A króm a szövetekben igen kis koncentrációban fordul elő, és a kor előrehaladtával a mennyisége csökken. Segíti az aminosavak beépülését, gyorsítja a fehérjebeépülést, a fehérjéket a szükséglet helyére szállítja. A szervezet gyorsabban regenerálódik, mivel részt vesz a zsíranyagcserében, a testzsír csökkentését és az izomtömeg növelését támogatja. Olvasd el cikkünket róla!
Mi a króm feladata?
Legfontosabb feladata, hogy elősegíti az inzulin hatását, mely segít a szénhidrátok sejtekbe jutásában, tehát ez a vegyület a szervezet szénhidrát anyagcseréjében fontos szerepet tölt be. A króm erősíti az inzulinhatást, serkenti a cukoranyagcserét, folyamatosan szabályozza a vércukorszintet. Kutatások szerint a sejtmembránon keresztül történő szállítás elősegítésével támogatja a szervezetet.
Milyen egészségügyi problémákhoz vezethet a krómhiány?
Feltételezhető, hogy hiánya szerepet játszik a fiatalkori cukorbetegség kialakulásában. Egy kutatás szerint a diabéteszes és a diabétesszel összefüggő szív- és érrendszeri betegségben szenvedő férfiaknak alacsonyabb a krómszintjük, mint az egészségeseknek. Az elégtelen króm ellátottság a koszorúérbetegségben, érelmeszesedésben is közreműködhet. Vizsgálatok szerint a szívinfarktusban elhaltak aortájában csak harmada-hatoda krómot lehet kimutatni, mint a balesetben elhalálozott kontrollcsoportnál. Napi króm fogyasztása szignifikánsan csökkenti a magas koleszterinszintet, növeli a védőhatást kifejtő jó, HDL-koleszterin szintet. Az öregedéssel párhuzamosan csökken a króm mennyisége szervezetünkben, mely könnyen vezethet vércukorszint-szabályozási problémákhoz, cukorbetegséghez is. Napi 20 mikrogramm krómbevitelnél vagy az alatt már sérül a glükóztolerancia.
A krómhiány fejfájást és hangulatingadozást, továbbá szorongást és szapora szívverést is eredményezhet. Habár az előbb említett tünetek mögött számos más betegség is állhat, de a krómhiány sem zárható ki a listáról. Amennyiben gyakran fáj a fejed, vagy ingadozik a hangulatod, egy általános vizsgálat segítségével gyorsan fényt deríthetsz a probléma forrására. Laborvizsgálat útján kiderülhet, hogy krómhiány vagy egyéb gond okozza-e a fennálló panaszokat.
Ezek a króm hatásai
Segíthet a cukorbetegség kezelésében
A szervezet krómtartalékainak helyreállításával a vércukorszint csökkenhet, aminek köszönhetően a cukorbetegség könnyebben kezelhető, hiszen a jövőben kisebb mértékű cukoringazodással kell számolni. Kettes típusú cukorbetegségben szenvedők számára a megfelelő krómbevitel akár 4-6 hónapon belül javulást eredményezhet. Sőt, kutatások alapján a króm akár olyan pozitív egészségügyi hatásokat is biztosíthat a cukorbetegeknek, amelyek még gyógyszeres kezeléssel sem lennének elérhetők.
Támogathatja a fogyást
Túlsúlyosként valószínű, hogy inzulinrezisztencia is fennáll, ezért első lépésben csökkentett szénhidráttartalmú étrend mellett tanácsos dönteni. Azonban a krómbevitelről sem szabad megfeledkezni, ugyanis a króm egyrészt csökkentheti az éhséget és a cukros ételek utáni vágyat is, másrészt pedig a szervezet anyagcserét is felgyorsíthatja. Így akár jelentősebb étrendváltoztatás nélkül is leadhatók a plusz kilók, de természetesen a legtöbb esetben elkerülhetetlen a táplálkozási szokások megváltoztatása.
Felpörgetheti a kalóriaégetést
A fogyáshoz elengedhetetlen a kalóriadeficit megteremtése, tehát több kalóriát kell naponta elégetned, mint amennyit bevittél a szervezetedbe. A kalóriaégetés mértékét célszerű rendszeres sportolással növelni, illetve odafigyelni a krómbevitelre, hiszen a króm még jobban felpörgetheti a folyamatot.
Ráadásul a króm megelőzheti az izomvesztést is, ezért ha úgy szeretnél fogyni, hogy a lehető legtöbb izmot megőrizd, figyelj oda kiemelten a krómban gazdag ételek fogyasztására. A legjobb döntés, ha biztosra mész, és krómot tartalmazó étrend-kiegészítővel is támogatod a szervezeted.
Csökkentheti a szívbetegségek kockázatát
A szívbetegségek hátterében nemcsak a túlsúlyosság és az inzulinszinttel kapcsolatos problémák állhatnak, hanem a krómhiány is gondot okozhat. Az optimális krómbevitel serkentheti a HDL-koleszterin, azaz a “jó koleszterin” koncentrációját, így támogatva a szervezet értisztító folyamatait. A “rossz koleszterin” néven ismert LDL-koleszterin mértékét pedig csökkentheti, illetve a vér triglicerid-szintjét is lejjebb tornázhatja. A szív-és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében tehát minden nap tanácsos a szervezet számára biztosítani a kellő króm mennyiséget.
Helyreállíthatja a magas vérnyomást
Magas vérnyomást inzulinrezisztencia és inzulin-túltermelés egyaránt okozhat. Szerencsére az ideális krómbevitel mindkét esetben segíthet, hiszen a króm a szervezet szimpatikus idegrendszerének stimulációjával kiveszi a részét a vérnyomás szabályozásából. Ha magas vérnyomással küzdesz, mindenképpen érdemes konzultálni a háziorvosoddal vagy a megfelelő szakorvossal, hogy meghatározzátok az ajánlott krómbevitel mértékét.
Késleltetheti az öregedést
Az öregedés a vérkeringés romlásával jár, és a szervezet bizonyos pontjain a szöveteknek még több oxigénre és tápanyagra lesz szükségük. Ezen tápanyagok egyike a króm is, amely támogatja az artériák egészségét, ezzel késleltetve az öregedést.
A króm forrásai
Természetes krómforrás a teljes kiőrlésű gabonamag, a zabpehely, a hüvelyesek magja, paradicsom, fejes saláta, gomba, kukoricaolaj, sütő- és sörélesztő. A feldolgozott élelmiszerekből a króm hasznosíthatósága csökkenhet. A fehér cukor, sok szőlő- és gyümölcscukor fogyasztása növeli a szükségletet gátolják a felvételt az élelmiszerekben előforduló adalékanyagok. Felszívódását segítik az aminosavak (glicin, glutaminsav, cisztin), valamint a B3-vitamin (niacin). Szükséglete 50-200 mikrogramm naponta.
Mennyi az ajánlott napi krómbevitel?
Felnőttek számára a napi javasolt krómbevitel 25-35 mcg. Azonban a cukorbetegséggel küzdő, inzulint adagoló betegek számára mindig egyénre szabottan kell meghatározni a krómbevitel mértékét, hiszen a króm csökkenti a napi inzulinszükségletet. Ilyenkor célszerű szakorvossal konzultálni, aki a napi krómbevitel és inzulinszükséglet mértékét összehangolja.
Idősebb korban csökkenhet a krómszükséglet
Időskorúak számára akár napi 20 mcg króm is elég lehet az egészség megőrzéséhez, de a pontos mennyiség meghatározásához érdemes orvoshoz fordulni, hiszen a cukorbetegség, a májbetegség és egyéb betegségek is befolyásolják a napi krómszükséglet mértékét.
Hogyan növelhető a króm felszívódása?
Aszkorbinsavval, azaz C-vitaminnal javítható a króm felszívódása, illetve érdemes szénhidráttartalmú ételeket is fogyasztani a króm tabletta bevitele előtt. Kiemelten ajánlott B3-vitamint, más néven niacint is fogyasztani, hiszen a kutatások szerint ez a tápanyag támogatja a legnagyobb mértékben a króm felszívódását. Ezzel szemben a savlekötők szedését ajánlott mellőzni, vagy legalábbis a krómbevitel utáni órákra időzíteni, hiszen a bennük található anyagok gátolják a nyomelem felszívódását.
Vannak mellékhatásai a króm tartalmú táplákkiegészítőknek?
Az ajánlott napi bevitel mennyiségét betartva nincsenek ismert mellékhatások, de egyes személyeknél átmeneti alvászavar, esetleg ingerlékenység előfordulhat. Ha személyre szabott étrendet követsz, érdemes pontosan kiszámolni, hogy mennyi krómot viszel be táplálkozás útján, és mennyit étrend-kiegészítő segítségével.
Máj-vagy vesebetegség esetén szintén ajánlott szakorvossal egyeztetni, mivel a króm túladagolás súlyosbíthatja a tüneteket. Ezenfelül a máj- vagy vesebetegségben szenvedők könnyebben túlléphetik az ajánlott napi bevitel mennyiségét, ezért mindenképpen ki kell kérni az orvosok véleményét.
A króm rendkívül fontos nyomelem, hiszen a cukorbetegség kezelésében és a vérnyomás helyreállításában, illetve az öregedés késleltetésében is szerepet játszik. Az optimális krómbevitel biztosításával tehát számos pozitív egészségügyi hatásra számíthatsz, ezért figyelj oda, hogy az étrended bővelkedjen króm tartalmú ételekben. Természetesen ha semmit nem szeretnél a véletlenre bízni, akkor gondoskodj a napi krómbevitelről táplálékkiegészítő segítségével.
Ha tetszett, oszd meg vagy kedveld!