A menopauza a nők 40-es életéveinek végén jelentkezik általában. Ebben az időszakban csaknem minden nő szembesül a klimaxos tünetekkel, melyek közül talán a leggyakoribbak és egyben legkellemetlenebb panaszok a hőhullámok és az éjszakai izzadás megjelenése. A szív gyorsabban kezd verni, a bőr alatti erek kitágulnak, ettől fokozódik a hőleadás és az izzadás. A hőhullámok ellen ma már több természetes megoldás is bevethető, néhány életmód és étrendbeli változás beiktatása jótékony hatással lehet a tüneteinek enyhítésére. Cikkünkben ehhez szeretnénk tippeket adni.
A változókor kellemetlen velejárója – a hőhullámok
Menopauza meghatározása és jellemzői
A menopauza egy természetes biológiai folyamat, ami a menstruációs ciklus szabálytalanná válásával, majd elmaradásával jár. Az utolsó menstruációt követően kezdődik a változó kor. Ennek a hormonális változásnak a során a petefészek női tüszőhormon-termelése lecsökken, kevesebb ösztrogén és progeszteron hormont termel, majd teljesen leáll, ez okozza a menstruáció megszűnését. A legtöbb nő életében 48-52 éves kor között figyelhető meg ez az időszak. Korai menopauzáról beszélünk, ha ez a folyamat már 40 éves kor előtt megtörténik. A változókor testi és lelki tünetegyüttesekkel jár, megjelenésük mértéke személyenként eltérő lehet, de akár már az utolsó menstruáció elmaradása előtti pár évben is tapasztalhatóak és évekig is eltarthatnak. Kutatások szerint körülbelül a nők 85 százaléka tapasztal bizonyos típusú és mértékű menopauza tüneteket.
A menopauza tünetei
Alvászavarok
A klimax alatt végbemenő hormonális változások megzavarhatják az alvásciklust, melynek következményeként alvászavar, kialvatlanság tapasztalható. Az alvás problémákat tovább fokozhatja az éjszakai izzadás is.
Hangulatingadozás
A hormonális változások lelkileg is nagyon megterhelőek lehetnek a nők számára. Sokaknál ingerlékenység, sírósság, szélsőséges érzelmi ingadozások is jelentkeznek. Legrosszabb esetben akár szorongás, depresszió is felléphet.
Memóriazavarok
A nők kétharmada memóriazavarokról is beszámol a menopauza időszakában. Sokan szembesülnek koncentrálási nehézségekkel és az úgynevezett agyi köd megtapasztalásával, feledékenységgel.
Vizelési problémák
A hólyaghurutra való hajlam is fokozódik sok nőnél ebben az időszakban. Az ösztrogén hiánya ugyanis gyengíti a húgyhólyagot és a húgycsövet. Vizelet visszatartási nehézségek, vizeletcsepegés is jelentkezhet.
Hüvelyproblémák és fertőzések
Szintén az ösztrogén hormon hiánya következtében alakul ki a változókorban hüvelyszárazság és a hüvely savas kémhatása is megváltozik. Ennek eredményeképpen a nők hajlamosabbá válnak a bakteriális és gombás fertőzésekre.
Hőhullámok
Az utolsó ciklus előtt már egy évvel is jelentkezhet az első hőhullám és akár 10 éven át is tapasztalható, Átlagosan naponta 4-5 alkalommal fordulnak elő, de valakinél 20-szor is jelentkezhet. Maga a hőhullám 1-2 percig tart, ám ez a hirtelen hőségroham is sok kellemetlenséget, erős izzadást tud okozni az érintetteknél.
Milyen hatással vannak a hőhullámok a többi tünetre?
A hőhullámok ismétlődésével egy ördögi kör veheti kezdetét, hiszen ez hatással lehet a többi klimaxos tünetre is. Felerősíthetik az éjszakai izzadást, ami pedig kihatással van az alvászavarokra is. Ez a két tünetegyüttes, illetve a kialvatlanság pedig fokozhatja az ingerlékenységet, hangulatingadozásokat, fáradékonyságot okozhat és a szellemi teljesítményre is negatívan hathat.
Mi okozza a hőhullámokat?
A menopauza és a hőhullámok kapcsolata
A leggyakrabban említett panasz a menopauza idején a hőhullámok megjelenése, amit nem külső ingerek váltanak ki, és melyre a mai napig nem találtak pontos magyarázatot a szakértők. A legutolsó kutatások szerint az agy egy bizonyos területe felelős a kialakulásukért. A termoneutrális (hősemleges) tartomány szűkülése okozhatja, tehát az a hőmérséklet tartomány, amelyben a szervezetnek nem kell energiát fordítania a hőleadásra, csökken. A hőszabályozás fő központja a hipotalamusz, de egyéb idegrendszeri struktúráknak is fontos szerepe van ebben a kontrollban. A feltételezések szerint az ösztrogénszint ingadozása van hatással ezen idegsejt csoportok valamelyikére.
Egy másik teória szerint a hőhullámok és a hangulatingadozás hátterében is az áll, hogy az ösztrogén csökkenése a szerotonin szintjére és az agyi szerotonin receptorok számára is hatással lehet. Ez nagy probléma, mivel a központi idegrendszerben a szerotonin a hangulat, alvás, éhség, memória szabályozása mellett a hőszabályozásban is fontos szerepet játszik.
A hőhullámok megjelenése mindenképpen több tényezős folyamat, melyben szerepet játszhatnak életmódbeli és pszichés tulajdonságok is.
A hőhullámok rizikófaktorai
Nem egyértelműek ugyan a kutatások eredményei ebben a témában, de feltételezhető, hogy az alábbi tényezők befolyással lehetnek a hőhullámok előfordulásának gyakoriságára:
- dohányzás
- szorongás, depresszió
- alkoholfogyasztás
- nem megfelelő táplálkozás és túl sok csípős étel fogyasztása
- rendszeres testmozgás hiánya
A hőhullámok egyéb kiváltó okai
Legtöbbször kizárólag a változókor tüneteként van megemlítve, a hőhullámok mögött azonban számos más kiváltó ok húzódhat meg:
- hormonzavar előfordulása pl. pajzsmirigy működés zavarai
- pszichés tényezők: szorongás, pánikroham
- bizonyos gyógyszerek szedése is kiválthat mellékhatásként ilyen jellegű panaszt
Annak érdekében, hogy megállapítsuk pontosan mi okozza a hőhullámokat, ajánlott szakorvoshoz fordulni, a testi vagy esetlegesen a lelki okok feltárásához. A nők életkorából már lehet arra következtetni, hogy valóban menopauza okozza-e a tüneteket, de a diagnózis megerősítése céljából mindenképpen szükséges laboratóriumi vizsgálatokat is elvégezni. Ilyenkor elsősorban a tüszőérlelő hormon (FSH) és az ösztrogén szintje alapján lehet kizárni az ilyen tünetekkel járó egyéb problémákat.
10 hatásos módszer a hőhullámok ellen
A hőhullámokkal és az egyéb kellemetlen tünetekkel való küzdelem megnehezítheti a mindennapokat a nők életében, ám ha odafigyelünk az életmódunkra és beiktatunk néhány változtatást, enyhíthetjük a panaszokat. Nem utolsó sorban a természet patikáját is segítségül hívhatjuk, hiszen számos gyógynövényről bebizonyosodott, hogy jótékony hatással bírnak és csökkentik a hőhullámok erősségét.
Életmódbeli változtatások
- Kiegyensúlyozott táplálkozás: Zsírszegény, rostban és vitaminokban gazdag étrend bevezetése és fitoösztrogénben gazdag élelmiszerek fogyasztása javasolt. Pl: lenmag, bab, paradicsom, tök, édesburgonya, retek, tofu. A finomított szénhidrátokat és tejtermékeket viszont javasolt elkerülni, minimalizálni. Fontos a megfelelő folyadékbevitel is, elsősorban tiszta, szénsavmentes víz formájában. Az alkohol, koffein és a szénsavas üdítők fogyasztása nem kedvez a menopauzás tünetek csökkentésében.
- Rendszeres testmozgás: elsősorban az aerob mozgások végzése javasolt, pl.: biciklizés, intenzív gyaloglás, kocogás, túrázás, elliptikus tréner. Már heti háromszor egy óra, vagy ötször fél óra edzés rendszeres végzése is hatékonynak bizonyul a klimaxos tünetek csökkentésében. A mozgás továbbá kulcsfontosságú a menopauza szövődményeinek megelőzésében is, mint pl.: elhízás, csontritkulás, alvási nehézség, stressz.
- Stressz elkerülése: a klimax idején lelkileg megterhelő nap mint nap szembesülni az egyes tünetek előfordulásával, de ne hagyd, hogy ezek átvegyék feletted az uralmat. Határozd el magadban az életmódváltást, ha dohányzol, szokj le róla, hiszen ez is tovább ronthatja a helyzetet. Keress olyan tevékenységeket minden nap, ha csak pár perc erejéig is, amik kikapcsolnak, örömet adnak, amiből töltődni tudsz. Pl.: meditáció gyakorlása.
Gyógynövények a hőhullámok ellen
Fontos, hogy használatuk előtt, érdemes szakértő tanácsát kikérni az adagolás és az esetleges mellékhatások elkerülése miatt!
- Barátcserje: régóta alkalmazzák menstruációs zavarok, PMS és menopauza esetén is. Serkenti az agyalapi működést, fokozza a szervezet progeszteron termelését, ezáltal visszaállítja a hormonegyensúlyt. A barátcserje teaként és étrend-kiegészítő formájában is kapható. Itt találod a Netamin Barátcserje étrend-kiegészítőit.
- Jamgyökér: a Mexikóból származó jamgyökér dioszgenin-tartamának köszönhetően megoldást nyújthat a hormonháztartással kapcsolatos problémákra. Emellett található még benne kálium, C- és B6-vitamin és béta-karotin is. Erősíti az immunrendszert, növeli a libidót és csökkenti a stresszt. Köretként is fogyasztható, de hazánkban inkább étrend-kiegészítő formájában juthatunk hozzá.
- Vöröshere: szintén hatásosnak bizonyul ciklusproblémák kezelésére, csökkenti a PMS-t és enyhíti a változókori tüneteket. Gyenge ösztrogénszerű hatással rendelkező izoflavonoidokat és ásványi anyagokat tartalmaz, ezek révén segíthet helyreállítani az ösztrogénszintet. Teaként és kapszulaként is kapható.
- Zsálya: összehúzza a pórusokat, ezért alkalmazható izzadás csökkentésére és a hőhullámok enyhítésére. Teaként javasolt fogyasztani.
- Orbáncfű: feszültségoldó gyógynövényként ismert, jó hatással van az alvásra is, javíthatja a hangulatot.
- Poloskafű: ösztrogénszerű anyagokat tartalmaz, csökkenti a luteinizáló (LH) hormon szintjét, ezáltal képes mérsékelni a hőhullámokat. Segítséget nyújthat a stressz leküzdésében és hüvelyszárazság esetén is.
- Orvosi macskagyökér: Természetes nyugtatóként is ismert, de kutatások szerint a hőhullámok erősségét is képes csökkenteni. Citromfűvel kombinálva az alvászavarok ellen is hatásos. Teaként érdemes fogyasztani.
Fontos megemlíteni, hogy a menopauza nem egy betegség, hanem egy természetes állapot, amellyel élete során minden nő találkozik. A kellemetlen tünetek megjelenése ugyan nem törvényszerű, de a nők nagy százalékát érintheti. Mindezek ellenére próbáljunk meg erre az időszakra is pozitív életszemlélettel, kíváncsisággal tekinteni és semmiképpen ne a nőiességünk elvesztéseként tekinteni rá. Ez az életszakasz is hozhat sok örömöt is az életünkbe, ha nyitottak vagyunk rá, hogy bizonyos változtatásokat megtegyünk testi és lelki jólétünk érdekében.