás jellemzően a szülést követő 1-6 hónapban kezdődik. Habár egyes esetekben akár 18 hónapig is kitarthat, a legtöbb nő ennél sokkal hamarabb javulást tapasztal. Sajnos az előfordulhat, hogy a haj a szülés előtti állapothoz képest kicsit vékonyabb marad, a normál hajnövekedési ciklus ugyanakkor mindenképpen helyreáll.
Meddig mondható normálisnak a szülés utáni hajhullás?
Ha szülés után szemmel láthatóan elszaporodtak a párnán, padlón, lefolyóban hagyott hajszálak, nem kell egyből pánikba esni. Ahogy korábban írtuk, minden egyes nap átlagosan 50-100 hajszálat veszítünk, szülést követően azonban ez a szám többszörösére is emelkedhet: az újdonsült anyukák naponta akár 400-500 hajszálat is elveszíthetnek.
Ez egy természetes folyamat, ha egyéb elváltozás nincs a háttérben, a hajhullás kb. 6 hónap elteltével lelassul és a mértéke is szép lassan visszaáll a normális szintre. Ha ez mégsem történik meg, és az intenzív hajvesztés még egy évvel a szülés után is jelen van, érdemes felkeresni egy szakorvost, endokrinológust vagy nőgyógyászt. Előfordulhat, hogy vashiány vagy pajzsmirigy probléma áll a hajhullás hátterében – mindkettőre fényt deríthet egy vérvizsgálat.
Mit lehet tenni a szülés utáni hajhullás ellen?
Habár természetes folyamatról van szó, ez a tény önmagában nem sokat segít, hogy jobban érezd magad, amikor a tükörbe nézel. Szerencsére néhány dolog azért segíthet a hajhullás elleni küzdelemben.
1. Egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás
Az egészséges hajnövekedéshez és a szép hajhoz elengedhetetlen a megfelelő tápanyagbevitel. Fontos a fehérjefogyasztás, hiszen ez a haj egyik alapvető alkotóeleme. Emellett érdemes a normál vércukor-, vas-, ferritin-, cink- és D-vitamin-szintről is gondoskodnod. A szülés utáni időszak kiváló alkalom egy hajvitamin kúra elvégzésére is: lehetőleg minél összetettebb, magas vitamin- és ásványi anyag tartalmú készítményt válassz és legalább 3-6 hónapig szedd!
2. Stressz minimalizálása
Az erős és/vagy állandósuló stressz csak tovább fokozza a hajhullást és rontja a haj általános állapotát. Persze a stresszcsökkentés gyakran nem egyszerű feladat, különösen egy kisbaba érkezése után, amikor fenekestül felborul az egész addigi élet. Érdemes fokozatosan kialakítani egy új mindennapi rutint, elosztani a teendőket, de nagyon fontos, hogy eközben a saját testi-lelki igényeidről se feledkezz meg!
3. Rendszeres hajápolás
Hajhullás esetén sokan szinte rettegnek a hajmosástól, pedig ennek valójában semmilyen hatása nincs az elvesztett haj mennyiségére. A kihullásra kész haj előbb-utóbb mindenképpen ki fog hullani, a növekedési fázisban lévő hajszálak azonban mindenképpen igénylik a törődést. Igyekezz kímélő, lehetőleg természetes samponokat és hajápoló szereket használni, kerüld a túl forró vizet az öblítésnél és próbáld levegőn szárítani a hajadat!
4. Elegendő alvás
Akár csak a stressz csökkentése, ez sem éppen a legegyszerűbb feladat egy kisbaba érkezése után. Mégis, rendkívül fontos, hogy biztosítsd a megfelelő mennyiségű és minőségű alvást, hiszen ezzel a szervezet egészére, így a hajad egészségére is hatsz. A pihentető alvás a szülés utáni hangulatingadozások és a fáradtság elűzésében is sokat segít.
5. Új frizura vagy hajforma
Itt az ideje egy kis kísérletezgetésnek! Vágass rövidebb hajat, illetve nyírasd olyan formára a hajadat, amitől dúsabbnak tűnik! Találd meg azt a stílust, ami segít eltakarni a problémásabb területeket. Használj hajformázókból lehetőleg minél kevesebbet és amennyire lehetséges, természetes összetételű termékeket válassz!