Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk

Csonterősítés

Csonterősítés 

Az egészséges csontozat nem csupán az aktív életvitel kulcsa, hanem elengedhetetlen az időskori mozgékonyság és általában a megfelelő életminőség fenntartásához is. Egészen gyerekkorunktól kezdve mindannyiunk számára fontos, hogy megfelelő tápanyagokkal támogassuk a csontjaink egészségét – különösen akkor, ha hajlamosak vagyunk a csontritkulásra, a csonttörésekre, esetleg valamilyen felszívódási zavar miatt az átlagosnál magasabb a vitamin- és ásványi anyag-szükségletünk. Ebben nyújtanak tökéletes segítséget a csonterősítő étrend-kiegészítők: ismerjük meg őket. 

A csontok felépülése 

A csontváz alkotja az emberi test vázrendszerét: amellett, hogy tartószerkezeti funkciót lát el, védi a létfontosságú szerveket (a koponya az agyat, a bordák a szívet és tüdőt), valamint lehetővé teszi – az izmokkal és ízületekkel együttműködve – a mozgást is. Az emberi test 206 csontból áll, melyek, bár különböző funkciókat töltenek be, felépítésük szempontjából azonosak: kötőszövet alkotja őket, szervetlen alkotóelemei között pedig kiemelt szerepet kap a kalcium – annyira, hogy a szervezet kalciumtartalmának kb. 4/5-e a csontokban található. 

Milyen tényezők vezethetnek a csontok gyengüléséhez?

Bár azt jól tudjuk, hogy a csontrendszerünk egy kemény vázszerkezet, arról sem szabad megfeledkezni, hogy mégis egy élő szövetről van szó: a csontjaink folyamatosan bomlanak, helyettük pedig új csont képződik. De mégis milyen okok vezethetnek a csontok gyengüléséhez?

Idős kor

Gyerekkortól kezdve egészen a fiatal felnőttkorig több új csontszövet képződik, mint amennyi lebomlik, később azonban a csontlebontás válik nagyobb mértékűvé, ennek következtében pedig a csontok tömege folyamatosan csökkenni kezd: ez az oka annak, hogy idősebb korban jóval gyakoribbá válnak a csonttörések, sérülések. 

Életmód

Láthatjuk, hogy alapvetően egy természetes folyamatról van szó, ez azonban felgyorsulhat, ha nem vigyázunk magunkra: ide vezethet a kalciumban, D-vitaminban szegény étkezés, a mozgásszegény életmód, de a hormonális változások is. 

Csontritkulás

Előfordulhat az is, hogy valamilyen betegség, jellemzően a csontritkulás következtében kezdődik meg a csonttömeg idő előtti csökkenése, valamint a csontok törékennyé válása. 

Egy olyan betegségről van szó, ami a csontok mésztartalmának csökkenésével jár együtt: ennek következtében a csont szerves- és ásványianyag-tartalma is folyamatosan csökken, a csontok elvékonyodnak, üregessé válnak, így már kisebb terhelés hatására is könnyebben eltörhetnek. 

Bár a csontritkulás mindkét nemnél előfordul, a nők különösen veszélyeztetettek, mivel a változókor után a csontvesztés folyamata – az ösztrogén csökkenésének következtében – felgyorsul. Ez a posztmenopauzális csontritkulás, melynek lefolyása lehet gyors, súlyos, az esetek nagy részében azonban az állapot lassan alakul ki. Számos tényező játszhat szerepet a betegség kialakulásában: ide sorolhatjuk a családi hajlamot, genetikát, a kálciumszegény táplálkozást, a méh eltávolítását, a korai menopauzát, de az ülő életmód, a mozgás hiánya és a rendszeres alkoholfogyasztás is a hajlamosító tényezők között szerepel. 

A csontritkulás nem mindig önmagában jelentkezik: előfordulhat, hogy egy másik alapbetegség, például cukorbetegség, pajzsmirigy-túlműködés, felszívódási zavarok vagy alkoholizmus következtében jön létre. 

A csonterősítés

Bár nincs hatásunk minden, a szervezetünkben lezajló folyamatra, a csontok erősítése érdekében azonban rengeteget tehetünk, ezáltal csökkentve a csontritkulás kialakulásának esélyét. Ha tehát a célunk a csonttömeg megőrzése, az alábbiak lehetnek a segítségünkre. 

Csontbarát étkezés

A kiegyensúlyozott, tápanyagban gazdag étrend kulcsfontosságú a csontok erősítéséhez. A gyorsételek, cukros üdítők helyett koncentráljunk a kalciumban, magnéziumban, vitaminokban és fehérjékben gazdag fogásokra: a tejtermékek, a zöld leveles zöldségek, az olajos halak, a magvak, a hüvelyesek, a csirke, a máj vagy éppen a fermentált ételek fogyasztása is segíthet a csonterősítésben.

Testmozgás

A rendszeres testedzés nem csupán az alakunkat formálja: a csontképzésben is fontos szerepet játszik, így érdemes legalább heti 3 alkalommal beiktatni a sportot az életünkbe: ez a csontritkulás megelőzésének egyik legfontosabb lépése. 

Hormonális egyensúly

Nem véletlen, hogy a nők esetében a csontritkulás esélye a változókor után jelentősen megnő, az ösztrogénszint csökkenése ugyanis felgyorsítja a csontvesztést. Férfiak esetében a tesztoszteron alacsony szintje csökkenti a csontsűrűséget, de a pajzsmirigyhormonok túlzott mennyisége és képes lehet fokozni a csontlebontást. 

Hogyan segíthetnek a csonterősítő étrend-kiegészítők? 

Bár a különböző készítmények nem helyettesítik a kiegyensúlyozott étrendet, mégis jelentős segítséget nyújtanak abban, hogy szervezetünk minden szükséges tápanyaghoz hozzájusson. A csonterősítő készítmények hatóanyagai célzottan támogatják a csontok újraépülését, sűrűségének megtartását és a kalcium-anyagcserét, érdemes tehát beépíteni azokat a mindennapjainkba. 

Lássuk, milyen hatóanyagokat tartalmaznak a legjobb csonterősítő készítmények. 

  • Kalcium: az ásványi anyag a csontok legfontosabb alkotóeleme, hiányában hosszú távon csontritkulás alakul ki.
  • D-vitamin: segíti a kalcium felszívódását és csontokba történő beépülését, ezzel csökkenti az alacsony csontsűrűség és a csontritkulás kockázatát. 
  • K2-vitamin: részt vesz a normál csontozat fenntartásában, aktiválja az oszteokalcin nevű fehérjét, amely a kalcium csontokba való beépüléséhez szükséges.
  • Magnézium: részt vesz a normál csontozat fenntartásában, valamint a fehérjeszintézisben.
  • C-vitamin: bizonyítottan hozzájárul a normál kollagénképződéshez, ezen keresztül a porcok normál működéséhez és a normál csontozat fenntartásához.
  • Kollagén: testünkben a legnagyobb mennyiségben előforduló fehérje, nagy mértékben megtalálható a csontokban is.
  • Réz: hozzájárul a csontok normál állapotának fenntartásához.

Küzdjünk célzottan csontjaink egészségéért 

Ha hosszú távon is szeretnénk megőrizni csontjaink egészségét, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a sportolás mellett egy jól megválasztott étrend-kiegészítő is a segítségünkre lehet. Ezen készítmények fogyasztása különösen hasznos lehet csonttörés után, a menopauza idején, idősebb korban, a mozgásszegény életmódot folytatók számára, valamint fokozott fizikai igénybevétel esetén – de akkor is, ha egyszerűen szeretnénk szervezetünket egy kis extra támogatáshoz juttatni. 

Források: 
betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/bones

 

 

 

Rendezés:
Kövess minket közösségi oldalainkon is!
Netamin Facebook oldal Netamin Youtube csatorna Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal
Nálunk minden vásárlásod 100%-ban karbonsemleges Nálunk minden vásárlásod 100%-ban karbonsemleges
A Netamin már 15 éve a magyar étrendkiegészítők piacán A Netamin már 15 éve a magyar étrendkiegészítők piacán
Gyors, akár 1 munkanapon belüli kiszállítás Gyors, akár 1 munkanapon belüli kiszállítás
Gyors, akár 1 munkanapon belüli kiszállítás Tematikus válogatáscsomagok állandó kedvezménnyel
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér