Napjainkban egyre népszerűbbek azok a módszerek, ahol a népi gyógyászat értékes kincseit aknázzák ki. Tisztítókúrák tartása minden évben legalább kétszer javasolt, hogy egészségünk hosszan megmaradjon. A vértisztító, méregtelenítő kúrák egyik ajánlott gyógynövénye. A zsurlónak két fajtája van, az Equisetum arvenese a mezőkön él és gyógyhatású, míg a mocsarakban, nedves réteken tenyésző mocsári zsurló mérgező, a szarvasmarhának bélgyulladását okozó veszélyes legelőgyom.
A mezei zsurló a harasztok törzsén belül a zsurlófélék (Equisetaceae) családjába tartozik. Vizes, nyirkos erdők, rétek, árokpartok virágtalan, spórás növénye. Jellegzetes, örvös elágazású levelei érdesek, 5-10 cm hosszúak. Szára üreges. Fiatal, ún. meddő hajtását június-augusztus folyamán érdemes gyűjteni. A gyógynövény flavonoidokat, hosszú szénláncú zsírsavakat, ásványi anyagokat, kovasavat, káliumsót, csekély arányban alkaloidokat (palusztrin, nikotin) és kávésav-észtert tartalmaz. A mezei zsurló ivartalanul szaporodik, és igen elterjedt. Több ásványt tartalmaz mint a legtöbb növény. Igen gazdag szilíciumban, azaz kovasavban, melyre a szervezetünknek nagy szüksége van a csontjaink, porcok, körmök, és a haj felépítéséhez. A kovasav a bőr számára is lényeges, és sebgyógyításban is használható. A zsurlóból készült termékeket hajunk egészségének a fenntartását szolgálják, mivel erősítik a hajat.
Milyen problémák esetén alkalmazható?
Krónikus mozgásszervi problémák – mint a reuma, köszvény, ízületi gyulladás - esetén is ajánlott zsurlót használni, mivel veseserkentő hatású. Vizelethajtó, kálium és kalcium tartalma révén, ödémás lábaknál is segíthet, de előrehaladott szív- és vesebetegség esetében kevésbé szabad használni. Vérkeringési zavaroknál jól alkalmazható. Gyógyteaként a mezei zsurlón kívül, a gyermekláncfű, a csalán és az aranyvessző javasolható. A vesék gyulladása, vesehomok esetén is fogyasztható a zsurlótea. Emellett gyógyteáit húgyhólyag-, emésztőrendszeri és prosztatabetegségek kezelésére használják. A kötőszövetek, polipok és vérzések kezelésére is alkalmazzák, erős havivérzések és orrvérzések esetén. Ülőfürdőként, valamint a sebgyógyításban borogatásként is hatásosnak bizonyulhat.
Alkalmazása asszonyoknak görcsoldóként is javasolható, a cickafark, a kamilla, a pásztortáska, és az édeskömény mellett. Fertőzések, húgyúti, kismedencei, nőgyógyászati jellegű gyulladások esetében orvosi vizsgálatra is szükség van, de fehér árvacsalán, zsálya, zsurló, kamilla is hasznos lehet ülőfürdőként alkalmazva.
A népi gyógyászatban köhögés elleni hatása miatt alkalmazták, valószínű, hogy a kovasav a szervezet védekezési mechanizmusait stimulálja. Fogíny-, szájüregi- és torokgyulladásnál gargalizátuma hatékonyan segít.