A karácsony azért nem lenne az igazi édességek nélkül és nem is kell megvonnod őket magadtól. Válaszd ezeket egészséges finomságokat és fogyaszd őket mértékkel, akkor nem lesz gond! Személyesen teszteltük őket, garantált a siker velük! Találsz köztük gluténmentes karácsonyi süteményt is!
Gluténmentes linzer
15 dkg rizsliszt és hajdinaliszt vegyesen
5 dkg Xilit (nyírfacukor)
fél mokkáskanál szódabikarbóna
7 dkg vaj
fél deci citromlé
csipet só
Töltelékhez: bármilyen lekvár (javasolt a xilittel készített)
Elkészítés:
A lisztet, szódabikarbónát és a cukrot összekevertem, elmorzsoltam a vajat benne, majd hozzáöntöttem a citromlevet, végül összegyúrtam. A citromlevet célszerű lassan adagolni, mert a liszt típusától is függ mennyi elég ahhoz, hogy összeálljon a tészta.
Fél órára hűtőbe tettem a tésztát, majd vékonyra nyújtottam és süti kiszúróval kiszaggattam a kekszeket, majd 180 fokra előmelegített sütőbe toltam, és 8-10 perc alatt megsütöttem őket. Miután kicsit hűltek, megkentem őket 1-1 mokkáskanálnyi lekvárral és összeragasztottam őket.
"Light" Madártej
2 liter (növényi) tej
10 dkg Xilit (nyírfacukor)
1 vaníliarúd kikapart belseje
7 tojás
fél citrom reszelt héja (elhagyható)
pici méz és étkakaópor a tetejére
Elkészítés:
A tojások fehérjét kevés cukorral kemény habbá vertem. A tejet közben felforraltam, majd egy evőkanál segítségével a tojáshabot beleszaggattam a tejbe. Mindig csak pár kanállal mert megnőnek. Mindkét oldaluknak kb. 2 percet adtam majd egy szűrőlapát segítségével egy tálra helyeztem őket.
A tojások sárgáját elkevertem a cukorral a vaníliával a citromhéjjal és pár kanál hideg tejjel, majd az egészet a forrásban lévő tejhez öntöttem és folyamatos keverés mellett megvártam míg ismét forrni és sűrűsödni kezd. Elzártam a gázt és a sodót beleöntöttem abba a tálba, ahol a tojáshabok pihentek. Akkor az igazi, ha teljesen kihűlt.
Pavlova torta
6 tojásfehérje
20 dkg Xilit (nyírfacukor)
csipet só
2 teáskanál kukoricaliszt
1 teáskanál fehérborecet
Tetejére:
2-3 deci sűrű natúr görög joghurt vagy cukrozatlan habtejszín kemény habbá verve
30 dkg fagyasztott piros bogyós gyümölcs vagy meggybefőtt is lehet
1 késhegynyi vaníliapor vagy vanília rúd kikapart magjai
Elkészítés:
A tojásfehérjét elkezdtem robotgéppel habbá verni, mikor a hab már kifehéredett fokozatosan beleszórtam a cukrot, és a csipet sót. Mikor kemény hab lett belőle, beleforgattam a kukoricalisztet és az ecetet is.
A sütőt előmelegítettem 120 fokra. Egy tepsibe sütőpapírt simítottam és kb. 22 cm átmérőjű köralakban rákanalaztam egy evőkanállal a hab felét, majd a tetejére ment még egy rétegben a másik fele.(Nem muszáj kör alakúnak lennie, egybefüggő rétegben is fel lehet kenni) A tetejét egy kanállal nagyjából elsimítottam, így kb. 8 cm széles lett a pereme. Betoltam a sütőbe 2 órára. Figyelni kell rá, mert nekem elkezdett a teteje barnulni, így betoltam egy üres gáztepsit fölé. De az is megoldás, ha résnyire ki van nyitva a tepsi ajtaja. Két óra után kikapcsoltam a sütőt, de nem vettem ki a tepsit, abban hagytam kihűlni, így kopogós, kemény lett a teteje.
Ha óvatosan húzzátok le a sütőpapírt róla, akkor nem fog eltörni. Egy széles tálra tettem és rákanalaztam a görög joghurtot, amiben előtte elkevertem a vaníliaport. Ha nem akarjátok, hogy lefolyjon a krém róla, akkor 2 decinél többet ne kanalazzatok rá.
A legvégén rászórtam a gyümölcsszemeket és már tálaltam is
FORRÁS: Pálmafa Project Blog, Zsuzsi blogja