A Netamin Probiotikus élesztő kapszula hatóanyaga a Saccharomyces boulardii, az egyetlen bizonyítottan probiotikus hatású élesztőgomba. Egyedi előnye, hogy a probiotikus baktériumokkal ellentétben antibiotikummal egyszerre is bevehető!
Vizsgálatok alapján segíthet:
A Saccharomyces boulardii (S. boulardii) egy probiotikus hatással rendelkező élesztőgomba, amit Henri Boulard francia mikrobiológus fedezett fel 1920-ban Indokínában.1 A tudós fermentálási (erjesztési) folyamatokban felhasználható élesztőtörzsek után kutatott, és arra lett figyelmes, hogy a helyiek kolera ellen két trópusi gyümölcs, a licsi és mangosztán héját rágták vagy a belőlük főzött teát fogyasztották.2 Boulard végül 1923-ban izolálta a gyümölcsök héjából a probiotikus élesztőt.3
Mit jelent az, hogy „probiotikus”? Mint az ma már köztudott, gyomor-bélrendszerünkben több ezer milliárd mikroorganizmus él, főleg baktériumok és gombák. Ezek együttese a bélflóra, aminek egyensúlya (jótékony és nemkívánatos mikroorganizmusok megfelelő aránya) az emésztésben, a tápanyagok felszívódásában és az immunrendszer működésében is kritikus szerepet játszik.4,5 A probiotikumok élő mikroorganizmusok, amelyek képesek ezt az egyensúlyt támogatni.
A probiotikum szó hallatán a jótékony baktériumokra gondolunk, pedig definíció szerint minden olyan mikroorganizmus ide tartozik, amely pozitív hatással van a gazdaszervezetre – tehát nem csak baktériumok! A Saccharomyces boulardii az első és mai napig egyetlen probiotikus élesztőgomba, amit a legjobb minőségű (kettős vak, placebo-kontrollált) klinikai vizsgálatok is hatásosnak találtak.6-9 Mind a tudományos kutatások, mind az emésztési panaszok esetén történő gyakorlati alkalmazás tekintetében több mint fél évszázados múltra tekint vissza.1,10,11
Az antibiotikumok bakteriális fertőzések kezelésére, megelőzésére alkalmas szerek. Többek között a húgyúti fertőzések (felfázás), a tüdőgyulladás, a sebfertőzés, az agyhártyagyulladás, a kötőhártya-gyulladás, a streptococcus okozta torokgyulladás, a közepes és súlyos akne (pattanás), a chlamydia, gonorrhea és egyéb nemi úton terjedő fertőzések is antibiotikumos kezelést igényelnek.
Ma az antibiotikumok a leggyakrabban felírt gyógyszerek, sajnos azonban legtöbbször nemcsak a káros, hanem a jó baktériumok egy részét is elpusztítják – ettől a bélflóra egyensúlyi állapota könnyen felborulhat. Az antibiotikum-kúrát ezért gyakran kísérik kínzó gyomor- és bélrendszeri mellékhatások (hasmenés, hasi fájdalom, puffadás, hányinger, hányás, étvágytalanság), gombás fertőzések, akut vagy akár krónikus bélgyulladás is.12-16
Az antibiotikum nem tesz különbséget a baktériumok között: a probiotikus készítményekben lévő baktériumokat is elpusztíthatja – ha egyszerre vesszük be őket, azzal csökken a probiotikus baktériumok hatása és az antibiotikum kórokozó baktériumok elpusztítására irányuló kapacitása is. A Saccharomyces boulardii élesztőgombára azonban egyáltalán nincs hatással az antibiotikum! Mivel természetes módon ellenáll az antibiotikumok antibakteriális hatásának, így nyugodtan bevehetjük együtt őket, nem kell az órákat számolgatni és várni, a probiotikus élesztő azonnal „hadba állítható” a bélflóra-egyensúly támogatására és az antibiotikum-mellékhatások ellen.1,3,9,18-20
Ahhoz, hogy egy probiotikus mikroorganizmus kifejthesse jótékony hatásait, mindenképpen élve el kell jutnia a rendeltetési helyére, vagyis a belekbe. Kutatások bizonyították, hogy a Saccharomyces boulardii azon kevés élesztőgombák egyike, amely túléli az emberi test 37 fokos hőmérsékletét, valamint a gyomorsavnak, epesavaknak, emésztőenzimeknek is ellenáll.1,19
A Saccharomyces boulardii tartósan nem telepszik meg az emésztőrendszerben, viszont kutatások alapján az ottléte során számos pozitív hatást kifejt:
Napjainkra több száz szakmailag lektorált kutatási anyag áll rendelkezésünkre a Saccharomyces boulardii emésztőrendszerre gyakorolt sokoldalú pozitív hatásáról. Egy 2010-es áttekintő tanulmány azt találta, hogy 52 kiváló minőségű klinikai vizsgálatból (összesen 8475 résztvevő) 43, vagyis a vizsgálatok 81%-a jelentős pozitív hatást mutatott ki a bélflóra egyensúlyának támogatása, a hasmenés és egyéb emésztőrendszeri panaszok, betegségek kezelése és megelőzése terén.1 A vizsgálatok kb. fele-fele arányban felnőttek és gyerekek körében történtek, vagyis a Saccharomyces boulardii bizonyítottan felnőtteknél és gyerekeknél is rendkívül hatékony és biztonságos.1
A klinikai vizsgálatok alapján a Saccharomyces boulardii jelentős mértékben segíti a kellemetlen hasmenéses tünetek megelőzését és megszüntetését is, kiemelten: antibiotikum okozta hasmenés, fertőzés (vírus, baktérium, paraziták) okozta hasmenés, utazók hasmenése esetén. Elősegíti a bélflóra regenerálódását hasmenést követően.3 Kutatások kimutatták, hogy többek között a gyomorbetegségeket, gyomorfekélyt is okozó Helicobacter pylori fertőzés, a komoly hasmenéssel járó, vastagbélgyulladást okozó, legtöbbször antibiotikum-kúrát követően, valamint kórházi ellátás során jelentkező Clostridium difficile fertőzés, a leggyakrabban szájban, gyomor-béltraktusban és hüvelyben jelentkező Candida-fertőzés és a vizes hasmenést kiváltó, utazási hasmenések, de a felfázások 80-85%-áért is felelős E. coli fertőzés kezelésében, tüneti kezelésében is hatékonynak bizonyul.1,3,17,19,29-32
Egy 2021-es átfogó elemzés 84 kutatás (összesen 13 443 résztvevő) alapján arra jutott, hogy a Saccharomyces boulardii a különböző probiotikumok közül a leghatékonyabb a gyerekek akut hasmenésének kezelésében, a hasmenés időtartamának és a 2 napig vagy tovább tartó hasmenés kockázatának csökkentésében is.33 Egy 2022-es elemzés 10 kutatás (1282 résztvevő) alapján arra jutott: a Saccharomyces boulardii gyerekeknél a hasmenéssel járó akut gyomor-bél hurut (amit leggyakrabban a norovírus és rotavírus okoz) kezelését is segíti, jelentősen csökkenti a hasmenés gyakoriságát, időtartamát és a kórházi ápolás időtartamát is.34 Emellett a Saccharomyces boulardii gyerekeknél is csökkenti az antibiotikum okozta hasmenés kockázatát, csökkenti a tüneteket.35
Mindemellett a Saccharomyces boulardii kutatások szerint a paraziták által okozott fertőzések elleni küzdelemben is segíthet, pl. Giardia-fertőzés (giardiasis) esetén, ami hosszan tartó, közepes vagy súlyos hasmenést, fogyást, hasi fájdalmakat és gyengeséget okozhat.1
Számos kutatási eredmény utal arra, hogy a Saccharomyces boulardii nemcsak akut, de krónikus emésztőrendszeri problémák esetén is hasznosnak bizonyulhat.
Az irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedőknél jelentős mértékben javíthatja az életminőséget, csökkentheti a kellemetlen tüneteket.17 Egy kutatásban a betegek 50%-ánál enyhítette a betegség miatti puffadást, hasfájást, és rendszertelen székelést (hasmenés, szorulás, vagy felváltva). Egy másik kutatásban az elsősorban IBS miatt hasmenésben szenvedő betegeknél jelentősen enyhítette a tünetek súlyosságát. Kutatók szerint a probiotikus élesztő az IBS kezelésében javíthatja az elért eredményeket a belekre ható, görcsoldó gyógyszer kiegészítéseként.
Gyulladásos bélbetegségek (IBD) esetén is nagyon hasznos lehet a Saccharomyces boulardii – ide tartozik a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa.17 A bél gát funkciójának javítása, a gyulladások csökkentése, a bélben lévő kórokozók semlegesítése, és a helyi immunfolyamatok stabilizálása révén is segíthet a probiotikus élesztő. Kutatások szerint Crohn-betegség esetén a gyógyszeres kezelés kiegészítéseként segítheti a betegek állapotának javítását, jelentősen csökkentheti a tünetek visszatérésének esélyét. Colitis ulcerosa, vagyis fekélyes vastagbélgyulladás, esetén szintén segítheti a tünetmentes állapot elérését és fenntartását, a gyógyszeres kezelés mellett.
Egyes kutatások szerint a Saccharomyces boulardii kontaminált bélszindróma (SIBO, Small Intestinal Bacterial Overgrowth) esetén is segíthet.36-38 Ez a baktériumok vékonybélben való kóros túlszaporodása, ami az IBS-hez hasonlóan alhasi fájdalmat, puffadást, gázképződést, hasmenést, székrekedést okozhat. A SIBO és az IBS gyakran együtt jelentkeznek, a kettő közti kapcsolatot még vizsgálják a tudósok.
1 McFarland LV. Systematic review and meta-analysis of Saccharomyces boulardii in adult patients. World J Gastroenterol. 2010;16(18):2202-2222.
2 Katkowska M, Garbacz K, Kusiak A. Probiotics: Should All Patients Take Them?. Microorganisms. 2021;9(12):2620.
3 Moré MI, Swidsinski A. Saccharomyces boulardii CNCM I-745 supports regeneration of the intestinal microbiota after diarrheic dysbiosis - a review. Clin Exp Gastroenterol. 2015;8:237-255.
4 Priya S, Blekhman R. Population dynamics of the human gut microbiome: change is the only constant. Genome Biol. 2019;20(1):150.
5 Gomaa EZ. Human gut microbiota/microbiome in health and diseases: a review. Antonie Van Leeuwenhoek. 2020;113(12):2019-2040.
6 Zahoor F, Sooklim C, Songdech P, Duangpakdee O, Soontorngun N. Selection of Potential Yeast Probiotics and a Cell Factory for Xylitol or Acid Production from Honeybee Samples. Metabolites. 2021;11(5):312.
7 Jin Y, Yu S, Liu JJ, et al. Production of neoagarooligosaccharides by probiotic yeast Saccharomyces cerevisiae var. boulardii engineered as a microbial cell factory. Microb Cell Fact. 2021;20(1):160.
8 Pontier-Bres R, Munro P, Boyer L, et al. Saccharomyces boulardii modifies Salmonella typhimurium traffic and host immune responses along the intestinal tract. PLoS One. 2014;9(8):e103069.
9 Czerucka D, Piche T, Rampal P. Review article: yeast as probiotics –Saccharomyces boulardii. Aliment Pharmacol Ther. 2007;26(6):767-778.
10 Sen S, Mansell TJ. Yeasts as probiotics: Mechanisms, outcomes, and future potential. Fungal Genet Biol. 2020;137:103333.
11 Lukaszewicz M. Chapter 16: Saccharomyces cerevisiae var. boulardii – Probiotic Yeast. In: Rigobelo EC, ed. Probiotics. InTechOpen; 2012:385–398.
12 Mohsen S, Dickinson JA, Somayaji R. Update on the adverse effects of antimicrobial therapies in community practice. Can Fam Physician. 2020;66(9):651-659.
13 www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pseudomembranous-colitis/symptoms-causes/syc-20351434
14 Nguyen LH, Örtqvist AK, Cao Y, et al. Antibiotic use and the development of inflammatory bowel disease: a national case-control study in Sweden. Lancet Gastroenterol Hepatol. 2020;5(11):986-995.
15 Sokol H. Antibiotics: a trigger for inflammatory bowel disease?. Lancet Gastroenterol Hepatol. 2020;5(11):956-957.
16 Faye AS, Allin KH, Iversen AT, et al. Antibiotic use as a risk factor for inflammatory bowel disease across the ages: a population-based cohort study. Gut. 2023;72(4):663-670.
17 Kelesidis T, Pothoulakis C. Efficacy and safety of the probiotic Saccharomyces boulardii for the prevention and therapy of gastrointestinal disorders. Therap Adv Gastroenterol. 2012;5(2):111-125.
18 Kaźmierczak-Siedlecka K, Ruszkowski J, Fic M, Folwarski M, Makarewicz W. Saccharomyces boulardii CNCM I-745: A Non-bacterial Microorganism Used as Probiotic Agent in Supporting Treatment of Selected Diseases. Curr Microbiol. 2020;77(9):1987-1996.
19 Pais P, Almeida V, Yılmaz M, Teixeira MC. Saccharomyces boulardii: What Makes It Tick as Successful Probiotic?. J Fungi (Basel). 2020;6(2):78.
20 Czerucka D, Rampal P. Diversity of Saccharomyces boulardii CNCM I-745 mechanisms of action against intestinal infections. World J Gastroenterol. 2019;25(18):2188-2203.
21 Murzyn A, Krasowska A, Stefanowicz P, Dziadkowiec D, Łukaszewicz M. Capric acid secreted by S. boulardii inhibits C. albicans filamentous growth, adhesion and biofilm formation. PLoS One. 2010;5(8):e12050.
22 Shruthi B, Deepa N, Somashekaraiah R, Adithi G, Divyashree S, Sreenivasa MY. Exploring biotechnological and functional characteristics of probiotic yeasts: A review. Biotechnol Rep (Amst). 2022;34:e00716.
23 Terciolo C, Dapoigny M, Andre F. Beneficial effects of Saccharomyces boulardii CNCM I-745 on clinical disorders associated with intestinal barrier disruption. Clin Exp Gastroenterol. 2019;12:67-82.
24 Joly F, Nuzzo A, Czerucka D. Saccharomyces boulardii CNCM I-745. In: Marteau P, Doré J, ed. Gut Microbiota: A full-fledged organ. John Libbey Eurotext; 2017:305-326.
25 Stier H, Bischoff SC. Influence of Saccharomyces boulardii CNCM I-745on the gut-associated immune system. Clin Exp Gastroenterol. 2016;9:269-279.
26 Hudson LE, McDermott CD, Stewart TP, et al. Characterization of the Probiotic Yeast Saccharomyces boulardii in the Healthy Mucosal Immune System. PLoS One. 2016;11(4):e0153351.
27 Buts JP, De Keyser N. Effects of Saccharomyces boulardii on intestinal mucosa. Dig Dis Sci. 2006;51(8):1485-1492.
28 Moré MI, Vandenplas Y. Saccharomyces boulardii CNCM I-745 Improves Intestinal Enzyme Function: A Trophic Effects Review. Clin Med Insights Gastroenterol. 2018;11:1179552217752679.
29 Zhou BG, Chen LX, Li B, Wan LY, Ai YW. Saccharomyces boulardii as an adjuvant therapy for Helicobacter pylori eradication: A systematic review and meta-analysis with trial sequential analysis. Helicobacter. 2019;24(5):e12651.
30 Kunyeit L, K A AA, Rao RP. Application of Probiotic Yeasts on Candida Species Associated Infection. J Fungi (Basel). 2020;6(4):189.
31 Krasowska A, Murzyn A, Dyjankiewicz A, Łukaszewicz M, Dziadkowiec D. The antagonistic effect of Saccharomyces boulardii on Candida albicans filamentation, adhesion and biofilm formation. FEMS Yeast Res. 2009;9(8):1312-1321.
32 Berni Canani R, Cucchiara S, Cuomo R, Pace F, Papale F. Saccharomyces boulardii: a summary of the evidence for gastroenterology clinical practice in adults and children. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2011;15(7):809-822.
33 Li Z, Zhu G, Li C, Lai H, Liu X, Zhang L. Which Probiotic Is the Most Effective for Treating Acute Diarrhea in Children? A Bayesian Network Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Nutrients. 2021;13(12):4319.
34 Fu H, Li J, Xu X, Xia C, Pan Y. Effectiveness and Safety of Saccharomyces Boulardii for the Treatment of Acute Gastroenteritis in the Pediatric Population: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Comput Math Methods Med. 2022;2022:6234858.
35 Szajewska H, Kołodziej M. Systematic review with meta-analysis: Saccharomyces boulardii in the prevention of antibiotic-associated diarrhoea. Aliment Pharmacol Ther. 2015;42(7):793-801.
36 Bustos Fernández LM, Man F, Lasa JS. "Impact of Saccharomyces boulardii CNCM I-745 on bacterial overgrowth and composition of intestinal microbiota in IBS-D patients: results of a randomized pilot study" [published online ahead of print, 2023 Jan 11]. Dig Dis. 2023;10.1159/000528954.
37 Maslennikov R, Efremova I, Ivashkin V, Poluektova E, Zharkova M. Probiotic Saccharomyces boulardii in the Treatment of Small Intestinal Bacterial Overgrowth in Decompensated Cirrhosis. Curr Dev Nutr. 2022;6(Suppl 1):749.
38 García-Collinot G, Madrigal-Santillán EO, Martínez-Bencomo MA, et al. Effectiveness of Saccharomyces boulardii and Metronidazole for Small Intestinal Bacterial Overgrowth in Systemic Sclerosis. Dig Dis Sci. 2020;65(4):1134-1143.
Napi 1-2 kapszula szedése javasolt bő folyadékfogyasztással.
Hatóanyag A napi adag tartalmaz (1 kapszula) A napi adag tartalmaz (2 kapszula) Saccharomyces boulardii probiotikus élesztőgomba 2,5 milliárd CFU* 5 milliárd CFU*
*= CFU: telepképző egység
Összetevők:
tömegnövelő szerek (mikrokristályos cellulóz, kalcium-karbonát), Saccharomyces boulardii probiotikus élesztőgomba, növényi kapszula (hidroxipropil-metilcellulóz), csomósodást gátló (zsírsavak magnéziumsói).
Megelőzésképp rendeltem a terméket, külföldi nyaralás előtt. Az egész család fogyasztotta, így nem is volt semmi problémánk. Nálunk mindig lesz a polcon!