Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Várandósság
Visszér terhesség alatt: minden a megelőzésről és kezelésről

Visszér terhesség alatt: minden a megelőzésről és kezelésről

Mitől alakul ki a visszeresség terhesség alatt? Jelent-e veszélyt az anyára vagy a babára nézve? Mit tehetsz, hogy megelőzd a várandósság alatti visszértágulatot?

Visszér terhesség alatt: minden a megelőzésről és kezelésrőlA női test igen jelentős külső és belső átalakuláson megy keresztül várandósság alatt, hiszen ezek révén jön létre a magzat fejlődéséhez megfelelő környezet. A fizikai és hormonális változások sora azonban gyakran kellemetlen „mellékhatásokkal” is jár, ilyen például a kitüremkedő, kacskaringós visszerek megjelenése. Habár a terhességi visszerek esztétikailag zavarók, fájdalmasak lehetnek és viszkethetnek, a babát és a mamát jellemzően nem veszélyeztetik, és gyakran maguktól elmúlnak a szülés utáni hónapokban. Sőt: odafigyeléssel a visszerek megelőzhetőek, tüneteik csökkenthetőek!

Mi az a visszértágulat és milyen tünetekkel járhat?

A visszérbetegség vagy visszértágulat (varicositas) az, amit a köznyelvben „visszeresség” vagy még rövidebben „visszér” néven szoktunk emlegetni. Ezek a megnevezések igazából helytelenek, hiszen visszerei nemtől, kortól függetlenül mindenkinek vannak, csak nem mindenkinek betegek.

Miután a szövetek felvették az oxigént a verőerek (artériák) által odaszállított, oxigéndús vérből, a visszerek (vénák) feladata, hogy az elhasznált vért visszapumpálják a szívbe. Ezekben az erekben billentyűk találhatóak, amelyek szelepként működve megakadályozzák, hogy a gravitáció hatására a vér visszafolyjon a szövetek felé.

Visszérbetegség akkor alakul ki, amikor a visszerekben bizonyos okból – pl. kevés mozgás, elhízás, életkor, genetikai adottságok – tartósan megnövekszik a nyomás, a visszerek falai elgyengülnek, a billentyűk nem zárnak rendesen, és ez a visszerekben a vér pangásához vezet. Az erek ettől kitágulnak, kanyargóssá válnak és a vérkeringés lelassul ezeken a szakaszokon.

A visszértágulat a terhesség egyik gyakori mellékhatása, és általában az alsó végtagokat (lábszár, comb, térdhajlat) érinti, de megjelenhet a melleken, a végbélben (aranyér), a szeméremajkakon, a hüvelyben, a gáttájon és a lágyékhajlatban is.

Jellemző tünetei (a látható jeleken túl): viszketés, sajgó fájdalom, duzzanat, diszkomfortérzés, izomgörcsök (különösen éjszaka), égő vagy lüktető érzés, nyugtalan láb, nehéz érzés a lábakban. Szeméremtáji visszér esetén duzzadt, érzékeny, fájó vagy viszkető szeméremajkak, séta közbeni diszkomfortérzés, fájdalom szex közben, illetve nehéz érzés vagy teltségérzet a szeméremtestben.

Miért olyan gyakori a visszértágulat terhesség alatt?

A visszértágulat különböző források szerint a terhes nők 30-50%-át érintheti. Ráadásul a probléma kialakulásának esélye minden újabb terhességgel tovább növekszik.

Alapvetően 3 oka van annak, hogy a visszérbetegség kockázata várandósan nagyobb:

  • Terhesség alatt a női szervezetben jelentősen, átlagosan 50%-kal több vér kering, hogy a magzat megfelelően tudjon növekedni.
  • A növekvő méh és magzat, illetve a gyarapodó testsúly is extra nyomást helyez az erekre.
  • A terhességi hormonok a vénák falát puhábbá teszik, ettől pedig az erek nehezebben tudják ellátni a feladatukat.

Milyen lépések segíthetnek a terhességi visszerek megelőzésében és kezelésében?

Ezek a tippek a megelőzésben, illetve a már kialakult visszértágulatok kezelésében is hatékony segítséget nyújthatnak:Sajnos nincs olyan módszer, amellyel 100%-ban megelőzhető lenne az alsó végtagokon vagy bárhol máshol megjelenő terhességi visszértágulat kialakulása. A táplálkozásnak és életmódnak azonban egyértelműen fontos szerepe van a visszértágulat kockázatának csökkentésében és a kellemetlen tünetek, például a fájdalom, görcs és viszketés kezelésében is.

Ezek a tippek a megelőzésben, illetve a már kialakult visszértágulatok kezelésében is hatékony segítséget nyújthatnak:

  • Mozogj rendszeresen. A testmozgás serkenti a vérkeringést, nagyon jót tesz a szív- és érrendszernek, neked és a babádnak is. Végezz legalább heti 150 perc közepes intenzitású aerob jellegű testmozgást (pl. tempós séta). Oszd el ezt például heti 5-ször 30 percre.
  • Figyelj a testsúlyodra. Normál induló testsúly (18,5-24,9 közötti BMI) esetén a terhesség teljes ideje alatt 11,5-16 kg az ideális súlygyarapodás. Túlsúly (25-29,9 közötti BMI) esetén 7-11,5 kg, míg elhízottság (30 feletti BMI) esetén 5-9 kg.
  • Növeld a rostfogyasztásodat, ez ugyanis segít elkerülni a székrekedést és így a vénákra helyeződő extra nyomást. Figyelj oda az egészséges, zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban, sovány fehérjében és egészséges zsírokban gazdag étkezésre.
  • Fogyassz sok folyadékot. Naponta ajánlott kb. 3 liter folyadékot innod, lehetőleg tiszta vagy természetesen ízesített vizet és nem alkoholt, kávét vagy üdítőitalokat. A megfelelő folyadékbevitel segít fenntartani az egészséges vérkeringést.
  • Ne ülj vagy állj sokat egyszerre. Ha sokat ülsz, akkor igyekezz minél gyakrabban felállni, sétálni, nyújtani egy kicsit. Állíts be emlékeztetőt a telefonodon, ami félóránként jelez, hogy ideje mozognod egyet. Ha sokat állsz, járkálsz, akkor ennek a fordítottjára ügyelj.
  • Emeld magasba a lábaidat. Amikor csak teheted, polcold fel a lábaidat, minél hosszabb időre, lehetőleg a szíveddel egy magasságba vagy magasabbra. Ülőmunka esetén használj lábtámaszt, állómunka esetén fogj egy sámlit és a lábaidat rendszeresen váltogatva helyezd rá az egyik talpad.
  • Viselj lapos talpú cipőket. A magas sarkú cipők a vádli izomzatát összehúzott helyzetben tartják, így kevesebb vér áramlik vissza a szívhez, a vér pangani kezd a vádliban, ez pedig a vénabillentyűk meghibásodásához és végül visszerekhez vezet.
  • Kerüld a derék- vagy ágyéktájon szűk ruhákat, szűk öveket, farmerokat és zoknikat. Ha túlságosan szűk ruhákat veszel fel, azzal akadályozod a megfelelő vérkeringést és extra nyomást helyezel az erekre. Ez a vér pangásához, visszértágulathoz vezethet.
  • Viselj kompressziós harisnyát és alsóneműt. Ezek speciálisan azzal a céllal készültek, hogy fokozzák a vérkeringést és megelőzzék a véráramlás lassulását és a vérpangást.
  • Aludj a bal oldaladon. Ez azért hasznos, mert a tested legnagyobb visszere, a vena cava, a jobb oldaladon található. Ez pumpálja a vért a végtagok felől a szívhez. Ha a bal oldaladon alszol, azzal csökkented a vena cava-ra helyeződő nyomást, elősegíted a jobb vérkeringést és csökkented a vérpangás és visszértágulat esélyét.
  • Aludj felpolcolt lábakkal. Tegyél párnát a lábaid alá, hogy kb. 8-10 cm-rel magasabban legyenek. Ez elősegíti, hogy a vér felfelé, a szíved felé folyjon, és ne gyűljön össze az alsó végtagok vénáiban.

Mikor szükséges orvoshoz fordulni a terhességi visszértágulattal?

Mikor szükséges orvoshoz fordulni a terhességi visszértágulattal?Az első jó hír: a terhességi visszértágulatok az esetek túlnyomó többségében sem a babára, sem az anyára nem jelentenek kockázatot. A második jó hír: a legtöbb nőnél a visszértágulat szülés után elkezd visszahúzódni és kb. 3-4 hónap alatt, de legkésőbb egy éven belül teljesen eltűnik. Ha a visszértágulat mégis megmarad (ez többes terhesség esetén gyakoribb), akkor érdemes felkeresni egy érspecialistát, aki segít megoldani a problémát.

Súlyosabb esetben a visszértágulat mélyvénás trombózist is okozhat. Mivel a terhesség önmagában is növeli ennek a kockázatát, ezért terhességi visszértágulat esetén feltétlenül érdemes elmenni szakorvoshoz és kivizsgáltatni a problémát. Az esetek többségében elég kompressziós harisnya és alsónemű viselése, illetve életmódbeli változtatások, de minden esetben egyedi elbírálást igényel, hogy szükség van-e véralvadásgátló készítmény használatára.

A trombózis kockázatának becslésében olyan tényezőket vesznek figyelembe az orvosok, mint a visszértágulat súlyossága, egyéb betegségek, testsúly, genetikai tényezők, stb. Ha szükséges, akkor várandósság esetén véralvadásgátló injekciókat alkalmaznak, mivel a szájon át szedhető gyógyszerek átjuthatnak a méhlepényen és károsíthatják a magzatot.

Amint terhességed alatt észreveszed a visszértágulatot, azonnal kérj időpontot az orvosodtól. Ha az alábbiakat tapasztalod, akkor is feltétlenül minél előbb fordulj orvoshoz:

  • Lábak és boka duzzanata
  • Lábszárfájdalom
  • Bőrpanaszok, pirosodás, nyomásérzékenység
  • A visszértágulat hirtelen súlyosbodása
  • Gáttáji, szeméremtáji visszértágulat

Felhasznált irodalom
https://www.pregnancybirthbaby.org.au/varicose-veinshttps://www.stjohnsvein.com/minimizing-varicose-veins-during-pregnancy/https://www.centerforvein.com/blog/how-to-prevent-vulvar-varicose-veins-during-pregnancyhttps://www.centerforvein.com/blog/how-to-sleep-with-varicose-veinshttps://www.healthline.com/health/womens-health/vulvar-varicositieshttps://www.uofmhealth.org/health-library/hw113606https://www.iowaclinic.com/cardiology/specialties/vascular-surgery/how-to-deal-with-varicose-veins-during-and-after-your-pregnancy/https://www.nct.org.uk/pregnancy/worries-and-discomforts/pregnancy-related-conditions/varicose-veins-pregnancy-what-you-need-knowhttps://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/varicose-veins.aspxhttps://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/treat-varicose-veins-naturally-during-pregnancy/
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Aranyér terhesség alatt, szülés után: mi okozza, mit tehetsz ellene?
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér