Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Tesztoszteron-szintről férfiaknak
Ezért érdemes a tesztoszteron szintre figyelni minden életkorban

Ezért érdemes a tesztoszteron szintre figyelni minden életkorban

○ Tudj meg mindent az alacsony tesztoszteron szint okairól, tüneteiről, amelyek bármilyen életkorban felléphetnek! Tanácsok, hogyan növeld a szintjét.

A tesztoszteron a legfontosabb férfi nemi hormon, mely többek között szabályozza a termékenységet, a szexuális vágyat, az izomtömeget, a zsíreloszlást és az energiatermelést is. A férfi szervezetnek lényegében minden fontos funkciójára hatással van ez a kulcs-hormon: ha szintje jelentősen lecsökken, annak komoly következményei vannak az egészségre nézve. Ez pedig nem életkorfüggő: 25 éves korban éppúgy mérséklődhet a szintje, mint 40 év felett.

Miért fontos a megfelelő tesztoszteron szint?

Sajnos napjainkban nagyon sok férfi nem is tud róla, hogy a normálisnál alacsonyabb a tesztoszteronszintje. Elsősorban a 40 év feletti korosztályt veszélyezteti ez, hiszen az évek számának gyarapodásával párhuzamosan csökken a férfiak testében termelődő tesztoszteron mennyisége. De nem árt tisztában lenni azzal, hogy a férfi tesztoszteron szintje már 25–30 éves kortól elkezd mérséklődni.

Mi a tesztoszteron szerepe a szervezetben?

Mi is pontosan a tesztoszteron hatása? A tesztoszteron fontos szerepet játszik a férfi nemi jellegek kialakulásában. Elsősorban a herékben termelődik, az úgynevezett Leydig sejtek által.

A tesztoszteron számtalan alapvető funkciót szabályoz a férfi szervezetben, mint például a spermatermelést, a nemi vágyat, a csonttömeget, a zsír-eloszlást, az izomméretet és -erőt, a vörösvérsejt termelést.

A tesztoszteronszintet az agy és az agyalapi mirigy irányítja. Létrejötte után a hormon végigutazik a férfi szervezeten, hogy elvégezhesse különböző fontos feladatait.

Amitől férfi a férfi: tesztoszteron 40 év felettMi a tesztoszteronszint normál értéke?

A tesztoszteronszint a nap folyamán nem állandó, ingadozik, éppen ezért reggel kell végezni a mérést, mert ebben a napszakban a tesztoszteron szintje 20-30 százalékkal magasabb, mint a délutáni órákban.

Jelenleg az elfogadott normál tesztoszteronszint 12 nmol/l (350 ng/dl), ez alatti szintnél már jelentkezhetnek tünetek, panaszok. Sőt, már 15 nmol/l (430 ng/dl) alatt is megfigyelhető az életerő, illetve nemi vágy csökkenése.

Magas tesztoszteronszintet okozhat heredaganat, illetve fokozott, eltúlzott külső bevitel.

Orvosi szempontból alacsony tesztoszteronszintről csak 8 nmol/l (200 ng/dl) alatti értékek esetén beszélünk, ilyenkor már azonban jelentős merevedési zavar és egyéb súlyos tünetek figyelhetők meg.

Alacsony tesztoszteronszint: figyelj a jelekre és változtass időben!

Nyugodtan kijelenthetjük: ha egy férfi vérében nem kering elegendő tesztoszteron, akkor nem nevezhető egészségesnek. Természetesen a tesztoszteron-hiánynak rengeteg árnyalata van, néha alig érezhető tüneteket produkál, néha pedig nagyon erős, az életminőséget jelentősen rontó tüneteket. A negatív hatás egyénenként is nagyon eltérő lehet, és a huszonévesek körében is nagyon nagy eltérések tapasztalhatók a tesztoszteronszintben (a férfi nemi hormon termelődése ebben az időszakban van csúcson). Ami az egyik férfinál normális szint, az könnyen lehet, hogy a másiknál már vészesen alacsony.

Sok 40 feletti férfi sétál manapság az utcákon, aki nem is sejti, hogy tesztoszteronszintjének fokozásával mennyivel több lenne a mindennapi energiája, mennyivel fiatalabbnak érezné magát és javulna általános egészsége.

Mi okozhatja a tesztoszteronszint mérséklődését?

A tesztoszteron szintje minden férfi szervezetében csökken az életkor előrehaladtával: 30 éves kor felett évente nagyjából 2 százalékkal, és jellemzően 50 év után gyorsul fel a hanyatlás üteme.

Emellett az egészségtelen életmód is befolyásolhatja a tesztoszteron termelést, illetve bizonyos betegségek (pl. 2-es típusú diabétesz, máj-, vagy vesebetegségek, COPD, hipofízis rendellenességek) szövődménye is előidézheti ezt, akár fiatalabb korban is már. Előfordulhat az is, hogy a férfi nemi szervek területét érintő sérülések, egyes kezelések (kemoterápia) és bizonyos szteroid tartalmú készítmények szedése következményeként lép fel a hiány.

Az alacsony tesztoszteronszint leggyakoribb jelei

Elegendő mennyiségű tesztoszteron hiányában a férfiak meddővé válnak. Ennek oka, hogy tesztoszteronra szükség van az érett spermiumok kifejlődéséhez. A csökkent szexuális vágy, vagy alacsony libidó, kevesebb spontán erekció, impotencia, erekciós zavar, a mellszövet növekedése vagy duzzanata mellett az alacsony tesztoszteron szint egyéb problémákat is előidézhet. Ezek lehetnek többek között:

  • alvászavarok
  •  koncentrációs nehézségek
  • motiváció hiánya
  • az izomtömeg és erő csökkenése
  • a csontsűrűség csökkenése
  • depresszió
  • állandó fáradtság
  • a testszőrzet csökkenése
  • a testzsír növekedése

A krónikus, vagy folyamatosan fennálló, alacsony tesztoszteronszint csontritkuláshoz, hangulatingadozáshoz, energiahiányhoz és herezsugorodáshoz vezethet.

Tanulmányok sora bizonyította, hogy a túl kevés tesztoszteron összefüggésbe hozható a rosszabb kognitív funkcióval, magasabb testtömeg-indexszel, a hasi zsír növekedésével, izom- és erővesztéssel, továbbá olyan krónikus betegségekkel is, mint a metabolikus szindróma, 2-es típusú cukorbetegség, szívbetegség, és a prosztatarák. Az alacsony tesztoszteronszint kutatások szerint megemeli a halálozás kockázatát is.

Amitől férfi a férfi: tesztoszteron 40 év felettHogyan lehet növelni az alacsony tesztoszteronszintet?

Nem muszáj karba tett kézzel tűrni, ülni, és várni hogy minden egyes évben 2 százalékkal kevesebb legyen a tesztoszteron a szervezetedben. Ha mégis így tesz valaki, 55 éves korára már csak árnyéka lesz 15-20 évvel korábbi önmagának, jóllehet manapság az 50-es korosztály még egyáltalán nem számít idősnek!

Az életmód és az étrend megváltoztatása, illetve táplálék kiegészítők szedése azonban természetes módon járul hozzá a szint emelkedéséhez.

Íme néhány módszer, amit érdemes beépíteni a mindennapokba.

  • Legalább napi 7-8 óra alvás. Ha csak 5-6 órát alszol naponta, számottevően csökken a tesztoszteron szint.
  • Fizikai aktivitás. Fontos, hogy kombináld a súlyzós edzést a HIIT edzésekkel (nagy intenzitású intervallumi edzés), és hetente legalább három alkalommal látogasd az edzőtermet.
  • Stressz csökkentése. A hosszú távú stressz megemelheti a kortizol hormon szintjét, amely csökkenti a tesztoszteront. Ez előidézheti a több evést, így a súlygyarapodást.
  • D-vitamin- és cinkbevitel növelése. A cink és a D-vitamin támogatja a tesztoszteron termelődését. A cinket meglehetősen nehéz étrend révén bejuttatni a szervezetbe. D-vitaminhoz juthatunk napfényen tartózkodással, illetve D-vitamin tartalmú élelmiszerek fogyasztásával.
  • Fehérjefogyasztás növelése.  Az izomnövekedésen túl a fehérje segít növelni a tesztoszteron szintet is. A természetes forrásokon túl (pl. tejsavó, csirke, halak, túró) étrend-kiegészítők is segíthetnek.
  • A testzsírtömeg csökkentése. Fontos a rendszeres testmozgás, a kevés szénhidrátot, kevés zsírt, sok fehérjét tartalmazó étrend bevezetése.

Olvasd el a témához kapcsolódó többi cikkeinket is!

Érdekelnek az egészséges tesztoszteronszint elérésében segítő étrend-kiegészítők?

Nézd meg kedvezményes árú válogatás-termékcsomagunkat ide kattintva >>> Netamin Tesztoszteron+ csomag

Felhasznált irodalom
medicalnewstoday.com/articles/276013.php alternityhealthcare.com/2009/04/12/testosterone-levels-and-health-in-aging-men/ healthline.com/health/low-testosterone/testosterone-levels-by-age andrologusdoktor.hu/page2/page35/tesztoszteron.html nebido.com/en/hcp/research/testosterone-tools/conversion-tool.php
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Tesztoszteron+ csomag férfiaknak
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér